Reklama

Życie młodej parafii

16 listopada bp Adam Dyczkowski uroczyście poświęci kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku. I choć parafia ta istnieje dopiero trzy lata, dynamicznie rozwija się w niej życie duszpasterskie.

W sierpniu 2000 r. dekretem bp. diecezjalnego Adama Dyczkowskiego powołana i ustanowiona została parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku.
Parafia wyłoniona została z podziału parafii pw. św. Józefa w Zaborze, w skład której wchodziły wszystkie wsie gminy Zabór wraz z przysiółkami oraz dwie wsie znajdujące się w obrębie gminy Zielona Góra. Proboszcz parafii w Zaborze ks. kan. Leszek Gościmiński, powołany po wieczną nagrodę w niebie w lutym 2003 r., sprawował posługę duszpasterską nie tylko w kościele parafialnym, lecz także w przynależnych do parafii 4 kościołach filialnych.
Po podziale w parafii Zabór pozostał kościół parafialny oraz jeden kościół filialny, zaś w parafii w Przytoku kościół parafialny oraz dwa kościoły filialne. Proboszczem w Przytoku ustanowiony został ks. Mirosław Donabidowicz.
W dniu objęcia posługi kapłańskiej proboszcz dysponował zapałem do pracy, grupą życzliwych parafian oraz budynkiem mieszkalnym, nadającym się tylko do rozbiórki. Tymczasowy dach nad głową zapewniła proboszczowi rodzina Wójtowiczów, a grupa zapaleńców przystąpiła, przy finansowym wsparciu wszystkich parafian oraz przy pomocy firm sponsorujących, do budowy domu parafialnego. W tymże domu już w lutym następnego roku zamieszkał proboszcz i mógł przystąpić do tworzenia dzieła, któremu na imię „życie parafialne i zaspakajanie jego duszpasterskich potrzeb”.
Mimo różnorakich kłopotów, ks. Proboszcz przystąpił do odnowy wnętrza świątyni parafialnej oraz do koniecznej modernizacji i rozbudowy kaplicy w miejscowości Jany. Przy tym nie zaniedbał podstawowych obowiązków duszpasterskich na nim spoczywających. W parafii działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a utworzony przy parafii Zespół Caritas zajął się świadczeniem różnorakich form pomocy.
W trzyletniej historii parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku bardzo miłymi akcentami ożywionej pracy były uroczystości związane z udzieleniem po raz pierwszy przez bp. Adama Dyczkowskiego sakramentu bierzmowania wstępującym w dorosłe życie młodym ludziom. Przy tej okazji Ksiądz Biskup odznaczył grupę sześciu parafian współuczestniczących w tworzeniu zrębów życia parafialnego Krzyżem Zasługi „Zasłużony dla Kościoła i ojczyzny”. Kolejnym doniosłym wydarzeniem było przyjęciem relikwii bł. Marii Karłowskiej, która stała się szczególną opiekunką naszej parafii. Główną patronkę parafii Matkę Bożą Wniebowziętą czcimy w obrazie, którego losy wymagają dodatkowego opisu. Otóż spodobało się Matce Bożej przywędrować wraz ze swymi wiernymi z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej na Ziemie Zachodnie. Obraz Matki Bożej do czasu zakończenia II wojny światowej umieszczony był w kościele parafialnym w Waszkowcach. Przy repatriacji ówczesnych mieszkańców na Ziemie Odzyskane udało się parafianom obraz wraz z innymi przedmiotami kultu religijnego przywieźć do kościoła w Przytoku. Sześćdziesiąt lat temu w okresie masowych wywozów mieszkańców w głąb lub na rubieże wschodnie ówczesnego Związku Radzieckiego przy obrazie tym prosiła Matkę Bożą młoda dziewczyna, aby ustrzegła ją przed tym nieszczęściem. Niech pozostanie słodką tajemnicą wówczas młodej dziewczyny i Matki Wniebowziętej, co obiecała w zamian za uratowanie przed tym nieszczęściem. Modlitwa młodej dziewczyny była tak żarliwa, iż straciła ona przytomność, a obserwujący to zdarzenie typujący do wywozu człowiek, oznajmił jej, że „ty nie pojedziesz, bo jesteś za słaba”. Mijały lata, młoda dziewczyna założyła rodzinę, urodziła pięcioro dzieci, dała im wszystkim staranne wykształcenie, w tym najmłodszego poświęciła na służbę Bogu, został kapłanem, a posługę kapłańską jako proboszcz pełni pod obrazem Matki Bożej Wniebowziętej, tej samej, przed którą modliła się jego matka przed sześćdziesięciu laty.
W lutym tego roku nasza parafia przeżywała nawiedzenie relikwii Pierwszych Męczenników Polski. Uroczystość ta miała przypomnieć nam, że święci Męczennicy jak przed tysiącem lat troszczą się o Kościół święty, a nasza młoda parafia stanowi przedmiot ich szczególnego zatroskania i opieki. Dla parafian było to szczególne przeżycie, a obecność wszystkich pracujących kiedyś w tej świątyni kapłanów przyczyniła się do miłych wspomnień i pogłębienia naszej wiary.
Jeżeli chodzi o najbliższe wydarzenia w życiu naszej parafii, będzie nim uroczyste poświęcenie naszej świątyni parafialnej, której dokona bp Adam Dyczkowski 16 listopada o godz. 12.30. Przez pewne zaniedbanie po przejęciu kościoła od wspólnoty protestanckiej nie odbyło się jego poświecenie. Konsekrowany będzie również nowy, ufundowany przez rodziców i bliską rodzinę ks. Proboszcza ołtarz soborowy.
Uroczystość konsekracji poprzedzą rekolekcje święte, aby przygotować wiernych na godne przeżycie uroczystości i zamanifestowanie przynależności do Kościoła świętego, a taką okazją jest każdorazowy pobyt między nami Księdza Biskupa. Dodać należy, że kościół parafialny poddany został remontowi kapitalnemu wewnątrz, a liczne ozdoby ubogaciły jego szatę zewnętrzną.

Ocena: 0 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję