Reklama

Głosić Krzyż Chrystusa

Niedziela płocka 45/2003

Jednym ze zgromadzeń działających na terenie naszej diecezji jest Zakon Ojców Pasjonistów. Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa założył w 1720 r. we Włoszech św. Paweł od Krzyża. Zasadniczym powołaniem Pasjonistów jest głosić mądrość Krzyża Chrystusowego i ukazywać zbawczą moc Jego Męki. Pasjoniści chcą wskazywać, że Krzyż Chrystusowy jest dla wszystkich symbolem obowiązującej miłości i jedności, że wszyscy ludzie powinni być złączeni braterstwem miłości Krzyża.
Do Polski Pasjoniści przybyli w 1923 r. z Rzymu. Pierwszy klasztor powstał w Przasnyszu, w diecezji płockiej. Kościół i klasztor w Przasnyszu zostały ufundowane przez Pawła Kostkę, brata św. Stanisława. W tym macierzystym domu Zgromadzenia w Polsce mieści się siedziba przełożonego prowincjalnego. Tu też znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej, Pani Przasnysza, otaczany kultem od przeszło trzech wieków, ukoronowany papieskimi koronami w 1977 r.
W Polsce oprócz Przasnysza Ojcowie Pasjoniści mają swe domy w Sadowie - Golgocie k. Ostrowa Wlkp., Warszawie, Rawie Mazowieckiej, Łodzi oraz w Wiśle. Z tego Zgromadzenia wywodzi się syn duchowy tego zakonu, piękna i świetlana postać sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, który pochowany jest w Przasnyszu. Na marginesie pragnę wspomnieć, iż znam współpostulatora procesu beatyfikacyjnego o. Bernarda Kryszkiewicza. Jest nim o. Dominik Buszta z Sadowia. Miałem szczęście odwiedzić tego zacnego kapłana. Wdzięczny jestem bardzo Opatrzności Bożej, iż mogłem poznać to wspaniałe Zgromadzenie oraz tak wartościowych ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję