Reklama

Polska

Limitowana edycja Biblii Tysiąclecia dla prymasa i prezydenta

[ TEMATY ]

Biblia

Chrzest Polski

pope2016.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egzemplarze limitowanej edycji Biblii Tysiąclecia, wydanej specjalnie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski otrzymają prezydent, prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Zaplanowano uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzeja Dudy, posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, oraz spotkanie religijno-artystyczne na poznańskim stadionie, które zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblia Tysiąclecia została opublikowana w 1965 roku, tuż przed milenijną rocznicą chrztu Polski. Była pierwszym od prawie czterech wieków kompletnym tłumaczeniem Pisma św. na język polski w Kościele katolickim. Z okazji 1050. rocznicy chrztu, Wydawnictwo Pallottinum przygotowało limitowaną, ręcznie numerowaną edycję, wydaną w nakładzie 1050 egzemplarzy.

Jak powiedział PAP ks. Wojciech Pietrzak z Pallotitnum, egzemplarz z nr 1 otrzyma w trakcie rocznicowych uroczystości prezydent Andrzej Duda. Biblię z numerem 966 otrzyma prymas Polski abp Wojciech Polak, zaś egzemplarz 1050. – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański apb Stanisław Gądecki.

„W zeszłym roku minęło 50 lat od wydania Biblii Tysiąclecia. Tym specjalnym wydaniem chcieliśmy w jakiś sposób zaznaczyć przypadającą rocznicę 1050-lecia chrztu Polski. Ma to być uroczysta pamiątka tej uroczystej chwili. Biblia została wydana w specjalnym etui, ze słowem metropolity poznańskiego, jest oznaczone logo jubileuszu i reprodukcją obrazu Matejki przedstawiającego chrzest Polski” – powiedział.

Egzemplarze limitowanej edycji Biblii Tysiąclecia trafią do gości specjalnych biorących udział w jubileuszowych wydarzeniach.

„Kolejne, po panu prezydencie, numerowane egzemplarze otrzymają marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele Kościoła. Część nakładu będzie dostępna do nabycia za pośrednictwem naszej strony internetowej” – powiedział ks. Pietrzak.

Reklama

Abp Gądecki w dokumencie zamieszczonym w jubileuszowej edycji Pisma św. przypomniał, że przeżywana w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski jest nie tylko okazją do uroczystego wspominania faktu przyjęcia sakramentu przez Mieszka I, ale "winna być takze inspiracją do refleksji nad naszą tożsamością w obliczu współczesnych wyzwań, przed którymi staje Polska, Europa i świat".

"Przed wiekami Mieszko I wybrał wartości chrześcijańskie, które stały się integralną częścią naszej tożsamości. Dziś musimy postawić pytanie, na jakich wartościach chcemy budować przyszłość następnych pokoleń" - napisał metropolita poznański.

Biblia Tysiąclecia ukazała się dotąd w pięciu wydaniach, na rynku obecnych jest ponad 50 różnych wersji edytorskich. Zgodnie z dekretem prymasa Polski, Biblia Tysiąclecia jest tłumaczeniem używanym w liturgii Kościoła katolickiego w Polsce. Była też głównym i podstawowym przekładem, z którego korzystał św. Jan Paweł II.

Uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski trwać będą w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, oraz w Poznaniu.

14 kwietnia w Gnieźnie sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak powiedział we wtorek w Gnieźnie na konferencji prasowej prymas Polski abp Wojciech Polak, 37 polskich misjonarzy wybierających się do różnych krajów świata odbierze podczas uroczystości w katedrze krzyże misyjne.

„Chcemy, żeby Gniezno było szczególnym miejscem dziękczynienia za łaskę chrztu św., dziękczynienia za to, czym zostaliśmy obdarowani. Wiemy, że niełatwo oddzielić to, co otrzymujemy od tego, do czego to nas zobowiązuje, dlatego też będziemy, zwyczajem, który tutaj zapoczątkował św. Jan Paweł II, posyłać misjonarzy. W 1050. rocznicę chrztu Polski posłanych zostanie 37 misjonarek, misjonarzy - to owoc przyjętego chrztu św.” – powiedział.

Reklama

Również w czwartek w Gnieźnie rozpoczną się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi złożą na Ostrowie Lednickim wyznanie wiary i wsłuchają się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

W piątek 15 kwietnia w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl” Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

2016-04-15 12:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchać będziecie

On im odpowiedział: „Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: „Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie zrozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił”. Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło zobaczyć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli.

Przykro jest czytać Jezusowe słowa o żyznej ziemi i wydawaniu obfitego plonu, kiedy siedzi się w ciemną, burzową noc przed czystą kartką papieru, mając w głowie jedynie niepokój o jutro, poczucie beznadziei i zmarnowania czasu, jaki otrzymało się od Boga. Mroczne myśli nie pozwalają dopuścić tej jednej jasnej, pewnej i ufnej. Zawsze, kiedy słyszę ten fragment Ewangelii, zastanawiam się, jaką ziemią jestem. Kiedyś wydawało mi się, że tą skalistą, na której ziarno przyjmuje się szybko, ale na której nie może zapuścić korzeni i natychmiast obumiera, napotkawszy najmniejszą przeszkodę. Znacie ten łatwy optymizm po rekolekcjach, skupionej lekturze Pisma Świętego czy modlitwie brewiarzowej? Ten, który znika podobnie szybko, jak się pojawił? Ja znam go aż nazbyt dobrze. W ostatnim czasie jednak znajduję w sobie raczej mnóstwo cierni, które skutecznie zagłuszają ziarno i czynią je zupełnie bezowocnym. Czytam dla siebie słowa o tych, którzy słuchają, a nie rozumieją, patrzą, a nie widzą. Zmarnowany trud, zmarnowany dar i żal zalewający to wszystko jak gęsta smoła, nie pozwalający uczynić najmniejszego kroku w jakimkolwiek kierunku. Ile jeszcze dni zostanie mi dane, żeby przełamać ten impas, oczyścić w sobie choć mały kawałek gleby dla słowa, które daje życie? Czy zdążę to zrobić? Czy zdołam?
W takich okolicznościach trudno nie dopuścić do siebie pretensji do Pana Boga. Żeby uwolnić się od poczucia winy, trzeba koniecznie znaleźć innego odpowiedzialnego. Dlaczego Jezus tak spokojnie mówi o tych, którzy nie mają, a którym w dodatku zostanie zabrane i to, co posiadają? Gdzie tu jest sprawiedliwość? Czy naprawdę moją winą jest to, że nie rozumiem Bożego słowa? Czy naprawdę winą ateistów jest to, że nie przekazano im wiary albo że katolicy tak im ją obrzydzili swoim zachowaniem, że mogli już tylko ją odrzucić? Od razu jednak karcę się za tak nieuczciwy wybieg. Nie znam przecież tego sposobu, którym Bóg posługuje się, żeby dotrzeć do serca drugiego człowieka. Ani też tego, który zamierzył dla mnie. Pan Bóg patrzy na nas jednocześnie z najgłębszych głębi nas samych i z nieskończonego dystansu galaktyk, obojętnie obracających się nad nami od bilionów lat. W Jego spojrzeniu ścieżki naszego życia, tak chaotyczne i tajemnicze dla nas, przecinają się z zegarmistrzowską precyzją tak, żeby dać nam największą szansę na przyjęcie Jego słowa. Jeżeli pozwolimy je w sobie zasadzić, nie zatrzymując się jedynie na tym, co ułomne i skończone, i co zostanie nam przecież w końcu odebrane, to ten zalążek nieskończoności i pełni będzie rozwijał się w nas Bożą mocą. Przyjdzie czas, kiedy uwolnieni od niemocy zrozumienia, ujrzymy go w pełnym rozkwicie w Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję