Reklama

Kultura

"Pasja wg św. Mateusza" Bacha rozpocznie dziś Festiwalu „Gaude Mater”

„Pasja wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha zabrzmi dziś wieczorem w bazylice jasnogórskiej na rozpoczęcie 26. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który Festiwal, który jest największym w Polsce projektem prezentującym muzykę różnych religii i kultur, potrwa do 8 maja. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

[ TEMATY ]

Gaude Mater

W programie Festiwalu znajdą się m.in. koncerty muzyki cerkiewnej i synagogalnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań. W tym roku Festiwal upamiętni również 1050. rocznicę Chrztu Polski i 90. rocznicę urodzin kompozytora Juliusza Łuciuka.

„Pasja wg św. Mateusza”, która zabrzmi na inaugurację Festiwalu, powstała w ostatnim okresie twórczości J.S. Bacha, gdy zajmował stanowisko kantora przy Kościele św. Tomasza w Lipsku. Dzieło Bacha wykonają soliści oraz Die Kölner Akademie i Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Michaela Alexandra Willensa z Wielkiej Brytanii.

Reklama

Die Kölner Akademie, to zespół prezentujący muzykę od XVII do XXI wieku, zarówno na współczesnych jak i dawnych instrumentach, z udziałem światowej sławy solistów.

Orkiestra Historyczna {oh!} powstała w 2012 r. w Katowicach z inicjatywy grupy instrumentalistów - entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszka oraz menadżera Artura Malke.

Jednym z ciekawszych wydarzeń Festiwalu będzie prawykonanie „Gregorian Jazz” Stanisława Fiałkowskiego oraz koncert „Verbum Incarnatum” z udziałem Pawła Gusnara, znakomitego saksofonisty sopranowego. Jedną z gwiazd Festiwalu będzie sopranistka Simone Kermes (Niemcy) oraz Narodowy Chór Ukrainy Dumka, który wykona Całonocne Czuwanie op. 37 Siergieja Rachmaninowa.

Reklama

Na Festiwalu wykonane zostaną również „Nieszpory Tatrzańskie” z udziałem Jana Karpiela Bułecki.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert w 1050. rocznicę Chrztu Polski pt. „Historia Polski losami Świętych opowiedziana” w wykonaniu: Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Chóru Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza i Orkiestry Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Festiwalowi towarzyszyć będzie projekt „Etno Gaude Mater” i wystawa Tadeusza Żaczka „Duchowe pogranicze”.

Komitet honorowy Festiwalu tworzą: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej. Więcej informacji o Festiwalu na stronie http://www.gaudemater.com/

Patronat honorowy nad Festiwalem objął prezydent Andrzej Duda.

2016-04-30 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Gaude Mater Polonia” – w świdnickiej katedrze

Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE „Polest” oraz świdnicka parafia katedralna od kilku lat organizują w tej świątyni zawsze 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej okolicznościowe misteria słowno-muzyczne przypominające wydarzenia z różnych okresów historycznych naszego kraju. Tak też było i w tym roku.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję