Reklama

Wydarzenia z diecezji

Pożegnanie z latem

Niedziela płocka 45/2003

Jedna z najbardziej uczęszczanych ulic w mieście, na niej - porozkładane niewielkie bele siana, złociste snopy, wózek pełen ziół, słomy i jarzębiny, stół przykryty białym obrusem... Można by pomyśleć, że to opis kadru z jakiegoś filmu. Tymczasem w ten sposób w połowie września podopieczni płockiego Młodzieżowego Domu Kultury na dobre rozstawali się z tegorocznym latem. I chociaż było to pożegnanie, to jednak w miejscu, gdzie rozgrywał się ten szczególny happening panował nastrój, który ze smutkiem nie miał nic wspólnego.
Niewielki skrawek ulicy Tumskiej, tuż przed MDK-iem, który na kilka godzin zamienił się w słoneczną, sielską wieś, zgromadził wielu płocczan, młodszych i starszych. I chociaż niektórzy poprzestali na obserwacji, to jednak wielu włączyło się w zajęcia w ramach happeningu. Nikogo nie dziwiły wianki na głowach mam, a tym bardziej ich pociech. W przygotowanie wianków, plecionych ze słomy, zboża i jarzębiny, włączały się bowiem nie tylko dzieci, ale i dorośli. Okazało się też, że można zrobić piękne kwiaty z kolorowych jesiennych liści. W trakcie happeningu niektórzy próbowali także swoich sił w wikliniarstwie. A jeżeli ktoś zgłodniał, mógł skosztować prawdziwych wiejskich produktów: ogórków kiszonych prosto z beczki, chleba nadziewanego boczkiem, miodu, konfitur, a także napić się zbożowej herbaty.
Klimaty sielskości pobrzmiewał też w piosenkach, śpiewanych przez podopiecznych płockiego MDK-u i ich opiekunów. Mali artyści z Teatru im. Króla Maciusia Pierwszego zaprezentowali także scenki, które były reminiscencjami minionego lata, spędzonego na wiejskich szlakach. Bo celem całego happenningu, jak poinformowała Niedzielę Płocką dyrektor MDK-u Roma Ludwicka, było właśnie „przywołanie owego radosnego i spokojnego przeżywania wakacji”. Miejskie dziecko, zdaniem Dyrektor, które ma szansę bycia na wsi i tym samym bliżej natury, a z dala od cywilizacji, huku miasta, telewizora, komputera, docenia wtedy spokojne, wiejskie życie. „Myślę, że ludziom z miasta, szczególnie dzieciom miejskim, należy polecać taki sposób spędzania czasu” - stwierdziła.
Reminiscencje z wakacji podopiecznych płockiego Domu Kultury zawierała także wystawa fotografii, towarzysząca temu wydarzeniu. Happening pokazał, że istotnie w niemal każdym mieszczuchu tkwi ziarno tęsknoty za tą „wsią spokojną, wsią wesołą”, o której pisał Jan Kochanowski. Tego popołudnia bowiem mieszkańcy Płocka połknęli bakcyla, a na ulicy, którą zwykle przemierzają w pośpiechu, czas na chwilę się zatrzymał...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję