Reklama

Głos z Torunia

WSKSiM

Nie dajcie się zniewolić

[ TEMATY ]

Toruń

Katarzyna Cegielska

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

WSKSiM Nie dajcie się zniewolić Fot. Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji /trzeźwość.jpg/ Fot. Katarzyna Cegielska

Słowa „Nie dajcie się zniewolić” były tematem ogólnopolskiej konferencji w WSKSiM w Toruniu, w której wzięli udział duszpasterze trzeźwości z całej Polski na czele z przewodniczącym zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp. Tadeuszem Bronakowskim.

Konferencja „Nie dajcie się zniewolić” odbyła się 7 kwietnia w WSKSiM. - Podczas sesji w Toruniu zgromadziła się wspólnota osób, która o trzeźwość narodu walczy od wielu lat - tak grono zebranych przedstawił w inauguracyjnym wykładzie bp Bronakowski. Podkreśli również istotę trzeźwości dla Kościoła i całej ojczyzny, zwłaszcza w perspektywie rocznicy Chrztu Polski. Przez wieki to Kościół był główną siłą napędową ruchów trzeźwościowych, broniąc wiernych przed rozpijaniem narodu. Zdaniem Biskupa Tadeusza statystyki pokazują, jak ważnym problemem jest dziś nadużywanie alkoholu w Polsce. - Społeczeństwo przypomina dziś w naszym kraju pacjenta, który udaje, że nie widzi objawów, nie podejmuje leczenia, powtarza, że jakoś to będzie - dodał prelegent.

Ks. dr Marek Dziewiecki podjął temat, będący przesłaniem całej konferencji. „Młodzi, nie dajcie się zniewolić” - to hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II, w których przestrzegał młodzież. Nie dajcie się zniewolić, nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem. Prelegent poruszył dwa zagadnienia: konsekwencji zniewolenia u młodych i zapobiegania takiemu stanowi rzeczy. - Człowiek uzależniony to ktoś, kto się śmiertelnie zakochał w swoim śmiertelnym wrogu - zaznaczył ks. Dziewiecki. Jak zatem pomóc takiej osobie? Prelegent uważa, że należy pozwolić mu cierpień, przeżyć konsekwencje swojego postępowania, swojej decyzji, tak jak to czyni Miłosierny Ojciec z przypowieści - czeka aż syn sam wróci, aż sam zrozumie swój błąd.

Reklama

Problem uzależnień wśród młodych wiąże się w naszym kraju także z odpowiednimi regulacjami prawnymi. Referat poświęcony tej tematyce wygłosił dr hab. Krzysztof Wojcieszek, który w swoim wystąpieniu przede wszystkim zwrócił uwagę na wyjątkowe traktowanie produktów alkoholowych w polskim prawie. Reklama produktów alkoholowych przynosi mediom tak wielkie dochody, że od dawna wśród wskazań ideologicznych nie uwzględniają wychowania do trzeźwości. Natomiast sprzedaż alkoholu jest jedyną, której całodobowe punkty można znaleźć niemal w każdym mieście. Uczy, że alkohol jest czymś wyjątkowym, do czego człowiek powinien mieć dostęp przez cały czas. Tymczasem zdaniem prelegenta powinien podlegać mocnym ograniczeniom, ale opartym na consensusie społeczeństwa. Bez oddolnego wsparcia prawo jest martwe.

Ostatnim przemawiającym był rektor WSKSiM, o. dr Zdzisław Klafka, który jako teolog moralista przedstawił zagadnienie z perspektywy walki o godność człowieka, odwołując się do codziennego doświadczenia.

2016-04-13 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czynna miłość Boga

W Święto Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia o godz. 15 (Godzina Miłosierdzia) w diecezjalnym sanktuarium w Toruniu przy ul. św. Faustyny 7 Sumie przewodniczy biskup toruński Andrzej Suski

O Boże, jak hojnie rozlane jest miłosierdzie Twoje, a wszystko to uczyniłeś dla człowieka. O, jak bardzo musisz kochać tego człowieka, kiedy Twa miłość tak czynna dla niego. O Stwórco mój i Panie, wszędzie widzę ślady Twej ręki i pieczęć Twego miłosierdzia, które otacza wszystko, co jest stworzone. O mój Stwórco najlitościwszy, pragnę Ci złożyć cześć w imieniu tych wszystkich stworzeń i tworów bezdusznych, wzywam cały wszechświat do uwielbienia miłosierdzia Twego” - pisała w swoim „Dzienniczku” (Dz. 1749) św. s. Faustyna. Jezus sam wybrał skromną zakonnicę na apostołkę swego miłosierdzia. Przez „zetknięcia” z duszą s. Faustyny Jezus przekazał światu prawdę, której ów świat tak bardzo potrzebował: prawdę o miłości miłosiernej, jaką obdarza każdego człowieka, każde stworzenie. Działo się to pod koniec lat 30. XX wieku, niemalże na chwilę przed wybuchem II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję