Reklama

Wydarzenia z diecezji

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Sierpcu

Od 21 do 27 września w Sierpcu odbywał się V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem Jan Paweł II - Papież Nadziei.
Program obfitował w wiele ciekawych imprez. Uroczyste rozpoczęcie nastąpiło 21 września. Tego dnia przed każdą Mszą św. w sierpeckiej farze miały miejsce wystąpienia Tadeusza Kundy z Gdańska - specjalisty ds. sekty Świadków Jehowy, który wydał kilkanaście książek na ten temat. Wieczorem zaś została otwarta wystawa obrazów artysty malarza z Mławy Zdzisława Kruszyńskiego, którą można było oglądać przez cały tydzień.
Każdego dnia program był rozłożony w taki sposób, by w Tygodniu Kultury mogła uczestniczyć zarówno młodzież szkolna, jak i dorośli. Spotkania dla młodzieży organizowano więc w Liceum Ogólnokształcącym oraz w Liceum Ekonomicznym, zaś pozostali uczestnicy gromadzili się w kościele farnym.
Drugiego dnia miały miejsce spotkania z ks. prof. dr. hab. Michałem Grzybowskim, który wygłosił referat pt. Dziedzictwo Kultury Chrześcijańskiej Sierpca i okolic. Tego dnia w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarta została wystawa publikacji ks. M. Grzybowskiego.
We wtorek na spotkaniach, którym jak w poprzednich dniach przewodniczył dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski, wykłady nt. wybranych zagadnień z etyki chrześcijańskiej głosił ks. dr Rafał Chażyński.
Środa w ramach Tygodnia Kultury była dniem sportu. Tego dnia odbyły się: I Memoriał Szachowy im. ks. Ludomira Lissowskiego, turniej halowy piłki nożnej ministrantów rejonu sierpeckiego (w kategoriach starszych i młodszych), biegi uliczne dla dziewcząt i chłopców gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz zawody sportowo-rekreacyjne dla dzieci klas II-VI szkół podstawowych.
W czwartek pod hasłem 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II odbywały się konkursy plastyczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także przegląd recytatorski poezji religijnej związanej z pontyfikatem Papieża. W piątek odbył się natomiast przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.
Uroczyste zakończenie nastąpiło w sobotę. Poprzedził je festyn rodzinny, który obfitował w wiele atrakcji. Nie zabrakło dmuchanej zjeżdżalni, klauna, konkursów, gier i zabaw. Można było również przejechać się bryczką. Epilog sierpeckiej imprezy stanowił koncert Tomka Kamińskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję