Reklama

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kościoły na kresach

Niedziela przemyska 45/2003

Jednym z akcentów tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu była wystawa pt. Kościoły na kresach dawnej Rzeczypospolitej, przygotowana przez Klub Inteligencji Katolickiej. Zbiór 92 fotogramów, autorstwa Stanisława Wierzgonia z Opola można było oglądać do 19 października w podziemiach kościoła Ojców Franciszkanów.
Tegoroczne spotkania z kulturą chrześcijańską w Przemyślu obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń. Obok szeregu prelekcji, konkursów piosenki i poezji religijnej ważne miejsce zajmowały wystawy, wśród których nie sposób pominąć ekspozycji poświęconej świątyniom kresowym, z terenów niegdyś należących do Polski. Historię i piękno obiektów sakralnych przedstawił opolski fotografik, Stanisław Wierzgoń w cyklu pt. Kościoły na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Ekspozycja w fotograficznym zapisie prezentowała najpiękniejsze świątynie kresowe, jak chociażby kościoły katedralne we Lwowie, Łucku, Wilnie, Pińsku, Żytomierzu, Grodnie czy Kamieńcu Podolskim. Ponadto ukazywała kościoły i sanktuaria w Tarnopolu, Rudkach, Łahiszynie na Polesiu, Berdyczowie czy Trokielach, a także inne obiekty kultu religijnego, jak chociażby Kalwarię Wileńską powstałą po zakończeniu wojny z Moskwą i wyzwoleniu Wilna w 1660 r., a także wiele innych świątyń położonych na terenach należących niegdyś do Polski. Warto dodać, że większość z nich została już odnowiona, a kolejne mimo trudności finansowych poddawane są systematycznej restauracji. Jak powiedział Tadeusz Bałdowski, wiceprzewodniczący KIK w Przemyślu, wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców miasta, jak i gości odwiedzających nadsański gród. - Ekspozycję zwiedzali byli Kresowiacy, ich rodziny, ale również pielgrzymi z różnych stron kraju goszczący w Przemyślu. Co ważne, problematyką kresową żywo interesowała się także młodzież i dzieci przemyskich szkół. Właśnie im mogliśmy w ramach katechezy czy lekcji historii przybliżyć dawne dzieje Polski, których nieodłącznym elementem są miejsca kultu religijnego - podkreślił Tadeusz Bałdowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 12:33

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Jest on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.

Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję