Reklama

Wydarzenia z diecezji

80 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurominku

Niedziela płocka 45/2003

21 września parafia Żurominek przeżywała doniosłą uroczystość 80-lecia istnienia OSP w tej miejscowości.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. z udziałem zaproszonych gości i licznie zgromadzonych parafian. Gości powitał naczelnik jednostki Kazimierz Wtulich, który przypomniał, że rocznica przypada w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń postanowiono zbudować figurę ku czci św. Floriana. Przy zaangażowaniu strażaków, wsparciu mieszkańców Żurominka i życzliwych osób - w tym wójta gminy Wiśniewo Zbigniewa Kleniewskiego - oraz przy społecznym zaangażowaniu budowniczych, ten zamiar został zrealizowany.
Naczelnik jednostki przywitał także zaproszonych gości: starostę powiatu mławskiego, a jednocześnie prezesa Powiatowego Związku OSP Włodzimierza Wojnarowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Jana Wtulicha, komendanta powiatowego PSP w Mławie brygadiera Mirosława Ruteckiego. Słowa powitania skierował następnie do wójta gminy Wiśniewo Zbigniewa Kleniewskiego, przewodniczącego Rady Gminy Wojciecha Ogrodowczyka oraz komendanta Gminnego Związku OSP Grzegorza Kowalczyka, jak również do dyrektora Zespołu Szkół w Strzegowie Wiesława Popka i radnego powiatowego Wojciecha Witkowskiego.
Mszę św. w intencji strażaków czynnych, jak i emerytów, oraz ich rodzin odprawił proboszcz parafii, a jednocześnie kapelan OSP w powiecie mławskim ks. Jerzy Piątek. Ksiądz Proboszcz w swoim kazaniu mówił o roli straży w życiu naszego społeczeństwa, o historii kultu św. Floriana, a także o służebnym charakterze straży. Podkreślił, że nie byłoby tej uroczystości, tej figury, gdyby nie kilku zapaleńców społeczników. Figura św. Floriana ma świadczyć o związku strażaków z Bogiem i ma być świadectwem wiary tego pokolenia.
Po Mszy św. ks. Jerzy Piątek dokonał poświęcenia figury i pamiątkowej tablicy z napisem W 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i 80-lecie OSP. Żurominek 2003. Najbardziej zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia, zaś nowym kandydatom do młodzieżowej jednostki OSP legitymacje. Naczelnik jednostki, dziękując wszystkim za obecność, złożył wyrazy szczególnego uznania na ręce budowniczego figury Wiesława Kolińskiego. Słowa podziękowania skierowano także na ręce Księdza Proboszcza, który był głównym inicjatorem budowy figury, jako pamiątki jubileuszu Ojca Świętego, a zarazem jubileuszu OSP.
Uroczystość zakończył występ młodzieży z Gimnazjum ze Strzegowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję