Reklama

Głosić Krzyż Chrystusa

Niedziela płocka 45/2003

Jednym ze zgromadzeń działających na terenie naszej diecezji jest Zakon Ojców Pasjonistów. Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa założył w 1720 r. we Włoszech św. Paweł od Krzyża. Zasadniczym powołaniem Pasjonistów jest głosić mądrość Krzyża Chrystusowego i ukazywać zbawczą moc Jego Męki. Pasjoniści chcą wskazywać, że Krzyż Chrystusowy jest dla wszystkich symbolem obowiązującej miłości i jedności, że wszyscy ludzie powinni być złączeni braterstwem miłości Krzyża.
Do Polski Pasjoniści przybyli w 1923 r. z Rzymu. Pierwszy klasztor powstał w Przasnyszu, w diecezji płockiej. Kościół i klasztor w Przasnyszu zostały ufundowane przez Pawła Kostkę, brata św. Stanisława. W tym macierzystym domu Zgromadzenia w Polsce mieści się siedziba przełożonego prowincjalnego. Tu też znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej, Pani Przasnysza, otaczany kultem od przeszło trzech wieków, ukoronowany papieskimi koronami w 1977 r.
W Polsce oprócz Przasnysza Ojcowie Pasjoniści mają swe domy w Sadowie - Golgocie k. Ostrowa Wlkp., Warszawie, Rawie Mazowieckiej, Łodzi oraz w Wiśle. Z tego Zgromadzenia wywodzi się syn duchowy tego zakonu, piękna i świetlana postać sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, który pochowany jest w Przasnyszu. Na marginesie pragnę wspomnieć, iż znam współpostulatora procesu beatyfikacyjnego o. Bernarda Kryszkiewicza. Jest nim o. Dominik Buszta z Sadowia. Miałem szczęście odwiedzić tego zacnego kapłana. Wdzięczny jestem bardzo Opatrzności Bożej, iż mogłem poznać to wspaniałe Zgromadzenie oraz tak wartościowych ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję