Reklama

Komentarze

Ks. kan. dr Janusz Filarski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku

11 listopada br. parafia katedralna pw. św. Zygmunta przeżywać będzie uroczystość 100. rocznicy rekonsekracji katedry. Centralnym jej punktem będzie uroczysta Celebra pod przewodnictwem biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa. Akcentem kulturalnym będzie wieczorne wykonanie „Mesjasza” G. F. Händla.
100-lecie rekonsekracji katedry płockiej to ważna cezura w życiu młodej, bo liczącej zaledwie 38 lat, wspólnoty parafialnej. To także istotne wydarzenie w historii Płocka, a także w życiu całej diecezji, katedra bowiem jest matką wszystkich kościołów w diecezji płockiej.
Uroczystości rocznicowe to spotkanie z wielowiekową historią, która daje powód do dumy, ale też zobowiązuje do przekazania tego dziedzictwa następnym pokoleniom. Z tego wynika z kolei obowiązek ciągłej troski o piękno tej wspaniałej spuścizny. Wspólnota parafialna, mieszkańcy Płocka oraz sympatycy katedry i diecezjanie starają się to zobowiązanie realizować. Prowadzi to do podejmowania wciąż nowych wysiłków mających na celu ochronę bazyliki katedralnej przed zniszczeniem, jej konserwację i restaurację oraz możliwą przebudowę.
Darem na 100-lecie rekonsekracji jest nowy ołtarz oraz renowacja prezbiterium z jego niewielką przebudową, której celem było dostosowanie liturgii do przepisów obowiązujących w Kościele. Nowy ołtarz zostanie poświęcony podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100. rocznicy rekonsekracji katedry. Umieszczono na nim napis następującej treści: „Ołtarz ufundowany przez Parafię Katedralną pw. św. Zygmunta konsekrował biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus 11 listopada 2003 r. w setną rocznicę rekonsekracji katedry i dwudziestą piątą rocznicę pontyfikatu papieża Jana Pawła II”.
100-lecie rekonsekracji katedry to piękna okazja do modlitwy w intencji parafian, ale także wszystkich mieszkańców Płocka oraz diecezjan. Modlitwie tej przewodniczyć będzie biskup płocki prof. Stanisław Wielgus, który odprawi uroczystą Mszę św. 11 listopada br. o godz. 10.00. Do uroczystości parafia katedralna przygotuje się również przez modlitwę. Począwszy od 8 listopada, podczas specjalnego triduum, będziemy modlić się w intencjach parafialnych, diecezjalnych i ogólnokościelnych. Dni te będą także okazją do skorzystania z sakramentu pokuty, tak, aby każdy uczestnik uroczystości mógł przystąpić do Komunii św.
Wydarzeniem kulturalnym tego dnia będzie koncert, który dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Płocka odbędzie się w katedrze o godz. 19.00. Wystąpi Orkiestra „Concerto Pollaco”, Chór „Sine Nomine” pod dyrekcją Marka Toporowskiego oraz soliści: Anna Mikołajczyk, Piotr Olech, Wojciech Parchema i Mirosław Borczyński. Mieszkańcom Płocka i gościom przedstawione zostanie wspaniałe dzieło G. F. Händla pt. „Mesjasz”.
Na uroczystą Celebrę pod przewodnictwem biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa oraz na wieczorny koncert bardzo serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków płockiej katedry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję