Reklama

Wiadomości

Katolicy bardziej antysemiccy niż reszta społeczeństwa, w tym muzułmanie?

[ TEMATY ]

Żydzi

ec_audiovisual_servis

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało do konsekwentnej i zdecydowanej walki z antysemityzmem. W przyjętej rezolucji stwierdzono, że w ubiegłym roku w Europie wzrosła nietolerancja i liczba antysemickich ataków.

W rezolucji podkreślono, że mimo doświadczeń historii, która ukazała, do czego mogą doprowadzić uprzedzenia i antysemityzm, wrogość wobec społeczności żydowskiej nadal jest zagrożeniem. Podkreślono, że żadne państwo nie jest wolne od fenomenu antysemityzmu, który w wielu krajach się nasila. Według Zgromadzenia, fundamentalne znaczenie ma zaangażowanie się polityków w walkę z tym zjawiskiem i publiczne potępienie takich zachowań.

I można by było to tak zostawić, gdyby nie fakt, że w rezolucji znalazło się stwierdzenie, że „praktykujący katolicy są w nieco większym stopniu antysemitami niż reszta populacji”. Muzułmanie za to wprost przeciwnie.

Reklama

Tylko niewielka część nowoczesnych wyznawców islamu jest antysemicka — czytamy w rezolucji. Treść dokumentu opublikował na Twitterze Poseł Prawa i Sprawiedliwość Dominik Tarczyński, który przebywał na posiedzeniu Rady Europy w Strasburgu, na którym rezolucja została przyjęta.

W rezolucji ponadto podkreślono, że osoby, które prezentują antysemickie postawy są negatywnie nastawione m.in. do muzułmanów i społeczności LGBT.

Zdaniem Tarczyńskiego „sprawa wpisuje się w forsowaną nie tylko przez polityków unijnych, ale także krajowych, tezę o polskim antysemityzmie”. Przed niechęcią Polaków do Żydów ostrzegała ostatnio podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten zapis w raporcie byłem zdumiony, że mnożna o katolikach pisać w ten sposób. Raport powstawał przez dwa ostatnie lata, jeszcze za kadencji PO i nikt z polskiej strony przeciwko niemu nie protestował. Nikt nic nie zrobił, aby to zatrzymać — podkreślił poseł PiS w rozmowie z „Radiem Maryja”. Jego zdaniem zapis jest skierowany przeciwko Polsce, bowiem nasz kraj jest najbardziej katolickim krajem w Europie.

Zapomina się o tym, że Polska była w czasie II wojny światowej jedynym państwem, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Mimo tego, wielu Polaków ryzykowało życie swoje i bliskich, aby udzielić im schronienia — podkreślił Tarczyński, który przygotowuje raport, który ma przypomnieć posłom ZP RE o Polakach, którzy ratowali Żydów, podczas gdy inni oddawali ich w ręce Niemców.

2016-04-21 20:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu

Niedziela sandomierska 4/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Żydzi

Ks. Adam Stachowicz

W tym roku Sandomierz stał się miejscem centralnym w Polsce do obchodów Dnia Judaizmu. Już po raz siedemnasty organizatorzy chcą wskazać na rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Celem takich corocznych spotkań jest modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzień Judaizmu, jak podkreślają organizatorzy, ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości tego, że – jak nauczał bł. Jan Paweł II – religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Mottem duchowym tegorocznego spotkania stały się słowa z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2).

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję