Reklama

Propozycja kulturalna

Festiwal muzyki dawnej

Niedziela warszawska 45/2003

Po raz XIII na Zamku Królewskim w Warszawie, odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej. Impreza ta została zainicjowana w 1991 r. wspólnie z Polskim Towarzystwem Muzyki Dawnej i przez ponad dziesięć lat cieszy się zainteresowaniem publiczności. Festiwal, który potrwa do 30 listopada, stał się forum prezentacji polskich zespołów muzyki dawnej, grających na instrumentach epoki. Zapraszane są także znane zespoły z Europy.
W ramach tegorocznej imprezy występuje 10 zespołów, w tym 8 polskich i 2 zagraniczne. Całość programu ukazuje bogactwo na nowo dziś odkrywanej muzyki przeszłości. Zaproszone zespoły prezentować będą trzy programy średniowieczne, cztery renesansowe i dwa barokowe. Po raz pierwszy wykonane zostaną czeskie utwory średniowiecza, nowoodkryte dzieła renesansu średniowiecza, utwory sakralne Pergolesiego i Bononciniego i kilka innych pozycji. W programie znajdą się także dzieła dawnych kompozytorów polskich. W kolejne niedziele listopada odbędą się następujące koncerty: niedziela 9 listopada, godz. 18.00 - Późnośredniowieczna muzyka instrumentalna XIV-XV w.; piątek (wyjątkowo) 14 listopada, kościół św. Benona, ul. Piesza 1, Rynek Nowego Miasta, godz. 19.00 - Muzyka u Benonitów, Miserere - Stabat Mater; niedziela 16 listopada, godz. 18.00 - Magia smyczka, Motety i Madrygały; niedziela 23 listopada, godz. 18.00 - Ensaladas i Canciones, Quelques pieces de galanterie; niedziela 30 listopada, godz. 18.00 - Na dworze Jagiellonów XIV-XV w. Program Festiwalu Muzyki Dawnej ukaże więc znane i odkrywane na nowo polskie i europejskie historyczne dziedzictwo muzyczne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję