Reklama

Polska

Warszawa: zakończyły się XXII Targi Wydawców Katolickich

Prezentacja prawie 10 tys. tytułów przygotowanych przez 180 wydawnictw a także pokazy filmów, wystawy, koncert i spotkania autorskie – złożyły się na program XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Gościem zakończonej dziś, czterodniowej imprezy był m.in. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Targi odbyły się Arkadach Kubickiego i innych częściach Zamku Warszawskiego.

[ TEMATY ]

Warszawa

targi

Anna Przewoźnik

Laureatem Nagrody Głównej FENIKS 2016 został prof. Leszek Mądzik, twórca i dyrektor Sceny Plastycznej KUL. Kard. Gerhard Ludwig Müller uhonorowany został Feniksem Diamentowym za książkę "Dogmatyka katolicka", opublikowaną w Wydawnictwie WAM.

W ciągu czterech dni z czytelnikami spotkali się m.in. kard. Gerhard Müller, bp Antoni Długosz, ks. Piotr Pawlukiewicz, prof. Krzysztof Ożóg, Adam Bujak, dr Helena Pyz, o. Wojciech Prus, ks. Marek Dziwiecki, Brygida Grysiak oraz wiele innych cenionych postaci ze świata Kościoła i kultury.

Reklama

Targom towarzyszyły pokazy filmów, m.in. o Janie Pawle II, Prymasie Wyszyńskim, księżach Popiełuszce i Kaczkowskim oraz o polskich męczennikach z Peru.

Podczas uroczystości otwarcia Targów odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Kolejne targi to wymowny znak silnej i trwałej obecności chrześcijańskiej kultury w Polsce i na świecie" – napisał prezydent.

Obecny na otwarciu Targów abp Stanisław Gądecki powiedział, że książka i czytanie to coś, co wyrasta z tradycji żydowskiej Starego Testamentu i Pisma Świętego Nowego Testamentu. Jak dodał, "nie ma takiej chwili, w której Kościół mógłby przestać czytać, Kościół żyje z czytania i słuchania tego, co się czyta".

Reklama

Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce zauważył, że "być może w sektorze wydawniczym nie istnieje inna sieć tak bardzo szeroka, wydawnicza i uniwersalna jak wydawnictwa katolickie".

Podczas otwarcia Targów przesłanie do wydawców i mediów katolickich wygłosił kard. Tarcisio Bertone. Podkreślił w nim konieczność walki o wolność religijną, również jako swobodę przekonań, aby sprawić w ten sposób, by dzięki książkom można było przekazywać "oddech duszy", który nadaje życiu sens, pobudza do komunii i braterstwa oraz podsyca nadzieję.

Targom tradycyjnie przyświecało hasło roku duszpasterskiego. – Z sentencją "Nowe życie w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa" korespondować będzie wiele wydarzeń towarzyszących Targom – zapowiadał ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK).

Z okazji Jubileuszu Miłosierdzia Wydawnictwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika przyjedzie do Warszawy nie tylko z książkami ale także z mobilnym muzeum Jana Pawła II i z projektem Iskra Miłosierdzia, który zapoznał odwiedzających z apostołami miłosierdzia – św. Janem Pawłem II i św. Faustyną Kowalską.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, "1050 lat temu miało miejsce historyczne wydarzenie – chrzest Polski. Gdyby tego faktu nie było, nie byłoby też targów, nie byłoby ŚDM. To jest źródło. Chcemy pogłębiać to źródło i przejść dalej do świadectwa".

Targi w 2015 roku odwiedziło 25 tys. osób. W pierwszych latach istnienia targów odwiedzających było zaledwie 2 tys. "To pokazuje jak się rozwijamy, w tym roku też chcemy pobić rekord" – mówił rzecznik Targów, Paweł Waszczyk.

Nagrodę Główną FENIKS 2016 otrzymał prof. Leszek Mądzik. Laureat Krzyża Zasługi "Pro Ecclesia et Pontifice" od lat 60. związany jest ze środowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, w ramach której był autorem piętnastu spektakli. Jest ponadto autorem kilkunastu scenografii w teatrach w Polsce, Portugalii, Francji i Niemczech. Leszek Mądzik to także wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach.

Jest projektodawcą Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, a także laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnego Medalu Gloria Artis, wyróżnienia specjalnego Totus).

Podczas otwarcia Targów minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński odznaczył Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" ks. Romana Szpakowskiego, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

Mszy św. na zakończenie Targów, a sprawowanej w niedzielę w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana przewodniczył kard. Gerhard Müller. Edytorska aktywność wydawnictw katolickich stanowi ważny element ewangelicznej posługi – powiedział w homilii gość z Watykanu.

Nawiązał też do 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży wskazując, że wydarzenia te staną się okazją, by na nowo w sposób osobisty odpowiedzieć Chrystusowi: "Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham".

Organizatorem Targów jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, współorganizatorem Zamek Królewski w Warszawie.

2016-04-10 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: najlepsi wyróżnieni na SACROEXPO

[ TEMATY ]

targi

T. D.

Rodzinne firmy, oryginalne pracownie i eksponaty, ludwisarnie i domy wydawnicze znalazły się wśród nagrodzonych medalami i wyróżnieniami podczas 15. edycji kończących się dziś w Kielcach targów SACROEXPO. Uczestniczy w nich blisko 300 wystawców z 13 krajów świata.

Komisja Konkursowa Targów SACROEXPO pod kierunkiem ks. Piotra Sierzchały przyznała Medal Honorowy JE Prymasa Polski ks. Abp. Józefa Kowalczyka dla: Andrzej Burkot Pracownia Snycerska, Górki Wielkie za grupę rzeźb w drewnie „GOLGOTA” wg. Mistrza Pawła z Lewoczy. Decyzję uzasadniono szczególną troskę o powrót do dawnej tradycji snycerskiej i złotniczej.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję