Reklama

Polska

Obrońcy Życia w Redakcji „Niedzieli”

[ TEMATY ]

obrońcy życia

Grażyna Kołek

Obrońcy życia w "Niedzieli", konferencja prasowa 1 kwietnia 2016. Od lewej: Jolanta Chytra, dr Paweł Wosicki i dr inż. Antoni Zięba

Obrońcy życia w

Tradycyjnie już przed pielgrzymką obrońców życia na Jasną Górę, jej organizatorzy spotykają się w redakcji „Niedzieli” na konferencji prasowej z przedstawicielami lokalnych mediów, by przedstawić problematykę działań ruchów katolickich w obronie życia. W tym roku konferencja prasowa miała miejsce 1 kwietnia, w dniu rozpoczęcia rządowego programu wspierania rodzin „Rodzina 500+” i ukazania się ważnego Komunikatu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia ludzkiego. Jej tematem przewodnim był Apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia do Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa z prośbą o rozpowszechnienie w mediach tego apelu.

„Apelujemy do posłów i senatorów RP - czytamy w apelu - o nowelizację ustawy „O planowaniu rodziny…” z dnia 7 stycznia 1993 r. w celu wyeliminowania z niej wszystkich zapisów dopuszczających możliwość zabijania poczętych dzieci i uchwalenie takiego prawa, które chronić będzie życie każdego człowieka od momentu poczęcia, bez względu na stan jego zdrowia czy okoliczności poczęcia. Opowiadamy się też za utrzymaniem niekaralności kobiety - matki poczętego dziecka”. W apelu obrońcy życia podkreślili mocno wagę kompleksowej opieki nad matką i rodziną poczętego dziecka. Wsparcie kobiet w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej. Postulują objęcie świadczeniami rodzicielskimi już w chwili zarejestrowania ciąży.

Przede wszystkim jednak - podkreślają obrońcy życia - zdecydowanej opieki potrzebują kobiety w ciąży tzw. problemowej, tzn. w sytuacji gdy poczęte dziecko jest chore, matka dziecka jest chora czy ciąża jest wynikiem przestępstwa. „Nie można karać kobiety podwójnie - mówili obrońcy życia - raz gdy jest ofiarą gwałtu i drugi raz za zabicie dziecka. Obie te traumy kobieta nosi w sobie do końca życia. Konieczna jest dla nich opieka medyczna, materialna, psychologiczna i prawna, a państwo winno stworzyć takie warunki, by dzieci chore mogły przyjść na świat i być otoczone opieką w rodzinach, a gdy taka nie jest możliwa, w ośrodkach opieki specjalistycznej.

Reklama

W konferencji wzięli udział dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Federacji oraz Jolanta Chytra z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia. Przybyła także uczennica Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek Gimnazjum - Marta Korczak, która w tym roku została laureatką konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia. Rokrocznie laureaci tego konkursu są nagradzani w czasie Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. Marta miała okazję podzielić się ideą, jaka została zaprezentowana w jej pracy - przerwanie poczętego życia jest winą nas wszystkich, ale też ocalenie tego życia zależy od nas wszystkich.

O społecznym wzroście poparcia idei obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci wskazują badania opinii społecznych. Takie badania przeprowadził kilka lat temu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i CBOS. Już blisko 80 proc. społeczeństwa opowiada się za ochroną życia. Ważny jest głos młodych, którzy coraz częściej opowiadają się za życiem.

Przybyłych na konferencję prasową do redakcji „Niedzieli” obrońców życia, redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz nazwała „żołnierzami obrony życia”, podkreśliła również, że także „Niedziela” od lat stara się być kołyską obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, podejmując na łamach pisma tę problematykę, patronując wielu działaniom środowisk pro life. Przypomniała o ostatnim z nich - uroczystości w gmachu sejmu RP. Gdzie obchodzona była 10. rocznica złożenia w kaplicy sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli - patronki dzieci nienarodzonych i obrońców życia.

Reklama

Redaktor honorowy „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał również, że w kaplicy sejmowej znajduje się figura Anioła Życia podarowana kilka lat temu przez redakcję.

To już XXXVI obrońcy życia pielgrzymują na Jasną Górę - podkreślił dr Inż. Antoni Zięba. W tym roku pielgrzymka odbywała się w 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia i cywilizacji życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W przeddzień ustanowionego przez niego święta Miłosierdzia Bożego, w Roku Miłosierdzia, na Jasnej Górze, gdzie od lat trwa modlitwa za dzieci poczęte i działa silne środowisko Duchowej Adopcji. Abp Wacław Depo, przewodniczący Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej dla Obrońców Życia 2 kwietnia, przyjął przyrzeczenia Duchowej Adopcji od kolejnych obrońców życia.

2016-04-03 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybieramy życie

Koncerty ukazujące piękno życia, pokaz filmów o tematyce prorodzinnej i życiu od poczęcia do naturalnej śmierci oraz konferencja „Piękno cywilizacji życia”, to tylko niektóre z wydarzeń związanych z obchodami Dnia Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia w diecezji rzeszowskiej

Poprzez śpiew, wiersze, taniec czy przedstawienia teatralne promowali życie i wartości z nim związane. Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury wystąpili młodzi, którzy przypomnieli swoim rówieśnikom zasiadającym ma widowni o radości i szczęściu, jakie niesie z sobą ludzie życie. Wraz z młodzieżowymi reprezentacjami szkół, koncertu „Młodzi Młodym” wysłuchali przedstawiciele władz, stowarzyszeń działających na rzecz obrony życia i nauczyciele. „Wybraliśmy koncert, bo taka forma przemawia do młodych najbardziej. W sposób artystyczny przypominamy o tym, że życie ma największą wartość. Nie tylko stając w jego obronie, ale ukazując jego piękno – mówi Anna Dzika z Ruchów Obrony Życia, które przygotowały koncert. „By to dobrze pokazać, musimy zaangażować w to najmłodsze pokolenie. Nie ma lepszej reklamy życia niż oni sami. Młodzi, radośni, pozytywnie nastawieni. Te prawdy podają nam przez piosenki, wiersze, taniec” – przekonuje Małgorzata Chołowińska, wicedyrektor WDK w Rzeszowie. „By rozumieć życie, nie wystarczy mówić o nim jedynie na płaszczyźnie światopoglądowej. Musimy to wyrażać całym sobą, także w sposób artystyczny” – dodaje ks. Jan Kobak, duszpasterz rodzin diecezji rzeszowskiej. Druga inicjatywa związana była z pokazem filmowym. „Od poczęcia dziecko” i „Ze wszystkich sił” – filmy związane z życiem i jego obroną mieli okazję obejrzeć uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich także w rzeszowskim WDK. W sali kinowej zasiedli między innymi uczniowie z Górna, którzy chętnie odpowiedzieli na zaproszenie. „Wiedzy na tak ważny temat nigdy za wiele, dlatego chcieliśmy przyjechać na ten pokaz i jeszcze raz przypomnieć sobie najważniejsze treści związane z obroną życia. Dziś, kiedy toczy się dyskusja na ten temat, warto przypominać młodzieży o najważniejszych sprawach” – mówiły opiekunki grupy z Górna. „Filmy zostały tak dobrane, by młodzi ludzie mogli sobie uświadomić, że każdy człowiek ma prawo do życia – zarówno ten, którego jeszcze nie widać, jak i każdy, kto się już urodził – chory czy niepełnosprawny” – mówi ks. Rafał Frąckowiak. W spotkaniu wzięła udział s. Dominika, dyrektor Domu Samotnej Matki w Rzeszowie, która w nawiązaniu do obejrzanych filmów przypomniała uczestnikom o wartości życia i możliwości pomocy, jaką oferuje w trudnych sytuacjach rzeszowska placówka.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - nauczanie papieża Franciszka

2023-09-24 08:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Grzegorz Gałązka

Migranci i uchodźcy są jednym z głównych priorytetów obecnego pontyfikatu. Franciszek niemal od pierwszych dni wykazuje wielkie i żywe zainteresowanie tą grupą ludzi, poświęcając im wiele uwagi w swych wystąpieniach publicznych, dokumentach i w różnych innych okolicznościach. Z kolei w niedzielę, 24 września, pod hasłem „Wolni by wyjechać, wolni by pozostać” Kościół obchodzić będzie 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Już wkrótce po konklawe z 13 marca 2013, które wybrało kard. Bergoglio na papieża, Franciszek wskazał jednoznacznie, że temat migracji będzie jedną z jego największych trosk i jednym z pierwszoplanowych zadań jego pontyfikatu. Pochodząc z rodziny imigrantów z włoskiego Piemontu uznał, że jest niejako „skazany” na podjęcie tego rozległego zagadnienia społecznego, politycznego i kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz i raper znów we wspólnym utworze!

2023-09-25 09:15

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

Materiał prasowy

Heres i Ks. Adam Ulatowski powracają z nowym kawałkiem! "Jestem pewien" to wyznanie wiary w rytmie rapu.

Klasyczny bit, mocne wersy i niezwykły klimat to ewangelizacyjna mieszanka rapera i księdza z Podlasia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję