Reklama

„Ojcze Święty przemyska młodzież jest z Tobą”

Niedziela przemyska 45/2003

Z takim zapewnieniem - wypisanym na transparencie - pielgrzymowała do Krosna w 1997 r., a potem w sierpniu 2002 r. na Krakowskie Błonie kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego w Przemyślu.
W pierwszych dniach października br., kiedy zastanawialiśmy się jak uczcić Papieski Jubileusz padła propozycja młodzieży: „napiszemy życzenia...”, ktoś nawet zaproponował, że „najlepiej by było pojechać do Rzymu...” - to oczywiście marzenie wielu młodych, które, mam nadzieję, kiedyś się zrealizuje. Teraz jednak, bardziej realnie patrząc, wspólnie ustaliliśmy, że do życzeń dołączymy duchowe dary dla Ojca Świętego (Msza św., modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy). W ciągu dwóch tygodni podczas każdej katechezy wspólnie polecaliśmy Panu Bogu osobę Ojca Świętego, a ponadto młodzież indywidualnie modliła się w domu czy w kościele parafialnym. Zebrane wspólnie dary duchowe zostały dołączone do napisanych przez uczniów życzeń i wysłane 16 października do Stolicy Apostolskiej. Do uczniowskich życzeń dołączyła się Dyrekcja i nauczyciele.
Już drugi rok organizowaliśmy w naszej szkole Wystawę Papieską, na którą złożyły się młodzieżowe prace plastyczne i mała twórczość literacka. Ponadto wystawę ubogacały albumy, czasopisma, różne zdjęcia z papieskich pielgrzymek i różnych spotkań.
Wystawa ta cieszy się dużym zainteresowaniem i okazuje się, że młodzież ze szkoły gastronomicznej potrafi także malować i rysować, a ci bardziej odważni wystawiają na światło dzienne swoje wiersze. „Bardzo lubię pisać wiersze - mówi Dorota z kl. I Technikum Hotelarskiego - choć to tylko dla mnie. Ale o Ojcu Świętym napisałam, by inni mogli przeczytać, bo przecież nasz Papież to wyjątkowy człowiek”.

„Jest taki człowiek, którego kocha cały świat...
Ten człowiek uczy nas miłości, szacunku i zrozumienia.
Ten Człowiek uczy nas istoty wybaczenia...”.

Punktem centralnym tego dnia była inscenizacja Spotkanie z Papieżem przygotowana przez s. Magdalenę i młodzież. Inscenizacja „przeniosła” widzów na Plac św. Piotra w Rzymie, gdzie 16 października 1978 r. został ogłoszony wybór Papieża, a kilku reporterów na żywo relacjonowało te wydarzenia. W trakcie tego sprawozdania za pomocą wideo ukazane zostały sceny z życia Jana Pawła II. Druga natomiast część była lekcją języka polskiego, gdzie uczniowie podejmowali temat twórczości Karola Wojtyły.
23 października młodzież podzieliła się swoimi przeżyciami i przedstawiła ową inscenizację pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu, a potem jeszcze uczniom V Gimnazjum w Przemyślu.
W szkole gastronomicznej w takie święto nie mogło zabraknąć kremówek. Z produktów przyniesionych przez młodzież uczniowie kl. V z Marią Stecyszym przygotowali smaczne „papieskie ciasto”, które następnie było rozprowadzone w szkole, a zebrane ofiary przeznaczono na prowadzone przez Szkolne Koło Caritas akcje charytatywne.
Do bogatych przeżyć tego dnia zaliczyć trzeba jeszcze włączenie się Szkoły Gastronomicznej w Przemyślu w „Ogólnopolską akcję walki z głodem”.
„Wokół nas coraz więcej biedy, bezdomnych i zaniedbanych ludzi. Nie możemy być obojętni na to, dlatego uczestniczymy w tej akcji...” - powiedziała uczennica Magda Czerkawska. Z inicjatywy i przy współpracy Rejonowego PCK w Przemyślu i Szkolnego Koła PCK, przy poparciu Dyrekcji Szkoły i koordynacji dyr. Agaty Nowak, młodzież przyniosła produkty, następnie ugotowała zupę pod nadzorem Zdzisławy Pomorskiej - opiekunki Szkolnego Koła PCK - i wydała razem z przedstawicielkami Rejonowego PCK około 250 porcji ciepłego kapuśniaku przy pl. Na Bramie w Przemyślu.
Pięknym uwieńczeniem tego dnia było uczestnictwo w katedrze w nabożeństwie różańcowym dla młodzieży w intencjach Ojca Świętego, które przygotowała i prowadziła młodzież z I LO w Przemyślu, razem z księżmi katechetami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o trzeźwość narodu

2021-07-27 09:23

TV Trwam

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz siedemnasty Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W okolicznościowym słowie bp Bronakowski bardzo mocno przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. – Trzeba zatem i dzisiaj z cała mocą powiedzieć, jak przed laty wielki Kardynał Wyszyński non possumus! Nie możemy! Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci. Nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu. Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu. na to, żeby był tani i dostępny wszędzie i o każdej porze. Nie możemy godzić się na bezprawną sprzedaż alkoholu nieletnim i na częsty brak reakcji społeczeństwa i odpowiedzialnych służb na ten zbrodniczy proceder. Nie możemy pozwolić na proalkoholową mentalność. Nie możemy pozwolić na bezmiar cierpienia, jakie niosą ze sobą tak liczne wśród naszych rodaków zniewolenia – apelował bardzo mocno kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję