Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: Święty Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia, Spotkanie Młodych

„Obyście zawsze umieli patrzeć na innych ludzi i na samych siebie takim spojrzeniem, jakim Bóg patrzy na ludzką istotę, spojrzeniem czułym, miłosiernym i przebaczającym, spojrzeniem, które pozwala iść prosto po drodze życia w przyszłość pełną nadziei…” – słowa te skierował do młodzieży Święty Jan Paweł II podczas spotkania w Hamburgu w 2004 r.

Głoszenie orędzia miłosierdzia przez Papieża Polaka było dla młodych drogowskazem, podstawą wyborów i źródłem życiowych inspiracji. Uczył ich zasad moralnych, które przybliżają do dobra, prawdy, piękna i radości. Ojciec Święty to człowiek o ogromnej miłości i mądrości, dlatego tak bardzo fascynował młodych. Był i pozostaje dla nich niezwykłym autorytetem.

Reklama

Naszą powinnością i obowiązkiem jest przekazywanie świadectwa wiary, budowanej w oparciu o nauczanie Świętego Jana Pawła II. Stąd tak wiele podejmowanych przedsięwzięć, które mają na celu ukazanie przesłania Ojca Świętego. Zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom jest ono bardzo potrzebne. Jedną z takich inicjatyw jest konferencja dla młodych „Mającego nadzieję w Panu, miłosierdzie ogarnie” (Ps. 31,10) – Święty Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia, Spotkanie Młodych”, organizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży. Sympozjum będzie duchowym przygotowaniem do tegorocznych XXXI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Patronat Honorowy nad konferencją objął Jego Eminencja Stanisław Kardynał Dziwisz Arcybiskup Metropolita Krakowski, Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Przewielebny ks. Albert Wołkiewicz – Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Do udziału w sympozjum zostali zaproszeni wyjątkowi prelegenci. Konferencję rozpocznie wystąpienie przedstawicieli Sekcji Wolontariatu z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W swoim wykładzie „Wolontariat jako szkoła miłosierdzia” przybliżą i rozpropagują ideę Światowych Dni Młodzieży, zainicjowanych przez Świętego Jana Pawła II. Kolejnym prelegentem jest znany raper chrześcijański, Ambasador Światowych Dni Młodzieży Arkadiusz „Arkadio” Zbozień. W swoim wystąpieniu pt: „Rób to co kochasz” przekaże swoje świadectwo nawrócenia, które nie byłoby możliwe bez powrotu do fundamentów wiary. Jego życiową misją jest głoszenie Boga za pomocą muzyki, inspirowanie ludzi do życia zgodnie ze swoimi pasjami. Znany rekolekcjonista, ewangelizator i dyrektor Grupy Medialnej Profeto, ks. Michał Olszewski w swojej konferencji zatytułowanej „Jezus: Tęsknię za Tobą” wskaże na głębię Bożego miłosierdzia i ukaże ogromną tęsknotę Boga za człowiekiem.

Reklama

O świętości Papieża Jana Pawła II opowiedzą goście z Rzymu. Jednym z nich będzie Arturo Mari, długoletni papieski fotograf. W licznych wywiadach podkreśla, że szczególnym doświadczeniem w jego życiu była praca u boku Ojca Świętego. Jedyna Polka pracująca przy procesie beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, dziennikarka, od 20 lat pracująca w Rzymie, Aleksandra Zapotoczny opowie o niezwykłej korespondencji kierowanej z całego świata do Jana Pawła II i łaskach otrzymanych za Jego wstawiennictwem. Dziennikarka Telewizji TVN, prowadząca bloga „Bóg w wielkim mieście” Katarzyna Olubińska to kolejny prelegent. W swoim wystąpieniu podzieli się ze słuchaczami swoim świadectwem wiary, poszukiwaniem i doświadczeniem Boga w codziennym życiu. Drabowie i Drabinki z Towarzystwa Ciemnych Typów, modlitewnego stowarzyszenia pod patronatem bł. Pier Giorgio Frassatiego przedstawią prelekcję pt: „Idziemy za Tym, którego Papież wskazywał jako przykład – Ciemne Typy bł. Piotra Jerzego Frassatiego”. Kontynuują oni dzieło rozpoczęte przez swojego patrona, polegające na ewangelizacji, modlitwie i fascynacji chrześcijaństwem.

Sympozjum towarzyszyć będzie spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Wciąż mnie zadziwiasz Panie…” w wykonaniu Grupy Teatralnej, pod kierownictwem Agaty Podłęckiej, działającej przy Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Konferencja odbędzie się w dniu 6 maja 2016 r., w gmachu Biblioteki UPJPII w Krakowie, przy ul. Bobrzyńskiego 10. Rozpoczęcie o godzinie 14:30. Udział w sympozjum jest bezpłatny.

2016-04-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służąc małżeństwu i rodzinie!

Niedziela wrocławska 36/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

rodzina

sympozjum

Marta Wilczyńska

Za nami 44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie, gromadzące co roku w stolicy Dolnego Śląska duszpasterzy, katechetów i osoby zaangażowane w życie Kościoła nie tylko z metropolii wrocławskiej, ale z całego kraju. Trzydniowe sympozjum, które odbywało się na Papieskim Wydziale Teologicznym, przebiegało pod hasłem „W służbie małżeństwu i rodzinie”. Jak podkreślał abp Józef Kupny, temat rodziny jest dla współczesnego Kościoła priorytetowy, dlatego też trzeba mówić jak cenna i wartościowa jest rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję