Reklama

Rokitno - dzień modlitw o świętość kapłanów

Wierni słowu Bożemu i Eucharystii

18 października w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie spotkali się kapłani z różnych stron naszej diecezji, by modlić się w intencji przeżywającego srebrny jubileusz pontyfikatu papieża Jana Pawła II, obchodzącego srebrny jubileusz sakry biskupiej bp. Adama Dyczkowskiego oraz o jedność i świętość dla siebie. Modlitwą ogarnięto także kapłanów chorych, tych, którym brakuje siły fizycznej i duchowej, tych, którzy przeżywają samotność i opuszczenie.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Adam Dyczkowski, była centrum i zwieńczeniem kapłańskiego dnia modlitw. Bp Paweł Socha zwrócił w homilii szczególną uwagę na podpisaną przed kilkoma dniami adhortację Ojca Świętego Jana Pawła II Pastores gregis o posłudze i obowiązkach biskupa. - Papież szczególnie akcentuje - mówił Biskup Paweł - że biskup ma być ikoną Chrystusa, a ikona to rzeczywistość uobecnienia. W Kościele wschodnim Bóg niejako jest obecny w ikonie. Ikona jest to więc ukazanie tego, co jest boskie w człowieku, co jest w nim duchowe. Rozważania o biskupstwie Kaznodzieja dedykował szczególnie bp. Adamowi Dyczkowskiemu przeżywającemu swój jubileusz. Zaznaczył jednak, że odnoszą się one także do kapłanów. - Biskup ma być wierny słowu Bożemu i myśli Bożej. Ma także je publicznie głosić, nie bojąc się niczego. Biskup ma być nauczycielem, kapłanem i pasterzem. Powinien wiedzieć, jak ofiarować życie za zbawienie tych, którzy zostali mu powierzeni - komentował papieską adhortację bp Socha.
Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej przed obrazem Pani Cierpliwie Słuchającej. - To Ona, Matka Zbawiciela, a także Matka każdego kapłana uprasza szczególnie potrzebne łaski tym, którzy ich potrzebują i którzy o nie proszą. Niech Twój Różaniec, Maryjo, prawdziwie złączy nas z sobą i prawdziwie nawzajem ze sobą - modlił się prowadzący modlitwę różańcową ks. Piotr Rutkowski CM, ojciec duchowny seminarium.
Konferencja diecezjalnego ojca duchownego - ks. Jerzego Kordiaka o Eucharystii i jej obecności w Kościele świętym przypomniała kapłanom, a także klerykom o potrzebie zgłębiania tej wielkiej i niepojętej tajemnicy, jaką jest Eucharystia. Zwrócił również uwagę na potrzebę częstej spowiedzi i praktykowanie Komunii duchowej. W sposób szczególny ks. Kordiak podkreślił wymiar wspólnoty Eucharystycznej. - Parafia prawdziwie eucharystyczna nie może zamykać się w sobie, jakby była samowystarczalna, lecz powinna zachować więź z każdą wspólnotą katolicką. Ta komunia eucharystyczna jest komunią z własnym biskupem oraz w łączności z całym Kościołem, papieżem i kolegium biskupów.
O Eucharystii jako tajemnicy wiary mówił ks. dr Jan Szulc: - To największy z sakramentów, ponieważ nie jest to tylko działanie Boga poprzez łaskę tak jak w innych sakramentach, ale dlatego, że w Eucharystii Bóg sam staje się obecny - mówił. - Jest to realna obecność Boga. W Eucharystii jest obecna historia każdego człowieka, jak i całego wszechświata.
Kapłani już od kilku lat pielgrzymują w październiku do sanktuarium diecezjalnego w Rokitnie. Jest to okazja do wspólnej modlitwy za siebie nawzajem, a także do zamanifestowania swej jedności z Ojcem Świętym i własnym biskupem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję