Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 45/2003

Dziękczynienie za kanonizację

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Frysztaku obchodziła 19 października dziękczynienie Bogu za kanonizację patrona diecezji rzeszowskiej i założyciela Zgromadzenia Sióstr Sercanek św. Józefa Sebastiana Pelczara. Podobne uroczystości odbyły się 26 października w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie na Staroniwie. Postać Świętego przybliżały mieszkańcom parafii goszczące na Mszach św. siostry sercanki. Wierni mogli ucałować relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara, nastąpiło też poświęcenie obrazu z wizerunkiem biskupa.

Konferencja dla katechetów szkół specjalnych

20 października w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ropczycach odbyła się konferencja dla katechetów szkół specjalnych pod hasłem Niepełnosprawni intelektualnie a sakramenty święte, formą wymiany doświadczeń.
Konferencję prowadzili: prodziekan wydziału teologicznego uniwersytetu śląskiego ks. dr Krzysztof Sosna, duszpasterz niepełnosprawnych diecezji rzeszowskiej ks. Ludwik Krupa, Barbara Jałmużna i Hanna Wszołek. Uczestnicy konferencji w Ropczycach mogli zapoznać się ze sposobami przygotowania dziecka niepełnosprawnego do sakramentów.
W konferencji wzięło udział 26 osób - katecheci z ośrodków szkolno-wychowawczych i katecheci ze szkół masowych, którzy prowadzą nauczanie indywidualne z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.

Konferencja księży egzorcystów w Sulejówku

Reklama

Od 20 do 23 października w Sulejówku pod Warszawą odbywała się 10. konferencja księży egzorcystów, sprawujących posługę uwalniania oraz księży pełniących funkcję diecezjalnych konsultantów w sprawach, w których zachodzi podejrzenie o działanie ducha nieczystego. Cykl prelekcji przygotował dr Philip Madr z Francji. W konferencji wzięło udział ok. 70 kapłanów z całej Polski i liczni goście z zagranicy.

Konkurs poezji religijnej

Odetchnąć Bogiem - pod tym hasłem w Zespole Szkół w Czudcu odbył się 22 października szkolny konkurs poezji religijnej poświęcony Ojcu Świętemu. Konkurs odbył się w ramach świętowania jubileuszu papieskiego pontyfikatu. Jego ideą było było ukazanie obrazu Boga w poezji i prozie religijnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Karola Wojtyły. Młodzi artyści zaprezentowali się w dwóch kategoriach - recytacji i poezji śpiewanej. Wśród autorów prezentowanych tekstów byli: Karol Wojtyła, św. Paweł Apostoł, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Tadeusz Różewicz, ks. Marian Balicki i inni. W konkursie wzięli udział uczniowie zespołu szkół w Czudcu oraz nauczyciele i zaproszeni goście.

Rekolekcje dla kapelanów więziennych

W Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Zaciszu k. Koronowa od 20 do 23 października odbyły się doroczne rekolekcje dla kapelanów posługujących w więziennictwie. Wśród 115 kapłanów diecezjalnych i zakonnych w rekolekcjach uczestniczyło 4 kapłanów diecezji rzeszowskiej - 3 posługujących w zakładzie karnym w Załężu i jeden z Roztok k. Jasła. Jak powiedział bp Jan Szlaga, który przyjechał na rozpoczęcie rekolekcji, kapłani posługujący w zakładach karnych i aresztach śledczych zgromadzili się, aby w tej grupie przeżywać święty czas rekolekcji, jak również doskonalić swój warsztat, którym posługują się w pracy z osadzonymi. Rekolekcjom towarzyszyły więc wykłady naukowe, które mają pomóc w pracy nad resocjalizacją więźniów. Zakończyła je wspólna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję