Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski w Poznaniu: konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski

– Konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności – mówił abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w poznańskiej farze. Pochodzący z Poznania metropolita łódzki przewodniczył tam w nocy z 14 na 15 kwietnia Pasterce Maryjnej sprawowanej w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, który w ramach obchodów jubileuszowych przybył z Gniezna.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Maria Niedziela

Pomimo późnej pory monumentalną bazylikę farną wypełnili podczas Pasterski Maryjnej wierni z Poznania i okolic. Liczni byli wśród nich także ludzie młodzi oraz siostry zakonne. Natomiast Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

Abp Marek Jędraszewski w homilii odniósł się do uroczystości, jakie odbyły się w poznańskiej farze 50 lat temu, w związku z obchodami milenijnymi. Przypomniał, że podczas Pasterki Maryjnej, którą celebrował abp Wojtyła, homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Bolesław Kominek. Wówczas, w nawiązaniu do krytykowanego ostro przez władze komunistyczne listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z pamiętnymi słowami: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”, abp Kominek stwierdził, że „nie możemy się zadowalać powierzchowną wiarą i fikcyjną miłością”, co wywołało burzę oklasków w farze.

Reklama

– Dokonywało się wtedy narodowe przebaczenie, przełamanie, zwycięstwo Ewangelii w życiu ówczesnych Polaków. Teraz, po 50 latach, wydaje się, że historia zamknęła kolejny krąg. Znowu nam przychodzi dotykać spraw najbardziej podstawowych i fundamentalnych – przyznał abp Jędraszewski.

Maria Niedziela

– Doskonale pamiętamy – kontynuował kaznodzieja – to, co się działo w czerwcu i lipcu ubiegłego roku. Ten przerażający pośpiech kolejnych ustaw, które chciały zaprowadzić w Polsce ład oparty na ideologii gender, zezwalający na związki homoseksualne, na łatwość zamiany płci, na in vitro. Teraz dochodzi kolejna narodowa dyskusja na temat tego, co w skrócie niewłaściwie się nazywa aborcją, a powinno się nazywać zabiciem nienarodzonego dziecka.

Jak podkreślił metropolita łódzki, tylko w świetle Ewangelii, którą przyjęliśmy 1050 lat temu stając się narodem, ale którą każde kolejne pokolenie Polaków musi na nowo osobiście przyjmować, „możemy zrozumieć, jak święte jest każde życie od chwili poczęcia i jak równie świętym obowiązkiem jest każdego życia bronić”.

Reklama

– Konieczna jest modlitwa za nas o to, abyśmy mogli mieć w sobie ciągły bunt przeciwko jarzmom, jakie chce nam, naszemu sposobowi myślenia i postępowania narzucić współczesny świat. Tak konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, prawdziwie szlachetnych, którzy nigdy nie zniżą się do nikczemności i podłości, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności, tej wolności, ku której wyswobodził nas zmartwychwstały Pan – przekonywał abp Jędraszewski.

Pasterkę w farze poprzedziło czuwanie przy wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, prowadzone przez poszczególne ruchy religijne działające w archidiecezji poznańskiej, które kontynuowane przez całą noc zakończy się w piątek o godz. 15.45.

Wówczas sprzed kościoła wyruszy procesja z udziałem legata papieskiego kard. Pietro Parolina i ok. 175 biskupów. Przejdzie ona ul. Świętosławską, dalej przez Stary Rynek, ulicami Wielką i Chwaliszewo, przez Most Bolesława Chrobrego na poznański Ostrów Tumski do najstarszej na ziemiach polskich katedry. Podczas niej Obraz Nawiedzenia będą nieśli biskupi, księża diecezjalni, kapłani zakonne i siostry zakonne, rodziny oraz młodzież, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa. Procesję zakończy Eucharystia, której o godz. 17 w katedrze przewodniczyć będzie legat papieski.

Po Mszy św. w katedrze również rozpocznie się czuwanie przy wizerunku Matki Bożej, które potrwa do godz. 21. Po nim obraz zostanie przewieziony do klasztoru sióstr karmelitanek na poznańskim Wzgórzu św. Wojciecha, skąd w sobotę rano wróci do diecezji płockiej, po której obecnie peregrynuje.

W ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu w piątek odbędzie się jeszcze zebranie plenarne Konferencji Episkopatu w budynku szkół katolickich przy ul. Głogowskiej, a w południe uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Będzie to pierwsze w historii Zgromadzenie Narodowe poza Warszawą. 16 kwietnia natomiast na miejskim INEA Stadion zaplanowano wielkie świętowanie jubileuszowe o charakterze ewangelizacyjnym dla ponad 30 tys. osób.

2016-04-15 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz: niech Jubileusz Chrztu Polski pogłebi pogłebi wiarę

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Archiwum Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny
list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Wspomnienie Chrztu Polski niech stanie się okazją, by podjąć konkretne decyzje służące pogłębieniu własnej wiary i świadczeniu o niej - napisał w przedświątecznym liście do emigrantów polskiego pochodzenia bp Wiesław Lechowicz. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zachęcił do przeżywania Jubileuszu Chrztu Polski i Roku Świętego Miłosierdzia oraz przesłał życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Publikujemy tekst listu bp. Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej:

CZYTAJ DALEJ

Miałby dziś profil na Facebooku

Kochał ludzi. Faktycznie, nie na pokaz. Oni to wyczuwali i się do niego garnęli. A on nie potrafił zamknąć swego kapłaństwa w kościele. Taki był ks. Jerzy Popiełuszko

Gdyby dzisiaj żył, z całą pewnością miałby swój profil na Facebooku, konto na Twitterze czy na Instagramie. Używałby nowoczesnego, komunikatywnego języka i nagrywałby filmy na youtube. Dlaczego? Bo w ciągu minuty logują się tam miliony użytkowników. A on był obecny wszędzie tam, gdzie są ludzie. Podkreślał: „Nie umiem zamknąć swego kapłaństwa w kościele”. I nie zamykał.

CZYTAJ DALEJ

Seksualność w duchu katolickim - spotkania w D.A. Most

2021-10-20 12:30

Magdalena Lewandowska

Na pierwszym spotkaniu dr Agnieszka Chrobak mówiła studentom o płodności kobiety i mężczyzny

Na pierwszym spotkaniu dr Agnieszka Chrobak mówiła studentom o płodności kobiety i mężczyzny

W Salezjańskim Duszpasterstwie Akademickim „Most” we Wrocławiu rozpoczął się cykl spotkań „(Nie)rozmawiajmy o seksie” – dla wszystkich studentów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o sferze seksualności w duchu katolickim.

– Cały cykl jest odpowiedzią na potrzeby nas studentów. Uważamy, że ten temat jest mało poruszany w Kościele, a jako młodzi ludzie, również powołani do życia w małżeństwie, chcemy dokształcić się na tej płaszczyźnie. Jesteśmy ciekawi, dlaczego np. antykoncepcja jest niedozwolona czy jak mamy rozmawiać z innymi osobami o seksualności, gdzie stawiać granice w relacjach – mówi Weronika Hińcz z D.A. „Most”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję