Reklama

Kultura

Premiera filmu „Bóg nie umarł 2”

31 marca w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu amerykańskiego pt. „Bóg nie umarł 2”. Pokaz zorganizował Tygodnik Katolicki „Niedziela”, jako jeden z patronów medialnych. Pierwsza część, nakręcona ponad rok temu, była znakomicie przyjęta – amerykańskie media nazwały ją najgłośniejszym filmem religijnym ostatnich lat, a w Polsce obejrzało ją ponad 140 tys. osób. W części drugiej autorzy nie kontynuują losów głównego bohatera, ale zadają równie ważne pytania dotyczące postaw ludzi wierzących, choć uwikłanych w inne dramatyczne sytuacje i wybory.

Osią nowego filmu jest sądowy spór. Główna bohaterka nauczycielka historii Grace Wesley odpowiedziała podczas lekcji na pytanie uczennicy porównującej nauczenie pastora Martina Luthera Kinga i Jezusa. Z tego powodu została pozwana do sądu po zarzutem złamania przepisu o świeckości szkoły, a w trakcie procesu pojawił się nawet zarzut nawracania, chociaż nauczycielka przedstawiała dokonania Jezusa jako postaci historycznej, a nie religijnej.

Autorzy filmu zadają istotne pytania: Czy osoba wierząca ma prawo mówić głośno o swoich przekonaniach, czy też powinna je ukrywać? Czy reguła rozdziału państwa od Kościoła nie jest nadużywana? Sala sądowa staje się forum dyskusji o wolności sumienia, istnieniu Boga i potrzebie poszukiwania w życiu wyższych wartości. Reżyserem filmu, tak samo jak części pierwszej, jest Harold Cronk. Autorzy scenariusza to: Chuck Konzelman, Cary Solomon. Grają: Melissa Joan Hart (w roli nauczycielki), Jesse Metcalfe (adwokat nauczycielki), Ray Wise (pełnomocnik organizacji zwalczającej prawa religijne).

Graziako

Reklama

Na przedpremierowy pokaz filmu do Cinema City przybyło ok. 300 osób, obecni byli m. in. dziennikarze i pracownicy „Niedzieli” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz. - Serdecznie witam wszystkich, którzy przybyli na nasze przyjęcie urodzinowe. Pokaz tego filmu, to nasz tort urodzinowy na 90. urodziny „Niedzieli”, które przypadają 4 kwietnia - powiedziała przed projekcją filmu red. Lidia Dudkiewicz. Przypomniała również, że kilka dni temu abp Wacław Depo - metropolita częstochowski zadał w katedrze pytanie: - Czyżby w XXI wieku zatrzymała się Wielka Sobota i nie ma już oczekiwania na Niedzielę Zmartwychwstania? - W tym filmie zawarte jest przesłanie, że po Wielkiej Sobocie jest zmartwychwstanie, że Pan Jezus nie został na wieki pogrzebany – podkreśliła Redaktor Naczelna „Niedzieli”.

Film zaprezentował o. Michał Legan – paulin. Nawiązując do tytułu przypomniał, że scenariusz pierwszej części filmu opowiadał historię studenta, sprzeciwiającego się politycznej poprawności, polegającej na tym, że podczas wykładu filozofii zażądano od studentów deklaracji, że Bóg nie jest wart zainteresowania, a może nawet więcej, że Bóg umarł i w związku z tym nie będziemy się Nim więcej zajmować.

- Część druga jest jest typowym amerykańskim dramatem sądowym - wyjaśnił o. Legan. - Jest to szczególny gatunek kina, który tworzą właściwie tylko Amerykanie. Wynika to z ich przekonania, że amerykański system sądowy jest emanacją sprawiedliwości. Możemy mieć co do tego wątpliwości, ale zdajemy sobie sprawę, że Amerykanie są bardzo dumni ze swojego sądownictwa. W ramach gatunku, który się nazywa dramatem sądowym powstały wielkie i ważne filmy: „Zabić drozda”, „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Regulamin zabijania”. Ich akcja polega na tym, że na ekranie obserwujemy przebieg procesu sądowego. W Polsce nazwalibyśmy to gadającymi głowami, ale w amerykańskich filmach widzimy, że wielkie emocje, które towarzyszą procesom stają się udziałem widzów.

Reklama

Jak mówią twórcy filmu, powstał on z ich wewnętrznego pragnienia , dania świadectwa o sytuacjach, w których chrześcijanie stają grupą, mającą trudności z wolnością wyznawania swojej wiary, nawet w krajach tak demokratycznych, jak Stany Zjednoczone. Film kończy się spisem autentycznych sytuacji, gdzie chrześcijanie stawali przed sądem z powodów związanych z wiarą.

- Nie zapominajmy, że dramaty chrześcijan mają swój zdecydowanie tragiczniejszy wymiar w krajach, gdzie są oni prześladowani naprawdę, gdzie oddają życie za wiarę – podkreślił na zakończenie o. Legan. Polscy widzowie obejrzą film, krótko po premierze amerykańskiej. „Bóg nie umarł 2” wejdzie do kin 8 kwietnia.

2016-03-31 23:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczysta premiera książki „Świat Chrystusa”

[ TEMATY ]

książka

premiera

Barbara Gajda-Kocjan

Wystąpienie prof. Nowaka

Wystąpienie prof. Nowaka

3 grudnia br. o godz. 17.30 w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się prezentacja najnowszego dzieła prof. Wojciecha Roszkowskiego "Świat Chrystusa", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Biały Kruk. Wydarzenie uświetniły pieśni w wykonaniu Jana Kowalczyka.

Spotkanie poświęcone premierze książki poprzedził kiermasz ponad 200 różnorodnych publikacji Białego Kruka. Wśród zaprezentowanych dzieł znaleźć można było m.in.: monumentalne albumy np. „Kaplica Sykstyńska”, książki religijne, historyczne oraz patriotyczne. Nie zabrakło także publikacji dla najmłodszych czytelników oraz pięknych kalendarzy np. Portrety św. Jana Pawła II. Kiermasz był ponadto okazją do zaopatrzenia się w wartościowe prezenty mikołajkowo – świąteczne po cenach niższych od 30 do 70%. Był również szansą na zdobycie autografu od ulubionego autora. Swoje książki podpisywali m.in.: Adam Bujak, Wacław Klag, Leszek Długosz, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Krzysztof Ożóg, Wojciech Roszkowski, Jolanta Sosnowska, Krzysztof Szczerski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję