Reklama

Z Maryją ku pogłębionej wierze (29)

Rymanów

„Maryjo, prowadź nas do Jezusa”. Taki napis widnieje na bramie wiodącej do kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie. 12 sierpnia br. obraz przybył do parafii Głębokie, dekanat Rymanów, nawiedzając kościół parafialny w Głębokiem oraz kościoły filialne w Pastwiskach i Sieniawie. Obraz przywitał dziekan dekanatu Rymanów ks. prał. Kazimierz Piotrowski oraz proboszcz parafii Głębokie ks. Stanisław Gniewek.
13 sierpnia br. obraz przybył do parafii Rymanów, gdzie przywitany został przez liczne rzesze parafian. Powitanie Obrazu nastąpiło na rynku w centrum miasta, skąd niesiony przez członków straży pożarnych oraz innych grup parafian wprowadzony został do kościoła, gdzie odprawiona została Msza św. Parafia Rymanów już wcześniej przygotowywała się do tej uroczystości. W dniach 8-12 sierpnia odbyły się Misje św. Codziennie o godz. 21.00 odbywał się Apel Jasnogórski. 12 sierpnia br. odbyła się procesja na cmentarz parafialny, gdzie modlono się za zmarłych parafian. Pięknie udekorowano ulice, budynki oraz otoczenie i wnętrze kościoła.
Mszy św. powitalnej przewodniczył bp Stefan Moskwa. Matkę Bożą powitał proboszcz parafii Rymanów ks. M. Szostak, następnie dzieci i rodzice.
W homilii Ksiądz Biskup przedstawił patrona parafii, św. Wawrzyńca - męczennika za wiarę. Na przykładzie Świętego bp Moskwa ukazał, jakim powinien być każdy chrześcijanin, że nawet w chwilach trudnych należy bronić wiary i dążyć do świętości. W czasie Mszy św. złożono też dary duchowe parafian i członków Akcji Katolickiej.
Po Mszy św. rozpoczęło się czuwanie dzieci, ojców i matek, a po Apelu Jasnogórskim czuwanie młodzieży. O godz. 23.00 nabożeństwo za zmarłych, o godz. 24.00 Pasterka Maryjna celebrowana przez księży rodaków i byłych wikariuszy, a następnie czuwanie przez liczne rzesze parafian.
14 sierpnia miała miejsce Msza św. i adoracja ludzi chorych i starszych, o godz. 12.00 Msza św. z błogosławieństwem dzieci i matek. Zbliżał się nieubłaganie czas pożegnania. O godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Pana Jezusa, Mszą św. i aktem zawierzenia całej parafii Matce Bożej, pożegnaliśmy Jasnogórską Matkę, po czym nastąpiło odprowadzenie Obrazu.
Wierzymy, głęboko, że nawiedzenie Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu jeszcze bardziej umocni w nas wiarę i przybliży do Jezusa. Niech napis na bramie do kościoła: „Maryjo, prowadź nas do Jezusa”, będzie dla nas drogą i drogowskazem, abyśmy tą drogą zawsze kroczyli do Jezusa i nigdy z tej drogi nie zboczyli i jej nie zagubili.

Prezes POAK Rymanów

Dukla

* * *

S. Dawida Ryll

Lekka jak babie lato
W czasie
gdy pola rodzą melancholię
zamknęła rozdział życia
śpiącymi powiekami
i skryła w głębię źrenic
czas przybyć i odejść

A myśmy ją poznali
po koperku wplecionym
w sukienkę
ze zbóż
po ziołach i polnych kwiatach
z których aniołowie
uwili wieniec
bo korona była zbyt ciężka

I czasem szukamy Jej śladów
w żółtym rozchodniku
a kiedy procesje zakwitną
chustkami staruszek
pochyla się i błogosławi.

Ostatni tydzień sierpnia był szczególny dla parafii dekanatu dukielskiego. To właśnie w tych dniach nawiedziła nasze miejscowości Pani Jasnogórska w swoim wizerunku. W piękne, słoneczne popołudnie 30 sierpnia witaliśmy ją w Dukli.
Bezpośrednim przygotowaniem duchowym były rekolekcje parafialne w dniach 26-29 sierpnia prowadzone przez ks. Józefa Ryczana ze Zgromadzenia Księży Michalitów.
W Dukli, już o godzinie 16.00 na rynku miasta - parafianie Dukli i pobliskich miejscowości: Teodorówki, Cergowej, Lipowicy, Nadola i Zboisk, skupieni na modlitwie oczekiwali przybycia Matki Bożej.
Przed godziną 17.00 udaliśmy się na udekorowaną główną drogę, aby powitać przybywającą z parafii Iwla Matkę Bożą Jasnogórską. W imieniu parafii Obraz ucałował proboszcz ks. prał. Stanisław Siara. Następnie przy wspólnym śpiewie wyruszyliśmy w kierunku rynku miasta. Obraz był niesiony przez ojców, matki, młodzież, nauczycieli i strażaków, którzy przynieśli Go do ołtarza polowego i ustawili na specjalnie przygotowanym tronie.
Na początku Mszy św. telegram od Ojca Świętego Jana Pawła II odczytał archiprezbiter krośnieński ks. prał. Kazimierz Kaczor. Następnie Matkę Bożą powitał Ksiądz Proboszcz, a po nim przedstawiciele matek, ojców, młodzieży i dzieci. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, który w homilii mówił m. in. o tym, aby bronić świętości rodziny i kochać rodzinę, bo ona jest podstawową komórką społeczeństwa.
Podczas Mszy św. ubogacił nas swoim śpiewem archidiecezjalny chór „Magnificat” pod przewodnictwem ks. Mieczysława Gniadego.
Po Mszy św. Obraz Jasnogórski został procesyjnie przeniesiony do kościoła parafialnego.
O godzinie 21.00 przy licznym udziale wiernych odprawiono Apel Jasnogórski. Następnie czuwanie prowadziła młodzież oazowa, KSM-u i innych wspólnot. O godzinie 23.00 odbyło się nabożeństwo za zmarłych, które prowadził Ksiądz Rekolekcjonista.
O północy rodacy: ks. Mieczysław Gniady, ks. Stanisław Kogut, ks. Adam Liwacz, ks. Piotr Martowski i byli wikariusze m.in.: ks. inf. Stanisław Zygarowicz, ks. Jan Mazurek, ks. Tadeusz Baj i ks. Bogdan Blama odprawili w intencji powołań Pasterkę Maryjną. Wszyscy oni dziękowali za swoje powołanie do Winnicy Pańskiej oraz prosili o nowe powołania z naszej parafii. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Stanisław Zygarowicz, a homilię wygłosił ks. Stanisław Kogut - pracujący w diecezji rzeszowskiej.
Po Pasterce Maryjnej czuwanie podjęli mieszkańcy poszczególnych wiosek należących do naszej parafii. Od 2.00 do 3.00 w nocy czuwali ojcowie, następnie matki, a później pozostali mieszkańcy Dukli.
O 8.00 rano odprawiona została Eucharystia z nauką dla starszych i chorych, o 9.00 Msza św. z nauką dla młodzieży, a o 11.00 z błogosławieństwem matek i dzieci. Później był czas modlitwy indywidualnej przy wizerunku Matki Bożej. O godz. 15.00 wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem rozpoczęła się liturgia pożegnania Obrazu. Po zakończeniu nabożeństwa udaliśmy się procesyjnie na plac przykościelny, gdzie Obraz przejęli wierni z drugiej parafii naszego miasta (Ojcowie Bernardyni). Nieustannie wsłuchujemy się w słowa Maryi, która mówi: „...zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn” i z wiarą idziemy w nasze codzienne obowiązki. Prośmy Ją, abyśmy pełnili wolę Bożą w naszym życiu.
Serdecznie dziękuję ks. prał. Stanisławowi Siarze - proboszczowi Dukli, księżom wikariuszom: Edwardowi Grabarzowi i Lesławowi Pelcowi oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w parafii w przygotowanie tego wielkiego wydarzenia - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jasnogórskim Wizerunku.

Paweł Bajger

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję