Reklama

Brat naszego Boga

11 października br. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie już po raz drugi obchodzono „Wieczór Papieski”. Z okazji jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II alumni I, II i III roku wystawili sztukę pt. „Brat naszego Boga”, autorstwa Karola Wojtyły. Całość wyreżyserował alumn Adam Kowalski.

Widzowie, którzy spędzili sobotni wieczór w szczecińskim seminarium, mogli wysłuchać wspaniałej poezji Ojca Świętego oraz obejrzeć niezwykle ciekawy spektakl, w którym została ukazana droga życia Adama Chmielowskiego - artysty, który pod wpływem łaski Bożej przechodzi duchową metamorfozę, porzuca dotychczasowe życie i zostaje bratem Albertem - dobrym dla wszystkich jak bochen chleba. W człowieku dobrze wykształconym, mającym perspektywy rozwoju artystycznego, bardzo zdolnym - rodzi się powołanie. Powołanie nie do bycia wielkim malarzem, którego podziwiałyby rzesze, ale do bycia właśnie tym najmniejszym wśród maluczkich - bezdomnych Krakowa. Nowym celem głównego bohatera dramatu staje się pomoc potrzebującym. W każdym z ubogich i cierpiących brat Albert potrafił dostrzec Jezusa.
- Mieliśmy tutaj próbkę świata intelektualnego - powiedział bp Marian Błażej Kruszyłowicz, podsumowując wieczór z twórczością Ojca Świętego. - Przez pryzmat poezji mogliśmy zaczerpnąć z głębi ducha, mogliśmy dostrzec wielkie idee, które kierują Janem Pawłem II - mówił Ksiądz Biskup.
Spektakl wzbudził dosyć duże zainteresowanie. Szczególnie cieszy fakt, iż na przedstawieniu nie zabrakło ludzi młodych, którzy - jak mówi Ojciec Święty - są solą ziemi i światłem świata.
Boże Miłosierdzie stało się w ostatnich latach bardzo popularnym zagadnieniem teologicznym. Sztuka pt. Brat naszego Boga przypomniała nam Oblicze Miłosierdzia, które każdy człowiek może ofiarować swojemu bliźniemu.

Po przedstawieniu powiedzieli

Reklama

Dla mnie było to wydarzenie, które rzeczywiści, dobitnie ukazuje przesłanie Ojca Świętego - powiedziała s. Karola Głuszak.

Pani dr Bożena Sawarzyńska, stwierdziła: Sam fakt, iż mogliśmy obejrzeć ten wspaniały spektakl jest bardzo ważny. Widać było wielkie zaangażowanie aktorów, którzy wręcz utożsamiali się z postaciami. Oszczędna i wymowna była scenografia. Bardzo dobrze została dobrana muzyka, która idealnie pasowała do problematyki utworu. Pani Doktor podkreślała, iż należą się ukłony osobom odpowiedzialnym za przygotowanie przedstawienia, ponieważ podjęte w spektaklu kwestie filozoficzne wymagały odpowiednich cięć i wybrania najodpowiedniejszych fragmentów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję