Reklama

Turniej Rycerski w Liwie

Stan rycerski zakonem jest, gdzie zakon ów jednaki i powołanie jego jedne źródła w wierze świętej mające. W służbie stanu swojego rycerze braćmi są, a braterstwo owe, siłę i dumę rodzące, źródłem czci i honoru rycerskiego się stawa. Jakoż nie ma godniejszego stanu ludzkiego serca i ducha, któryby bardziej powołany był w płodności swojej: zacność rodzić, miłość ojczyzny krzepić i sumienność powołania swego sprawować.
Bo też wiadomym jest, iż człowiek dumny, honorem się kierujący, szacunku dla siebie potrzebuje i by na ten szacunek zasłużyć w życiu swojem wedle zasad reguły świętej rycerskiej podąża. Przeto winien rycerz pamiętać kim jest i zważyć na to co jego stan oznacza, pomnieć, że komu więcej poruczono od tego więcej wymagać będą. Pragnąc tedy, by czystość ducha i godność, po wsze czasy, w stanie naszym rycerskim pozostawały świętą regułę rycerską niniejszym spisujemy.
Trzy są rycerza przymioty święte: - czystość w miłości i prawdzie; cześć rycerska moc uczynku rodząca; sprawność oręża, ku obronie słabych i przestrodze niesprawiedliwych.

Niedziela podlaska 45/2003

Tak brzmią słowa reguły rycerskiej Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, które w dniach 2-3 sierpnia br. zorganizowało III Ogólnopolski Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie. Około 150 rycerzy i dam dworu z 16 bractw z terenu całej Polski przybyło tam aby przez dwa dni rywalizować i sprawdzać swoje rycerskie umiejętności w konkursach: łuczniczym, kuszniczym, walki wręcz, strojów, rzemiosła dawnego. Według artykułu 2 Reguły przystojnego zachowania dla wszelakich turniejów - Turnieje i Igrzyska rycerze „na turniej przybywają pod własną barwą i sztandarem lub proporcem uznanym przez Kapitułę, bractwa i kompanie zaproszone przez Gospodarza, który Królem Turniejowym jest (…) do turnieju zostają dopuszczeni jedynie ci rycerze, którzy są dostatecznie wyposażeni w uznane uzbrojenie zaczepne i ochronne w zakresie uzgodnionym i wymaganym przez gospodarza turnieju, a takoż są w stanie umożliwiającym prowadzenie walki”. Wszystkie warunki reguły zostały spełnione i „rycerze potykali się wedle prawa i obyczaju, o czym wszyscy, którzy tam byli, mogą zaświadczyć” - mówił podczas wręczania nagród Andrzej Pietrych - Wielki Mistrz Bractwa. Walczyli mężnie, honorowo i zgodnie z rycerskimi zasadami. Wygrał najlepszy, czyli Jakub Prószkowski z Bractwa Świętego Maurycego z Warszawy, który otrzymał tytuł Diamentowego Rycerza i Pierścień Księżnej Anny.
Fundatorem nagród w Turnieju był Marszałek Województwa Mazowieckiego, w imieniu którego pierścienie wręczali: dyr. Biura Marszałka, Roman Adamczyk, dyr. Delegatury UMWM w Siedlcach, Stefan Szańkowski i przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jędrzej Dmowski.
Gościem specjalnym Turnieju był biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który odprawił Mszę św. w kościele parafialnym w Liwie, w której uczestniczyli wszyscy przybyli na turniej. Piękny, acz surowy wnętrzem kościół liwski 3 sierpnia w samo południe wypełnił się strojnie ubranymi damami dworu i rycerzami prezentującymi iście średniowieczny styl. Po Mszy św. bp Antoni Dydycz przyjął uroczyście tytuł Honorowego Mistrza Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej. Aktu nadania dokonali Wielki Mistrz Bractwa, Andrzej Pietrych i Anna Ambroż, Szpitalnik Bractwa. Tytuł Honorowego Mistrza Bractwa mają już prof. Henryk Samsonowicz, prof. Jerzy Woźnicki i Daniel Olbrychski.
Od kilku lat obserwować możemy w Rzeczypospolitej swoisty renesans ruchu rycerskiego. Okazuje się, że w XXI w., wieku pieniądza i „wyścigu szczurów”, prawość, uczciwość, miłość Boga i bliźniego są nadal przekazywane i pielęgnowane. Dziś właśnie, w świecie korupcji, podstępów, kłamstwa i nienawiści, zasady reguły rycerskiej stają się wskazówką życia dla wielu młodych ludzi, drogowskazem do spełnienia i radości życia. Mimo, iż ludzie dookoła zatracają podstawowe wartości w pogoni za pieniądzem, sukcesem, w walce o byt, mimo, iż trudno dzisiaj o zrozumienie, współczucie czy bezinteresowność, poszukujący młodzi ludzie z przekonaniem wstępują w szeregi bractw rycerskich. Tam mają szansę pielęgnowania pozytywnych wartości i postaw, którym hołdować powinien każdy z nas.
Rycerze zapraszają za rok!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję