Reklama

Wydarzenia z diecezji

Sportowo, kulturalnie i pobożnie

Już po raz szósty Pułtusk obchodził Dni Patrona Miasta - św. Mateusza. Także w tym roku uroczystości stały się świętem wszystkich pułtuszczan. Taki zresztą był zamysł organizatorów - pułtuskich parafii, władz miasta i wielu instytucji, chcących, by w programie imprezy znalazło się coś interesującego dla każdej osoby. A choć oficjalne otwarcie Mateuszowych dni przewidziano na sobotnie popołudnie, to mocny akcent pojawił się już w piątek, 19 września: obok przedpołudniowych zawodów sportowych i wystawy fotograficznej „Cztery pory roku w Pułtusku i okolicach” mieszkańcy mogli obejrzeć także wspaniałą paradę jednostek pływających.

Na sportowo…

Ponieważ życie Pułtuska od wieków związane jest z Narwią, także następnego dnia przygotowano coś dla amatorów rzecznej rekreacji. Pułtuszczanie mieli okazję dopingować biorących udział w regatach kajakowych na dystansie 600 m. Zwyciężyła je drużyna parafii św. Mateusza przed zawodnikami z parafii Miłosierdzia Bożego (II miejsce) i św. Stanisława Kostki (III lokata).
Sobota upłynęła pod znakiem zawodów sportowych. Na kortach Domu Polonii odbył się VI Turniej Deblowy 40-latków w tenisa ziemnego, który zwyciężyła para Tadeusz Gadomski - Cezary Wtulich z Mławy. Zwolennicy rozrywki intelektualnej mogli natomiast wystartować w Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Pułtuska. Spośród 36 zawodników najlepszy okazał się Dionizy Barwiński z klubu Nadnarwianka Pułtusk. 15 zawodników i zawodniczek zgromadził natomiast Bieg Główny o Puchar Burmistrza Pułtuska. Kobiety miały do pokonania jedno okrążenie wokół najdłuższego rynku Europy, mężczyźni - trzykrotność tego dystansu. Wśród pań triumfowała Monika Bandurska z gminy Pokrzywnica, wśród panów najlepszy okazał się Andrzej Piechna z Ciechanowa. W ostatnim dniu imprezy rozegrano konkurs w przeciąganiu liny. Triumfowała w nim drużyna z Firmy Budowy Dróg i Mostów Jana Kaczmarczyka, która pozostawiła w przegranym polu 8 innych ekip.

…kulturalnie…

Reklama

Nie mniej bogaty niż program imprez sportowych okazał się kalendarz wydarzeń kulturalnych zaplanowany na tegoroczne Dni św. Mateusza. Obok wyżej wspomnianej pokonkursowej wystawy fotograficznej, dokumentującej cztery pory roku w Pułtusku i okolicach, w Miejskim Domu Kultury odbyło się także głośne czytanie bajek najmłodszym pułtuszczanom.
Nie lada atrakcją stał się „Barwny korowód”, zorganizowany z inicjatywy dyrekcji MDK-u i Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Wspaniałą wielobarwną paradę poprowadziła orkiestra OSP. W pochodzie postaci z różnych czasów i epok - ubrane w stroje ludowe, sportowe, historyczne, teatralne, bajkowe, a także prezentujące różnorakie koła zainteresowań - począwszy od plastycznych po przyrodnicze. Historyczne kontusze przywdziały m.in. władze Pułtuska, zaś gronostajowe płaszcze - profesorowie WSH.
Sobotnie popołudnie można było spędzić, oglądając formacje artystyczne skupione przy pułtuskim MDK-u. Przeboje „Arki Noego” wyśpiewywały dzieci z Klubu Piosenki, którym towarzyszył zespół taneczny „Iskierki”. Wystąpiła też dziecięca Formacja Tańca Towarzyskiego, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mały Pułtusk”, Młodzieżowy Zespół Tańca Nowoczesnego, grupy taneczne „Glider” i „Angel’s” oraz grupa „Opcja”. Wieczór należał zaś do zespołu „Babilon”, który śpiewał głównie przeboje grupy „Boney M”.
W niedzielę niemal przez cały dzień na pułtuskim rynku prezentowały się zakłady pracy, trwała także zorganizowana przez Akcję Katolicką dekanatu pułtuskiego charytatywna loteria fantowa, z której całkowity dochód (1850 zł) został przeznaczony na pomoc pogorzelcom z Psar.
Wczesnym popołudniem swe osiągnięcia artystyczne przedstawiły szkoły, przed nimi zaś swój repertuar zaprezentowała orkiestra pułtuskiej OSP. Można było także posłuchać uczniów obchodzącej swe 10-lecie Szkoły Muzycznej „YAMAHA”.
Gwoździem programu był wieczorny występ znanego zespołu „Elektryczne Gitary”, który świetnie bawił pułtuską publiczność.

…i pobożnie

Czym byłyby Dni św. Mateusza bez odpustowej Mszy św. z udziałem Kapituły? Także w tym roku uroczysta Eucharystia zgromadziła dużą liczbę parafian, chcących w ten sposób oddać cześć swojemu Patronowi. Celebrze przewodniczył prepozyt Kapituły Pułtuskiej ks. inf. Saturnin Wierzbicki z Płocka, homilię wygłosił zaś ks. prał. Ludomir Kokosiński, proboszcz parafii św. Tekli w Ciechanowie. Kaznodzieja, przywołując życiową drogę Apostoła Mateusza, zachęcał, by każdy człowiek umiał, jak ów nawrócony celnik, pozostawić to, co oddziela go od Boga i podążyć za Chrystusem. Słowa Księdza Prałata przyjęto gromkimi oklaskami.
Ciekawie wyglądała także procesja z darami ofiarnymi, w której przedstawiciele różnych grup społecznych nieśli owoce lub symbole swej pracy. Tak więc uczniowie w kurpiowskich strojach przynieśli zeszyt, studenci WSH - encyklopedię, masarze - wyroby wędliniarskie (m.in. olbrzymią szynkę), piekarze i ciastkarze - artystycznie wypieczony bochen chleba, przedstawiciele rozlewni wód i win - wino, zaś władze miasta - piękny kosz kwiatów ułożonych w kolory flagi nadnarwiańskiego grodu. W procesji szli też przedstawiciele służb publicznych - Służby Zdrowia, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Leśnej.
Liturgię uświetnili uczniowie Szkoły Muzycznej „YAMAHA”, którzy wykonali m.in. Balladę o celniku Mateuszu. Po Eucharystii tradycyjnie już do zdjęcia pozowali wszyscy obecni w kościele Mateuszowie.

Do zobaczenia za rok

Zarówno proboszcz parafii św. Mateusza ks. kan. Wiesław Kosek, jak i burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski zgodnie twierdzą, że tak bogaty program Dni Patrona, to zasługa nie tylko Komitetu Organizacyjnego, lecz także wielu zaangażowanych ludzi. Są wśród nich sponsorzy, organizatorzy poszczególnych punktów programu, kierownicy placówek kulturalnych, opiekunowie formacji artystycznych, przedstawiciele ruchów parafialnych i wiele, wiele innych osób, których nie sposób wymienić z nazwiska.
Jedno jest pewne - wszyscy włożyli całe serce, by VI Dni Patrona wypadły jak najlepiej. Tegoroczny wspaniały efekt wspólnych wysiłków pozwala mieć nadzieję, że VII Dni św. Mateusza będą równie imponujące.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Synod plenarny w Australii: „szukamy nowej drogi”

2021-09-24 16:39

[ TEMATY ]

synod

Australia

Vatican News

Z początkiem października rozpocznie się w Adelajdzie piąty Synod plenarny Kościoła katolickiego w Australii. Jego celem jest przygotowanie katolików w tym kraju do nowego sposobu przeżywania wspólnoty Kościoła i sposobów działania w czasach ogólnoświatowych przemian. „Po raz pierwszy świeccy zostaną członkami Rady Plenarnej” – powiedział Gavid Abraham, rzecznik episkopatu Australii.

Synod odbędzie się w nowym kształcie, w duchu proponowanego stylu działania Kościoła, określanego przez Papieża Franciszka jako „naznaczonego na każdym poziomie przez wzajemnie słuchanie i postawę duszpasterską”. Podczas przeprowadzonej już fazy słuchania i dialogu, 220 tys. Australijczyków odpowiedziało na pytanie: „Jak myślisz, o co Bóg prosi nas w Australii w tym czasie?”. Podczas obrad Rady zostaną poruszone kwestie kształtu Kościoła i sposobu jego misyjności we współczesnym świecie, tak by iść na peryferie i sprostać potrzebom najsłabszych, a także odpowiedzialność za uleczenie ran ofiar nadużyć wykorzystywania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję