Reklama

Zaszczyt i zobowiązanie

Kiedy okazało się, że uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Jaworznie przy ul. Wolności 11 ma odbyć się w roku 2003, w kalendarzu nie można było znaleźć wspanialszej daty niż 16 października. W 25. rocznicę wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową i w 35. roku działalności tej placówki w parafialnym kościele św. Elżbiety Węgierskiej pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego SDB odprawiona została uroczysta Eucharystia, podczas której Ksiądz Biskup dokonał aktu poświęcenia sztandaru. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Górniczej MCKiS uczestnicy przemaszerowali do budynku Ośrodka na dalszą część uroczystości.

Bohater roku patronem

Odczytanie aktu nadania imienia, odsłonięcie okolicznościowej tablicy, przekazanie sztandaru przedstawicielom młodzieży, przemówienie dyrektora Ośrodka, mgr. inż. Jerzego Tomczyka oraz zaproszonych gości, krótki program artystyczny w wykonaniu młodzieży pt. „Anioły do nas posyłaj” - to program tego dnia.
Dyrektor Ośrodka słowa szczególnej wdzięczności skierował pod adresem nauczycieli religii - ks. Jacentego Piwowarskiego oraz p. Teresy Nowak za pomoc i ukierunkowanie wszelkich starań, a także pod adresem władz miasta za przychylność i realizację wszystkich wymogów w zakresie formalno-prawnym zatwierdzenia nowej nazwy placówki. „Ale tak naprawdę, to na pierwszym miejscu należałoby podziękować uczniom, bo bez nich nie byłoby nawet pomysłu” - zaznacza Pan Dyrektor.
Wszystko zaczęło się w roku szkolnym 2000/2001, kiedy „Bohaterem Roku”, obieranym tradycyjnie od wielu lat przez szkolną brać, został Jan Paweł II. Warto wspomnieć, że wcześniejsi bohaterowie, jak np. Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz czy Maria Konopnicka, wybierani byli bardziej przez nauczycieli niż przez same dzieci. W przypadku Ojca Świętego było inaczej. Uczniowie pierwsi dali sygnał takiego wyboru. I okazało się, że Papież Polak to dla nich postać droga, bliska, znana, kochana, że dużo wiedzą o naszym Rodaku. Przez kolejne miesiące sprawa krystalizowała się, nabierała blasku, wreszcie urzeczywistniła. Nadszedł oczekiwany, dziejowy dzień 16 października 2003. „Otrzymaliśmy wybrane imię Jana Pawła II. Spotkał nas zaszczyt, ale wzięliśmy też na siebie wielkie zobowiązanie, by być godnym tego imienia” - mówił podczas uroczystości dyr. Tomczyk

Dom dla odrzuconych

W murach placówki mieści się 6-letnia Szkoła Podstawowa dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, 3-letnie Gimnazjum Specjalne dla młodzieży upośledzonej umysłowo, 3-letnia Szkoła Zawodowa dla młodzieży upośledzonej w stopniu lekkim oraz oddziały edukacyjno-terapeutyczne na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej. W sumie do szkoły uczęszcza 151 uczniów. W skład SOSW wchodzi też internat, który sprawuje całkowitą opiekę nad dziećmi. Obecnie przebywa w nim 94 wychowanków. Dla większości z nich internat jest jedynym domem. Trafiają tu dzieci z całego województwa śląskiego. Jaworznicki Ośrodek jest placówką, która działa na zlecenie sądów rodzinnych i władz oświatowych. „Wyspecjalizowana kadra nauczycieli i specjalistów nie tylko uczy, ale przede wszystkim wychowuje dzieci tak, aby odnalazły się w swoim środowisku, radziły sobie w życiu, by miały poczucie własnej wartości” - mówi Dyrektor Ośrodka.
Wszyscy, którzy na co dzień stykają się z dzieckiem upośledzonym mają świadomość faktu, że ten ośrodek to nie tylko instytucja oświatowa, ale przede wszystkim dom dla odrzuconych i skrzywdzonych, niewinnych, bezbronnych dzieci, dlatego pracownicy Ośrodka dbają o rodzinną atmosferę, klimat zrozumienia i serdeczności. „To nie praca, ale służba drugiemu. Potrzebna w niej cierpliwość, ale i zapał i gorące serce” - wyznaje Pan Dyrektor.
Życzymy, aby każdy nauczyciel, wychowawca, pracownik, wychowanek jaworznickiej placówki od tej chwili budował świat wartości zaczerpnięty z nauk i przemyśleń swojego Patrona - Ojca Świętego Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję