Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Bierzwniku

Dekanat: Drawno
Siedziba parafii: Bierzwnik, ul Cystersów 1
Liczba wiernych: 2 354
Proboszcz: ks. Zygmunt Kraszewski
Kościoły filialne: Górzno - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kolsk - pw. Matki Bożej Anielskiej
Wspólnoty: Rada Parafialna, Parafialny Zespół Caritas, Zespół Synodalny, Krąg Biblijny, schola dziecięca, Pomocnicy Maryi, Żywy Różaniec (2 róże), Bractwo Szkaplerza Świętego Zakonu Karmelitów, ministranci (47)
Czasopisma: „Gość Niedzielny”, „Nasza Arka”, „Dominik”, „Miejsca Święte”, „Miłujcie się”, „Mały Przewodnik Katolicki”, „Niedziela” - 31 egzemplarzy

Bierzwnik jest dużą wsią o charakterze miasteczka, położoną obok linii kolejowej Szczecin - Poznań, 10 km na północny zachód od Dobiegniewa i 23 km na południowy wschód od Choszczna. Obecna nazwa wsi przyjęta została po 1945 r., wcześniej w źródłach pisanych miejsce to określano Nemus Sanctae Mariae, Marienwalde (po niemiecku), czyli Las Maryi. Tutaj w XIII w. na obszarze zalesionym i bagiennym na wysokim brzegu jeziora Kuchta powstał klasztor Zakonu Cystersów.
Dokument fundacyjny wystawili 17 września 1286 r. w Strzelcach Krajeńskich margrabiowie brandenburscy Otto IV i Konrad. Nowy klasztor miał być filią Kołbacza, rekompensatą za wyrządzone mu zniszczenia wojenne podczas konfliktów margrabiów brandenburskich z książętami zachodniopomorskimi. Otrzymał bogate uposażenie 500 łanów ziemi i 7 pobliskich jezior. Uroczyste erygowanie opactwa nastąpiło 11 czerwca 1294 r., kiedy to część zakonników przeszła z Kołbacza do Bierzwnika. Cystersi pozostawali gospodarzami opactwa do 1539 r., kiedy to margrabia Jan z Kostrzyna po przejściu na luteranizm sekularyzował je i stworzył domenę państwową. W drugiej połowie XVII w. klasztor był letnią rezydencją elektorów brandenburskich. Bez pierwotnych gospodarzy, wykorzystywany na cele gospodarcze (huta szkła) popadał w ciągu wieków w ruinę. Kolejne zniszczenia przyniósł 1945 r., gdy spaliły się dachy i stropy. Odbudowę zaczęto w 1957 r. Pośpiesznie wyremontowany ze zniszczeń wojennych kościół poświęcony został 26 grudnia 1956 r. Parafia w Bierzwniku powstała 2 lipca 1957 r. Wcześniej tereny te należały do parafii Breń. Na przestrzeni lat pracowali tu kapłani Józef Janicki (1957-67), ks. Eugeniusz Mackiewicz (1967-71), ks. Zbigniew Nijaki (1971-86), ks. Eugeniusz Urbański (1986-88). Od 15 lipca 1988 r. proboszczem jest ks. Zygmunt Kraszewski. Ksiądz Proboszcz po święceniach pracował jako wikariusz w Choszcznie, Łobzie, w Szczecinie w parafiach pw. Świętego Krzyża na Pogodnie i Królowej Korony Polskiej, w Stargardzie Szcz. w parafii Świętego Ducha i w Drawnie. Następnie został proboszczem w Zieleniewie, w Góralicach pod Trzcińskiem, skąd został skierowany do posługi duszpasterskiej w Bierzwniku.
Podjeżdżając do kościoła w Bierzwniku, spostrzegam ruch przy zabudowaniach poklasztornych. Pracuje koparka, młodzi ludzie zajęci są sporządzaniem dokumentacji tego, co odsłania ziemia, wszystkiego dogląda gospodarz miejsca - Ksiądz Proboszcz. Okazuje się, że to studenci już po raz dwunasty (od 1992 r.) w sezonie letnim prowadzą tu badania archeologiczno-architektoniczne ekspedycji wykopaliskowej z Instytut Prehistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracami kierują dr Barbara Stolpiak i mgr Teresa Świercz. Oprowadzają mnie one po terenie klasztoru, zaznajamiając z jego historią i wynikami badań. W rezultacie prowadzonych prac odsłonięto brakujące elementy przyziemia kościoła, klasztoru oraz niektórych zabudowań gospodarczych. Rezultaty badań publikowane są w Zeszytach Bierzwnickich, których ukazały się dotąd cztery numery. Część wykopalisk pokazywana jest na wystawie obrazującej dzieje opactwa. Są to fragmenty szkieł witrażowych, naczyń ceramicznych i innych zabytków związanych z życiem zakonników i wystrojem ich klasztoru. Pani Teresa zwraca uwagę na piękno zachowanych wsporników i płyt fryzowych z przedstawieniami (np. trzech ryb o wspólnej głowie, jednorożca, lisa).
Z kościoła klasztornego do dziś zachowało się prezbiterium zamknięte dziewięciobocznie i przylegające do niego od zachodu dwa przęsła dawnej trójnawowej świątyni. Istnieją też dwa skrzydła zabudowań klasztornych, siedmioprzęsłowe wschodnie i dziewięcioprzęsłowe południowe. Pierwotnie w skrzydle wschodnim mieściła się zakrystia, biblioteka i kapitularz (miejsce czytań liturgicznych i obrad zakonników). W skrzydle południowym był refektarz (jadalnia), dormitorium (sypialnia) oraz inne pomieszczenia zakonne. W części zachodniej dostrzegam wykop odsłaniający zachowane fundamenty i ściany tego nieistniejącego skrzydła. Wszystkie te prace badawcze obok już prowadzonych gruntownych remontów zachowanych obiektów pozwolą przejść na etap pełnej rekonstrukcji skrzydła zachodniego oraz kościoła. Koncepcję odbudowy przygotował zespół pod kierunkiem architekta Macieja Płotkowiaka, on też sprawuje nad nią nadzór. Dla odtworzenia naw kościoła utworzono już żelbetowe rdzenie przyszłych filarów. Prace prowadzi się z pietyzmem, starając się zachować zabytkową substancję. Przykładem tego jest zachowana częściowo południowa ściana kościoła. Nie może ona przejąć ciężaru przyszłych sklepień, dlatego wyręczy ją przygotowana już konstrukcja żelbetowych wsporników (one zaś wkomponowane zostaną w odtworzony krużganek wirydarza). Na północ od kościoła znajduje się wzniesiony w XIX w. magazyn zbożowy. Ks. Z. Kraszewski ma zamiar stworzyć w nim w przyszłości Centrum Kultury Chrześcijańskiej.
Ksiądz Proboszcz ma w swojej parafii 14 miejscowości. W dwóch z nich, Górznie i Kolsku, istnieją kościoły filialne z XIX w. Niedzielne Msze św. sprawuje w następującym porządku: w Bierzwniku o godz. 8.30 i 12.30, w Kolsku o 10.00 i w Górznie o 11.15. W dzień powszedni w kościele parafialnym codzienna Msza św. sprawowana jest o godz. 18.00 (zimą o 17.00), w czwartek w Górznie o 19.00 oraz w Kolsku w piątek też o 19.00. Frekwencja w niedziele wynosi 1/3 parafian. W ciągu lat systematycznie zauważalny jest wzrost osób przystępujących do Komunii św., rocznie udziela się jej 36 tys. Wśród wspólnot istniejących w parafii największą jest Bractwo Szkaplerza Świętego. Liczy 265 osób, powstało po rekolekcjach w 2000 r. przeprowadzonych przez ojców karmelitów bosych.
Na terenie parafii są dwie szkoły podstawowe - w Bierzwniku, w której uczy się 234 uczniów, oraz w Kolsku z 65 dziećmi. Do gimnazjum w Bierzwniku uczęszcza 252 uczniów. Katechizują tu Marian Kalka (9 godz.) i Wioleta Wojtkiewicz (etat). Również Ksiądz Proboszcz katechizuje w ramach pełnego etatu.
Żegnam Księdza Proboszcza z życzeniami, by w 2007 r., kiedy to przypada 50-lecie powstania parafii w Bierzwniku, ziściły się jego zamiary doprowadzenia prac renowacyjno-rekonstrukcyjnych do końca. Bierzwnik jest bowiem ważnym punktem pomorskiej części szlaku cysterskiego. Wchodzi w skład trasy „szarych mnichów”, która powstała w 1990 r. w ramach międzynarodowego programu „Europejskich dróg kulturowych”, zgodnie z decyzją Rady Europy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję