Reklama

Wiara, praca, solidarność

Komunalni na Jasnej Górze

XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (11-12 października) miała w tym roku szczególny charakter. W parku na Wałach Jasnogórskich stanęła rzeźba - pierwsza tajemnica światła Chrzest Jezusa w Jordanie, którą ufundowało duszpasterstwo wcześniej wymienionych grup zawodowych. Swój udział w tej fundacji ma również Rzeszowska Gospodarka Komunalna. Duszpasterstwo w rzeszowskiej komunalce zaczęło działalność w 1997 r., kiedy to bp Kazimierz Górny mianował ks. Waldemara Doparta opiekunem tej grupy ludzi pracy.
W skład diecezjalnego duszpasterstwa, obok RGK, wchodzą pracownicy komunalni wielu miast, m.in. z: Białej, Jasła, Gorlic, Ropczyc, Kolbuszowej, Sokołowa Młp. Przewodniczącym Rady Duszpasterskiej jest Bogdan Śmigiel - równocześnie członek Prezydium Rady Krajowej Duszpasterstwa, zastępcą - Marek Strączek, sekretarzem - Bożena Borkowska-Bała (oboje wchodzą w skład Rady Krajowej Duszpasterstwa). Opiekę duchową nad Duszpasterstwem sprawuje ks. Eugeniusz Breitkopf.
Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę, przebiegająca pod hasłem Bóg bogaty w Miłosierdzie, rozpoczęła się od wykładu rektora Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Ignacego Deca o Bożym Miłosierdziu i Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Natomiast w drugim dniu uczestnicy pielgrzymki przemaszerowali spod częstochowskiej katedry na Jasną Górę, gdzie Mszę św. koncelebrował metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Podczas Eucharystii zostały poświęcone sztandary, odczytany telegram od Ojca Świętego Jana Pawła II i przekazany krzyż pielgrzymkowy oraz patronat nad XIV pielgrzymką w 2004 r. załodze PWiK z Ełku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń

2021-08-04 10:21

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Grzegorz Gałązka

„Zachęcam wszystkich – a zwłaszcza młodych – aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI. Papież nawiązał do piątej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję