Reklama

Pierwsze szkolenie katechetyczne w nowym roku szkolnym

Niedziela płocka 45/2003

Truizmem byłoby pisać, że najtrudniejsze jest stawianie pierwszych kroków. Wkraczanie w szkolne mury przez nowych katechetów, którzy w tym roku szkolnym zaczynają swoją pracę, można bez wielkich uproszczeń porównać do wypływania statkiem na morze. Jest ono zmierzaniem ku określonym celom przy równoczesnym zmaganiu się i wykorzystywaniu sił tkwiących w falach morza i podmuchach wiatru. Sztuka żeglarska, która pozwala bezpiecznie żeglować po bezkresnych morzach, ma swoje jasno określone zasady.
Również w katechezie oraz w jej funkcjonowaniu - zarówno w organizmach szkolnych, jak i strukturach diecezjalnych - występują jasne prawidła. Ich zrozumienie i stosowanie ma pomóc w coraz pewniejszym przemierzaniu przestrzeni katechezy. Temu też było poświęcone spotkanie z grupą 42 nowych katechetów naszej diecezji (w tym 14 księży neoprezbiterów), jakie zorganizował Wydział Katechetyczny 13 września br. w jednej z sal wykładowych Punktu Konsultacyjnego UKSW w Płocku. Rozpoczął je krótką modlitwą ks. prał. dr Ryszard Czekalski, wikariusz biskupi ds. katechizacji, który następnie zapoznał uczestników spotkania z różnymi wymiarami pracy formacyjnej, do jakiej są włączani katecheci, oraz przedstawił specyfikę i zwyczaje dotyczące katechizacji w naszej diecezji.
W obrębie zagadnień formacyjnych znalazły się także wystąpienia konsultantów metodycznych z ośrodków ODN z Płocka i Ciechanowa - Ewy Jancewicz, Bogusławy Wróblewskiej i ks. Włodzimierza Gawlikowskiego. Dokonali oni prezentacji oferty szkoleniowej proponowanej przez ośrodki ODN oraz zachęcili do innych form pomocy metodycznej. Ks. dr Andrzej Krasiński zapoznał katechetów z wymaganiami związanymi z uzyskiwaniem kolejnych stopni awansu zawodowego.
W dalszej części spotkania ks. prał. dr Ryszard Czekalski przypomniał przyjętą w naszej diecezji strukturę jednostki katechetycznej. Kontynuacją tego wątku było omówienie przez ks. Rafała Bednarczyka schematu konspektu, jaki jest preferowany przez Wydział Katechetyczny. Ks. Bednarczyk przekazał także sugestie dotyczące korzystania z podręczników, których posiadanie jest obowiązkowe. Jako przedostatnia wystąpiła s. Ernesta Zielińska, omawiając funkcjonowanie sekretariatu Wydziału. Całość spotkania podsumował dyrektor ks. Ryszard Czekalski.
Oprócz wartości merytorycznej, polegającej na przekazaniu najważniejszych wskazań, o których powinien wiedzieć rozpoczynający swoją pracę katecheta, spotkanie to miało też charakter wiązania wspólnoty katechizujących. Ufamy, że to spotkanie zaowocuje pewniejszymi krokami naszych katechetów na ich ścieżkach pedagogicznych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

[ TEMATY ]

alkohol

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Z nadzieją w przyszłość. Jubileusz w Kraczewicach

2021-07-28 12:11

Paweł Wysoki

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję