Reklama

Szare w blasku

Nowe wiersze o. Cherubina Pająka OFM Szare w blasku, wydane przez CALVARIANUM, były oczekiwane w związku z przeżywanym w tym roku jubileuszem obecności i działalności Ojców Bernardynów w Polsce. Zaprezentowane zostały w czasie dwudniowego sympozjum naukowego pt. 550 lat obecności Zakonu Braci Mniejszych [Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojców Bernardynów - przyp. IM] w Polsce, 1453-2003, odbywającego się 21 i 22 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W Sympozjum udział wzięli reprezentanci Zakonów św. Franciszka, przedstawiciele PAT-u, UJ-u, KUL-u, a także prelegenci spoza Polski, z Lipska i Wilna. Wypowiadali się historycy, teologowie i znawcy duchowości św. Franciszka - historycy sztuki sakralnej i rzemiosła, muzyki kościelnej, badacze literatury, działalności duszpasterskiej i misyjnej.
Wśród referatów osobliwością był zbiorek wierszy Szare w blasku.
Jest to poetyckie przypomnienie postaci i nauki Świętego z Asyżu i równocześnie dialog z tym wielkim zakonodawcą i reformatorem Kościoła, a także polemika ze stereotypem Świętego „od ptaszków i kwiatków”.
Jest to dialog współczesnego człowieka, „spragnionego pokoju, radości, wolności, a nade wszystko miłosierdzia, człowieka zagrożonego totalną katastrofą, gdy krew leje się nawet w Ziemi Świętej”, bezradnego wobec osaczającego go zła, „zamkniętego w bólu istnienia”, dialog ze Świętym, który był znakiem sprzeciwu w swojej epoce, dialog z patriarchą ubogich, który może przynieść odpowiedź na dzisiejsze głody - zamknięty w nowe poetyckie frazy.
Tomik został zaprezentowany przez profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego Gustawa Ostasza, autora krytycznego i syntetycznego Posłowia. Ojciec Cherubin sam odczytał kilka wierszy.
Poeta korzysta z danego mu daru sięgania głębiej w związki św. Franciszka z ziemią ojczystą, zgłębia źródła jego duchowości i odczytuje na nowo jego drogę do Boga.
Barwna okładka z fragmentem fresku Pietro Lorenzettiego Matka Boża zachodzącego słońca, grafiki Ryszarda Szilera, niekonwencjonalny Wstęp o. dr. Romualda Kośli, prowincjała Ojców Bernardynów, słowa Od autora, uporządkowany układ ponad stu tekstów według kilku tematów, zakończony bardzo osobistym i sugestywnym zbiorem modlitw i westchnień, czynią tomik bardzo pożytecznym uzupełnieniem uczonych dysertacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Osiedle bez kościoła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję