Reklama

Turek-Obrzębin

Na wieczną rzeczy pamiątkę

13 października br., na zakończenie uroczystości ku czci Matki Bożej Fatimskiej, do parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie przybył biskup włocławski Wiesław Mering, aby przewodniczyć podniosłej uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod wznoszony kościół. Pasterzowi diecezji towarzyszyli kanclerz Kurii Włocławskiej - ks. prał. Roman Małecki i ekonom diecezjalny - ks. inf. Witold Bura, dziekan dekanatu tureckiego - ks. prał. Kazimierz Tartanus, księża z dekanatu tureckiego i spoza niego.
Uroczystość odbywała się w tymczasowej kaplicy. O godz. 17.00 Ksiądz Biskup uczestniczył w Różańcu, do którego rozważania przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Słodkowie. Następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, na prośbę proboszcza parafii - ks. Stanisława Nasińskiego sprawowanej w intencji parafian i osób związanych z dziełem budowy świątyni. W Liturgii uczestniczyło grono parafian oraz wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafii św. Barbary w Turku, a także liczni zaproszeni goście.
W homilii bp W. Mering nawiązał do czytań mszalnych i życzył wspólnocie parafialnej wytrwałości we wznoszeniu kościoła materialnego i duchowego. Uczestnictwo w budowaniu świątyni to nie tylko obowiązek i wysiłek, to także wyróżnienie dające powód do radości z faktu przyczyniania się do budowy domu, gdzie zamieszka sam Bóg.
Spisany na pergaminie akt erekcyjny kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turku odczytał Ksiądz Kanclerz, po czym został on podpisany przez bp. W. Meringa. Po opatrzeniu historycznego dokumentu pieczęcią biskupią podpisy na nim złożyli: ks. prał. R. Małecki, ks. S. Nasiński, dziekan dekanatu tureckiego - ks. prał. K. Tartanus, ks. inf. Witold Bura, zastępca ekonoma diecezjalnego - ks. L. Witczak oraz projektant kościoła - inż. Jerzy Kociołowicz, starosta turecki Marek Naglewski, burmistrz Turku Zdzisław Czapla, prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Jan Miller, obecni na Liturgii księża, a także dyrektorzy i właściciele zakładów pracy w Turku, budowniczowie kościoła, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz ministrantów i dzieci przygotowujących się do I Komunii św. oraz zaproszeni goście, wśród nich Alfred Abold z Bawarii.
Po umieszczeniu dokumentu w specjalnie przygotowanej tubie procesjonalnie udano się pod mury budowanego kościoła. Tu bp W. Mering poświęcił tablicę pamiątkową i kamienie przywiezione z Fatimy przez wiernych z Turku i okolicznych miejscowości. Ksiądz Biskup umieścił w przygotowanej niszy kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym, a dzieci ułożyły obok kamienie z Fatimy. Następnie Pasterz diecezji dokonał zamurowania wnęki. Odtąd będzie tam ukryty dokument sporządzony dla potomnych i kamienie zebrane w miejscu, gdzie od maja do października 1917 r. ukazywała się Matka Boża.
Dalsza część Liturgii była sprawowana w kaplicy. Przed błogosławieństwem Ksiądz Proboszcz podziękował bp. W. Meringowi za obecność i przewodniczenie podniosłej uroczystości. Zapewnił Pasterza diecezji, że licząca niespełna 3 tys. wiernych parafia jest bardzo przychylna dziełu budowy. Duża liczba wiernych angażuje się w prace budowlane. Ksiądz Biskup dziękował wszystkim za właściwą postawę i prosił wiernych: „Nie zostawiajcie Księdza Proboszcza samego...”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję