Reklama

Niedziela Legnicka

Wiosenne spotkanie doradców życia rodzinnego

[ TEMATY ]

ochrona życia

Dominika Warmuz

W dniach 22-23 kwietnia br. w Legnicy odbyło się spotkanie formacyjno-szkoleniowe doradców życia rodzinnego posługujących w diecezji legnickiej.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był formacji duchowej. Wieczorną Eucharystię poprzedziła konferencja, którą wygłosił ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Była ona poświęcona najnowszej adhortacji apostolskiej Papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Ks. Bogusław zwrócił szczególną uwagę na punkty poświęcone małżeństwu i rodzinie, przygotowaniu do małżeństwa i duszpasterstwu małżeństw, zwłaszcza tych u początku małżeńskiej drogi. Po konferencji została odprawiona Msza Święta. W homilii celebrans mówił o znaczeniu sakramentu chrztu, w odniesieniu do przeżywanego Jubileuszu Chrztu Polski. Zaznaczył, że niezwykle ważnym momentem w życiu każdego katolika jest sakrament chrztu, którego datę powinniśmy znać. Na zakończenie dnia, chętni mogli obejrzeć film pt. „War room. Siła modlitwy”.

Następny dzień rozpoczął się od wspólnej modlitwy i Eucharystii. W pierwszej części sobotniego spotkania odbyły się warsztaty z terapii systemowej i pracy z rodziną w oparciu o podejście systemowe. Na początku każdy z uczestników podzielił się swoim doświadczeniem pracy w poradni rodzinnej i doświadczeniem życia w rodzinie. Następnie prowadząca poprosiła, aby w grupach uczestnicy pomyśleli nad definicją rodziny - czym według mnie jest rodzina. Kolejnym zadaniem, było zastanowienie się nad tym, czym jest system. Prowadząca podsumowała prace w grupach definiując rodzinę i system, a następnie łącząc obie definicje w pojęcie systemu rodziny - rodziny, jako całości, której wszyscy członkowie na siebie wpływają. Kiedy jeden element systemu się zmienia, zmienia się cały system.

Dominika Warmuz

Reklama

Podczas warsztatów podjęto również tematykę dotyczącą granic rodzinnych, cyklu życia rodziny, podsystemów i genogramu rodziny oraz systemu ról i relacji w rodzinie. Ostatnim punktem warsztatów były wskazówki dotyczące prowadzenia pierwszego spotkania z rodziną (z małżeństwem lub klientem) w oparciu o podejście systemowe do pracy z rodziną. Wszystko było podparte ogromnym doświadczeniem pracy z rodzinami prowadzącej warsztaty. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zainteresowani tematem, co sprawiło, że zadawano dużo pytań.

Spotkanie prowadziła mgr Beata Bochnia, pedagog i terapeuta rodzinny, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodzin, która na co dzień pracuje z rodzinami w instytucjach powiatowych, jak również dyżuruje w Specjalistycznych Poradniach Rodzinnych w Legnicy i w Lubinie.

Popołudniowa część sobotniego spotkania dotyczyła nowej instrukcji o przygotowaniu do małżeństwa i życia rodzinnego, która obowiązuje w diecezji legnickiej od 1 marca br. Omówione zostały nowe tematy katechez przedślubnych, nowy indeks dla narzeczonych oraz kwestie dotyczące obowiązkowych trzech spotkań w poradni rodzinnej. Był to również czas na dyskusję i sprawy lokalne doradców.

2016-04-26 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawna ochrona życia: nikt nie żąda karania kobiet

[ TEMATY ]

ochrona życia

obrońcy życia

fotolia.com

Środowiska pro life zbierają podpisy pod obywatelskim projektem, chroniącym życie. Choć akcja trwa, pojawiły się opinie, że za dokonanie aborcji kobiety będą bezwzględnie karane więzieniem. Mec. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu Ordo Iuris i współautor projektu Komitetu „Stop Aborcji”, przedstawił w rozmowie z KAI treść projektu oraz wyjaśnił powstałe nieporozumienia.

Mec. Kwaśniewski wskazał, że jest to jedyny projekt, który całkowicie broni życia, a zarazem zobowiązuje państwo do zapewnienia stosownego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne lub poczęte w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego, których życie nie jest dzisiaj chronione na równi z życiem ich rówieśników. Prezes Ordo Iuris podkreśla, że konieczne jest pełne wsparcie dla inicjatywy obywatelskiej, aby Państwo polskie zrealizowało w ten sposób swoje zobowiązania konstytucyjne, międzynarodowe i etyczne, czyli żeby każde dziecko - zarówno przed jak i po urodzeniu - miało równą ochronę - tak jak stanowi polska Konstytucja, preambuła Konwencji Praw Dziecka i Deklaracja Praw Dziecka ONZ.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję