Reklama

Pod opieką św. Marcina

Na dzień 11 listopada przypada wspomnienie św. Marcina - biskupa Tours. W samej Francji naliczono 700 nazw miejscowych utworzonych od imienia Świętego oraz 3672 parafie dedykowane Marcinowi. W Polsce u schyłku średniowiecza było 220 kościołów parafialnych pod jego wezwaniem. W naszej diecezji św. Marcin patronuje zaledwie dwóm wspólnotom - XIII-wiecznej parafii w Zadrożu oraz XIV-wiecznej wspólnocie w Wojkowicach Kościelnych. Ostatnią z nich 12 października wizytował bp Piotr Skucha. Wspomnienie Świętego Patrona skłania nas do refleksji na temat jej dziejów oraz do przyjrzenia się jej współczesności.

Niedziela sosnowiecka 45/2003

Z kart historii

Pierwsza wzmianka o parafii św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych pochodzi z 1325 r. i znajduje się w wykazach świętopietrza. Możemy przypuszczać jednak, że parafia istniała już dużo wcześniej. Pierwotny kościółek powstał na przełomie XIII/ XIV stulecia staraniem właściciela wsi z rodu Nowina. Świątynia była kilkakrotnie rozbudowywana, zanim osiągnęła obecny kształt. Wewnątrz na uwagę zasługuje bogactwo zabytków, m.in. kamienna chrzcielnica, krzyż z figurą Pana Jezusa, monstrancja, ambona, organy. Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z I poł. XVIII w. W górnej części znajdują się rzeźby aniołów oraz rzeźba patrona parafii, św. Marcina. W centrum umieszczony został obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowany na lata 1460-1470. To najcenniejszy zabytek wojkowickiej świątyni. Został tu sprowadzony przez ks. Marcina Zelbrychowicza w 1625 r. Matka Boża od kilku stuleci w tym kościele odbiera miłości cześć od swoich wiernych. Jak wynika z zapisków w parafialnej kronice, w 1665 r. przy obrazie Maryi było „siedem tablic wotywnych, dwa relikwiarze, pięć sznurów korali, krzyż przymocowany do paciorków, srebrny różaniec z perłami oraz sznur pereł”. W roku 1735 ówczesny proboszcz, ks. Jakub Konieczny z darów wiernych ufundował srebrną sukienkę.
Żywy kult Matki Bożej, jak również położenie kościoła w pobliżu tras szybkiego ruchu spowodowały, że 27 czerwca 1987 r. metropolita częstochowski, bp Stanisław Nowak wyniósł świątynię do godności sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. Jest to jedyne w Polsce sanktuarium, z którego w sposób szczególny Maryja otacza swą troską podróżujących.

Specyfika parafii

Reklama

Współczesna parafia św. Marcina liczy 1900 wiernych. W jej skład wchodzi kilkanaście wiosek rozrzuconych od siebie na odległość kilku kilometrów. Sporo dzieli je również od parafialnego kościoła. „To duże utrudnienie w pracy duszpasterskiej, ale nie można tego w żaden sposób zmienić. W pobliżu kościoła znajduje się jedynie budynek Zespołu Szkół, dawnego Urzędu Gminy oraz cmentarz parafialny. Domy prywatne są już dużo dalej. Mieszkańcy mogą liczyć tylko na siebie, na własne środki lokomocji, bo połączenia komunikacyjne też pozostawiają dużo do życzenia” - wyjaśnia proboszcz parafii ks. Stanisław Pala. Mimo tych utrudnień kościół nie świeci pustkami. Wielu ludzi jest niezwykle życzliwych i oddanych parafii. Szacunkiem i zaufaniem obdarzają każdego kapłana posługującego we wspólnocie. Tak jak w większości zagłębiowskich miejscowości i tutaj ludzi dotyka bieda i brak pracy. Dużą część parafii stanowią emeryci i renciści. Niestety, mniejszością są dzieci i młodzież. W ciągu 5 ostatnich lat ochrzczonych zostało 99 dzieci, zaś do wieczności odeszło 159 parafian. Sakrament małżeństwa przyjęły zaś 43 pary.

W ostatnich latach

Mimo tych utrudnień i stosunkowo niewielkiej parafii na przestrzeni ostatnich 9 lat dokonały się tutaj znaczące przedsięwzięcia materialne. „Jest to zabytkowa świątynia. Wymaga więc stałych remontów. Udało się zrobić wiele, ale końca wciąż nie widać” - informuje Ksiądz Proboszcz. Przebudowa i odnowienie prezbiterium, wymiana dachu w bocznej kaplicy, przebudowa chóru i tylnej części kościoła, założenie ogrzewania podłogowego, wymiana większości okien w kościele, nowa, wewnętrzna elewacja świątyni, odnowienie stacji Drogi Krzyżowej oraz bocznego ołtarza, remont plebanii - to największe przedsięwzięcia w ostatnich latach. Od wiosny trwa gruntowny remont XIX-wiecznych organów, którego podjęli się pracownicy budowy i konserwacji organów kościelnych w Warszawie. Mamy nadzieję, że odbudowany instrument zagra na święta Bożego Narodzenia” - mówi ks. Pala.
Prastarej, wojkowickiej wspólnocie życzymy, aby św. Marcin wypraszał potrzebne łaski u Pana, a Matka Dobrej Drogi zawsze otaczała opieką i aby wszyscy wierni, korzystając ze spuścizny swych przodków, tworzyli autentyczną wspólnotę wiary i miłości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję