Reklama

Watykan

Rzym: obradował Europejski Kongres Apostolski Bożego Miłosierdzia

W dniach 31 marca - 4 kwietnia br. z udziałem ok. 500 osób z różnych krajów obradował w Rzymie Europejski Kongres Apostolski Bożego Miłosierdzia (EACOM). Wziął w nim udział papież Franciszek, który poprowadził czuwanie modlitewnym na placu św. Piotra 2 kwietnia, w 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, a dzień później w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, odprawił tam Mszę św. podczas której podkreślił, że pełnienie dzieł miłosierdzia jest stylem życia chrześcijanina. Pomysłodawcą, a zarazem przewodniczącym EACOM oraz istniejącego od 2008 Komitetu Światowych Kongresów Miłosierdzia Bożego (WACOM) jest kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia.

[ TEMATY ]

kongres

Graziako

Pełnienie dzieł miłosierdzia - stylem życia chrześcijanina

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego z udziałem m.in. uczestników Jubileuszu ruchów, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych, żyjących duchowością miłosierdzia oraz uczestników Kongresu Franciszek wyjaśnił, że „bycie apostołami miłosierdzia oznacza dotykanie i okrycie czułością Jego ran” w ciele i duszy „tak wielu Jego braci i sióstr”. - Lecząc te rany wyznajemy wiarę w Jezusa, czynimy Go obecnym - stwierdził biskup Rzymu.

Reklama

Podkreślił, że obecnie widzimy przed sobą ludzkość często poranioną i zalęknioną, niosącą blizny bólu i niepewności. W obliczu wołania spragnionego miłosierdzia i pokoju, odczuwamy dziś skierowaną do każdego ufną zachętę Jezusa: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” - przekonywał papież.

Dzień wcześniej 2 kwietnia na czuwaniu modlitewnym na Placu św. Piotra Franciszek wezwał: "Stawajmy się miłosierni jak Bóg Ojciec". Papież zaproponował, żeby w każdej diecezji świata powstało dzieło charytatywne, które pozostanie po Jubileuszu Miłosierdzia. "Łatwo można by mówić o miłosierdziu, natomiast znacznie trudniej stawać się konkretnie jego świadkami. Jest to droga trwająca całe życie, która nigdy nie powinna ustawać. Jezus powiedział nam, że powinniśmy być „miłosierni, jak Ojciec” - wskazał papież. Przed spotkaniem z papieżem uczestnicy Jubileuszu wysłuchali świadectw, śpiewów, a także obejrzeli wideo i występy sceniczne, poświęcone Bożemu miłosierdziu, a także św. Janowi Pawłowi II, którego 11. rocznica śmierci przypadała tego dnia o godz. 21.37.

Krytyka polityki izolacji uchodźców

Reklama

Obrady kongresu rozpoczęła 31 marca Msza św. w kościele św. Andrzeja della Valle pod przewodnictwem kard. Agostino Valliniego, papieskiego wikariusza diecezji rzymskiej, po czym konferencję wygłosił kard. Schönborn, który skrytykował panującą w Europie politykę izolacji wobec uchodźców. "Zamiast przyjąć choć część uchodźców, Europa stara się przede wszystkim od nich izolować" - powiedział hierarcha i zwrócił też uwagę, że nasiliło się prześladowanie chrześcijan na świecie, ale Europa tego nie słucha. Podkreślił, że „przeciwieństwem miłosierdzia jest zatwardziale serce i to dziś przeżywamy w Europie”.

Podkreślił, że zatwardziałe serca stanowią początek obojętności wobec innych i są znakiem „utraty człowieczeństwa”. Jezus pokonał zatwardziałość serca, jednak jego uczniowie nie zostali od tego uwolnieni. Przed taką groźbą stoją też ludzie współcześni, skonstatował przewodniczący austriackiego episkopatu i przytoczył słowa św. Katarzyny ze Sieny, że przez zatwardziałość serc „pasterze mogą stać się wilkami, a kardynałowie diabłami".

W trakcie obrad kongresu o Robercie Schumannie, który obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera jest ojcem - założycielem zjednoczonej Europy mówił o. Joseph Jost, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego francuskiego polityka. Kard. Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan mówił z kolei o teologii miłosierdzia, a Tori McClure, rektor Uniwersytetu Louisville w Stanach Zjednoczonych, o miłosierdziu w wielkich miastach i na uniwersytetach, o tym jak miłosierdzie może tam przemienić życie codzienne. Natomiast przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella mówił o łasce i wyzwaniach Roku Miłosierdzia.

Świadectwa o „obliczach miłosierdzia” w różnych krajach wygłosili przedstawiciele Hiszpanii, Polski (ks. Aleksander Pietrzyk SAC), Austrii, Niemiec, Litwy, Czech i Rumunii.

W piątek 1 kwietnia od późnego popołudnia do północy w czterech rzymskich kościołach: Santo Spirito in Sassia, San Salvatore in Lauro, San Giovanni Battista dei Fiorentini i Santa Maria in Vallicella odbyła się "Noc pojednania". Była ona okazją do adoracji eucharystycznej, spowiedzi i indywidualnej medytacji modlitewnej. Tym samym uczestnicy EACOM włączyli się w modlitwę z wszystkimi innymi pielgrzymami, którzy przybyli do Wiecznego Miasta z okazji Jubileuszu Miłosierdzia.

Kard. Schönborn zamykając 4 kwietnia pięciodniowe obrady przypomniał, że celem kongresów, organizowanych od 2008 roku, jest przekazywanie większej wiedzy o wyzwaniach współczesnych czasów, a także „przyjrzenie się dziełom miłosierdzia i przystąpienie do nich”. Podkreślił, że te obrady łączą teorię i świadectwo z praktyką. Taka „mieszanka” rozwinęła się i sprawdziła w oparciu o doświadczenia misji wielkich miast.

„W Bożym miłosierdziu świat odnajdzie pokój, a człowiek – szczęście” – te słowa Jana Pawła II z Łagiewnik zacytował kard. Schönborn podkreślając, że szczególnie ostatnie słowa papieskiego apelu: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”, stały się zachętą i zobowiązaniem do realizowania tej misji. – Kościół jest światowym mocarstwem miłosierdzia, a naszym zadaniem jest umacnianie tej idei i dziękowanie za nią - stwierdził inicjator kongresów.

Kard. Schönborn wyjaśnił jednocześnie, że nie jest to tylko wątek historyczny, bowiem wraz z papieżem Franciszkiem pojęcie miłosierdzia nabrało całkiem nowej aktualności. Zwrócił uwagę, że głównym punktem ciężkości obecnego pontyfikatu jest fakt, że „papież Franciszek od początku bardzo wyraźnie przypominał, iż istnieje wielka tradycja dzieł miłosierdzia względem ciała i względem ducha”. Według arcybiskupa Wiednia szczególną charyzmą papieża Franciszka jest to, że wszystkie sprawy „przekuwa” natychmiast w konkrety. Przykładem tego jest jego podróż na „wyspę uchodźców” Lampedusę, jego gesty wsparcia dla bezdomnych wokół Watykanu, a także wizyta w więzieniach, czy nieustanne zaangażowanie na rzecz uchodźców.

Idea Kongresów Bożego Miłosierdzia zrodziła się po śmierci papieża Jana Pawła II wśród "przyjaciół“: Stanisława Dziwisza, Audrysa Bačkisa, z Litwy, Luisa Tagle z Filipin oraz Jean-Louisa Taurana z Kurii Rzymskiej. „Sugestią stały się słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w Łagiewnikach w 2002 roku. „Jak bardzo świat potrzebuje dziś Bożego miłosierdzia!“ - mówił wówczas papież.

Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, którą wprowadził do kalendarza liturgicznego. W Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Jan Paweł II kanonizował zakonnicę i mistyczkę Faustynę Kowalską (1905-1938), czczoną jako krzewicielkę Bożego Miłosierdzia. Wizerunek Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu ufam Tobie“ jest znany i czczony w wielu krajach świata.

Pierwszy światowy Apostolski Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia Bożego odbył się w Rzymie w 2008 w 3. rocznicę „powrotu Jana Pawła II do domu Ojca”, drugi natomiast – w 2011 roku w Krakowie - Łagiewnikach. Obok spotkań międzynarodowych odbywają się też kongresy krajowe, a także kontynentalne. Ostatni – jak dotychczas - kongres światowy odbył się w 2014 w stolicy Kolumbii – Bogocie. Kolejny odbędzie się w dniach 16–20 stycznia 2017 roku w Manili na Filipinach.

2016-04-05 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolik w świecie współczesnym

Niedziela częstochowska 22/2015, str. 7

[ TEMATY ]

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Adam Schulz

Ks. Adam Schulz

V Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej przeżywany w Częstochowie w dniach 15-24 maja pod patronatem abp. Wacława Depo uwidocznił bogactwo katolickich zrzeszeń i rolę, jaką świeccy pełnią w Kościele częstochowskim

Uczestnicy Kongresu świętowali jednocześnie 20. rocznicę powołania w naszej archidiecezji Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw (1995 r.). Dziś Rada skupia ponad 50 ruchów o różnym charyzmacie, których członkowie starają się wypełniać misję świeckich w świecie – przemieniania tego świata od wewnątrz: przez pogłębianie osobistej duchowości, duchowości rodzinnej i wspólnotowej, zaangażowanie we wszystkich wymiarach życia społecznego: pracy, pomocy potrzebującym, polityki, gospodarki i czasu wolnego. Ten apostolski charyzmat wypełniają ludzie w różnym wieku, kobiety, mężczyźni i całe rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: uwierzmy w miłość ukrzyżowaną, zmartwychwstałą i miłosierną

2021-04-11 19:09

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

– Uwierzmy w miłość ukrzyżowaną, zmartwychwstałą i miłosierną, która została nam podarowana przez Chrystusa naszego Pana i Boga – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 kwietnia przewodniczył Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Dziepółci k. Radomska. Podczas Mszy św. metropolita częstochowski wprowadził do świątynie relikwie bł. ks. Michała Sopoćki i udzielił sakramentu bierzmowania.

– Bogu niech będą dzięki za nowego orędownika bł. ks. Michała Sopoćkę, który odtąd będzie wypraszał łaski dla naszej parafii – powiedział ks. Szczepan Sowa, duszpasterz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: rząd przeznaczył ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych

2021-04-12 12:58

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

minister

KPRM

Rząd przeznaczył na następne kilka lat ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych. To pozwoli wielu gminom, które do tej pory były niedoinwestowane, tworzyć nowe rozwiązania komunikacyjne - powiedział w poniedziałek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

"Polskie drogi kiedyś nie były synonimem dobrych i bezpiecznych dróg, podobnie jak polska gospodarka" - powiedział Morawiecki. "Tymczasem dzisiaj polskie drogi stają się coraz bardziej komfortowe, coraz bardziej bezpieczne i to jest dla mnie pierwszy i niezbędny warunek rozwoju gospodarczego" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję