Reklama

Kultura

Muzyka Polska i Biblia „Światło Słowa Bożego”

W dniach 19-20 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina przy ulicy Okólnik 2 w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Muzyka Polska i Biblia „Światło Słowa Bożego”.

W konferencji wezmą udział zarówno teoretycy muzyki i muzykolodzy, kompozytorzy i muzycy, jak i przedstawiciele dyscyplin humanistycznych: filozofii, estetyki, teologii, literaturoznawstwa, leksykografii. Reprezentują oni różne ośrodki muzyczne i uniwersyteckie. Ten interdyscyplinarny charakter konferencji doskonale wpisuje się w idee humanizmu, realizowane w kształceniu artystycznym i teoretyczno-naukowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina od początku istnienia tej Uczelni (XIX wiek).

Konferencji towarzyszyć będzie koncert zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (Michał Sławecki – magister chori), który odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 19.00 w warszawskim kościele Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34. Wstęp wolny.

Program

Reklama

WTOREK, 19 KWIETNIA 2016, AUDYTORIUM K. SZYMANOWSKIEGO

9.30 Otwarcie obrad Prorektor UMFC prof. dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska

ARCHÉ

I 9.45 – 12.30 ks. prof. Waldemar Chrostowski „Alleluja! Jak dobrze jest śpiewać Bogu” (ps. 147, 1). Muzyka w Biblii prof. Agnieszka Kijewska „Słowo Twoje jest wieczną Prawdą, która (…) podnosi ku sobie” (Wyznania VII, 18). Augustyńska koncepcja Chrystusa – Logosu ks. prof. Kazimierz Szymonik Logos w semiologicznej koncepcji wykonawczej chorału gregoriańskiego dyskusja prowadzenie prof. Krzysztof LIpka

Reklama

12.30 – 13.00 Przerwa

CHORAŁ GREGORIAŃSKI – PIEŚŃ

II 13.00 – 14.15
ks. dr Zenon Kołodziejczak
Średniowieczne sekwencje polskie w kontekście liturgii mszalnej i lektury dewocyjnej
prof. Walentyna Węgrzyn-Klisowska
Tradycje biblijne w polskich pieśniach renesansowych
dyskusja prowadzenie prof. Teresa Malecka

14.30 – 15.30 Obiad

TWÓRCZOŚĆ KOMPOZYTORSKA XIX W.

III 15.30 – 16.45
dr Małgorzata Sokołowicz
Hector Berlioz w repertuarze Stanisława Moniuszki – dyrygenta. Nowotestamentowe inspiracje w autorskim tekście francuskiego kompozytora „L’Enfance du Christ”
prof. Stanisław Dąbek
Normatywny tekst i jego romantyczne odczytania w cyklach mszalnych Stanisława Moniuszki
dyskusja prowadzenie prof. Walentyna Węgrzyn-Klisowska

TWÓRCZOŚĆ KOMPOZYTORSKA XX/XXI W.

IV 16.45 – 18.15
prof. Teresa Malecka
Słowo, dźwięk, sacrum w muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego wobec kategorii logosu
dr Kinga Kiwała
Psalm w twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego dr Agnieszka Muszyńska-Andrejczyk
„Laudate Dominum” – rola tekstów biblijnych w twórczości Pawła Łukaszewskiego
dyskusja prowadzenie ks. prof. Kazimierz Szymonik

19.00 – Koncert Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Kościół Sióstr Wizytek

ŚRODA, 20 KWIETNIA 2016, AUDYTORIUM K. SZYMANOWSKIEGO

REFLEKSJE BIBLIJNE

V 10.00 – 12.00
dr Edward Gigilewicz
Biblia w „Encyklopedii Katolickiej”
prof. Marian Borkowski
Wypowiedź kompozytora
prof. Stanisław Moryto
Wypowiedź kompozytora
prof. Zbigniew Bargielski
Wypowiedź kompozytora
dyskusja prowadzenie prof. Jagna Dankowska

12.00 – 12.30 Przerwa

TWÓRCZOŚĆ KOMPOZYTORSKA XX/XXI W.

VI 12.30 – 14.00
prof. Jagna Dankowska
Ewangeliczny topos w „Carmina crucis” Stanisława Moryto
prof. Ryszard Cieśla
Z przemyśleń interpretacyjnych śpiewaka. Rozpoznanie „Światła Słowa Bożego” w partii Adama w sacra rappresentazione „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego i partii zespołu wokalnego w „Męce Pańskiej wg św. Mateusza” Krzysztofa Knittla
prof. Krzysztof Lipka
Od psalmu do opery. Teksty biblijne w twórczości Dariusza Przybylskiego

2016-04-16 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narysuj ulubioną opowieść biblijną

Arka Noego? Wieloryb i Jonasz? A może Dawid i Goliat? Która ze scen biblijnych najbardziej zapadła Ci w pamięć? Jeżeli masz ulubioną, koniecznie weź udział w naszym konkursie i stwórz do niej ilustrację.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję