Reklama

Częstochowa: na rozpoczęcie Festiwalu „Gaude Mater” zabrzmiała „Pasja wg św. Mateusza” J. S. Bacha

2016-04-30 22:49

Ks. Mariusz Frukacz

Bożena Sztajner/Niedziela

„Pasja wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha (1685 - 1750 ) zabrzmiała 30 kwietnia wieczorem w bazylice jasnogórskiej na rozpoczęcie 26. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który potrwa do 8 maja. Organizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskie Andrzej Duda, który z tej okazji skierował do organizatorów i uczestników Festiwalu specjalny list, który odczytał doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

Zobacz zdjęcia: Rozpoczęcie Festiwalu „Gaude Mater”

W swoim liście prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „Festiwal wpisuje się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski” i wskazał na znaczenie Jasnej Góry. Prezydent RP zwrócił uwagę na doświadczenie piękna „w różnych przejawach życiu duchowego” i podkreślił, że Festiwal „Gaude Mater” to „czas święta”

Reklama

Małgorzata Nowak, dyrektor Festiwalu witając przybyłych gości m. in. abp Wacława Depo metropolitę częstochowskiego, parlamentarzystów, ludzi kultury, mediów, przedstawicieli władz samorządowych podkreśliła, że „hymn Gaude Mater Polonia w roku Jubileuszu Chrztu Polski nabiera szczególnego znaczenia” i dodał, że „trzeba wyśpiewać „Raduj się Polsko” za promocję polskiej muzyki sakralnej na Festiwalu przez 26 lat jego istnienia”.

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski otwierając Festiwal podkreślił m. in. że „pamiętając o Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski do pieśni Gaude Mater Polonia, która łączy się tak mocno z Festiwalem, trzeba dołączyć pieśń „Bogurodzica”.

Przed rozpoczęciem koncertu dla Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” została wręczona Honorowa Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej”, którą w imieniu Stowarzyszenia odebrał Jan Szyma z rąk wicewojewody śląskiego Mariusza Trepki. Odznaczenie na wniosek Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przyznał prof. Piotr Gliński, Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Pasja wg św. Mateusza” powstała w ostatnim okresie jego twórczości J.S. Bacha, gdy zajmował stanowisko kantora przy Kościele św. Tomasza w Lipsku. Prawykonanie dzieła odbyło się również w kościele św. Tomasza w Lipsku, w Wielki Piątek 1729 r. Literackim tworzywem "Pasji" jest relacja św. Mateusza zapisana w 26 i 27 rozdziale jego Ewangelii.

Dzieło Bacha wykonali: Die Kölner Akademie (Niemcy), Orkiestra Historyczna {oh!} (Polska), pod dyrekcją Michaela Alexandra Willensa (Wielka Brytania) oraz soliści: Bethany Seymour (Wielka Brytania) - sopran, Myriam Arbouz (Francja) - sopran, Marion Dijkhuizen (Holandia) - alt, Carolyn Günther (Niemcy) - alt, Georg Poplutz (Niemcy) - tenor, Gwilym Bowen (Wielka Brytania) - tenor, Thomas Laske (Niemcy) - bas, Mauro Borgioni (Włochy) - bas.


Bożena Sztajner/Niedziela

Die Kölner Akademie, to zespół prezentujący muzykę od XVII do XXI wieku, zarówno na współczesnych jak i dawnych instrumentach, z udziałem światowej sławy solistów. Pierwsza płyta orkiestry „Pasja św. Mateusza” Johana Valentina Meder’a otrzymała 5 gwiazdek w ocenie Fonoforum (Niemcy), Goldberg (Hiszpania) oraz Record Geijsitsu (Japonia). Zyskała także znakomite opinie w magazynach Early Music (Wielka Brytania) oraz Fanfare (Stany Zjednoczone). Również kolejna płyta - seria „Zapomniane Skarby” (ARS Produktion), zawierająca światowe premiery nagrań utworów mniej znanych kompozytorów zdobyła uznanie krytyków. Pod koniec 2009 roku orkiestra rozpoczęła nagrania pełnego cyklu koncertów fortepianowych Mozarta z Ronaldem Brautigam’em dla wydawnictwa BIS. Łącznie zespół nagrał ponad 40 płyt CD dla wytwórni CPO oraz ARS Produktion. Album z Das Größte Kind Johanna Matthesona otrzymał nagrodę Echo Klassik, natomiast płyta z symfoniami Bernharda Romberga nagrodę Supersonic.

Orkiestrze towarzyszy Chór Die Kölner Akademie grupa profesjonalnych wokalistów.

Orkiestra Historyczna {oh!} powstała w 2012 r. w Katowicach z inicjatywy grupy instrumentalistów - entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszka oraz menadżera Artura Malke. Zespół tworzy kilkunastu znakomitych śląskich artystów, którzy zdobywali doświadczenie w podobnych zespołach w całej Europie. To pierwsza w regionie śląskim profesjonalna orkiestra, grająca na instrumentach dawnych, w znanym na całym świecie nurcie wykonawstwa zgodnego historycznie (Historically Informed Performance).

W tym roku Festiwal upamiętni również 1050. rocznicę Chrztu Polski i 90. rocznicę urodzin kompozytora Juliusza Łuciuka.

W programie Festiwalu znajdą się również koncerty muzyki cerkiewnej i synagogalnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

„Muzyka za zbiorów jasnogórskich towarzyszy od kilku lat Festiwalowi. W tym roku wystąpi podczas Inauguracji Liturgicznej Festiwalu na Jasnej Górze Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta”” - podkreśli o. Nikodem Kilnar, paulin z Jasnej Góry, członek Rady Programowo-Artystycznej Festiwalu.

Jednym z ciekawszych wydarzeń Festiwalu będzie prawykonanie „Gregorian Jazz” Stanisława Fiałkowskiego oraz koncert „Verbum Incarnatum” z udziałem Pawła Gusnara, znakomitego saksofonisty sopranowego. Jedną z gwiazd Festiwalu będzie sopranistka Simone Kermes (Niemcy) oraz Narodowy Chór Ukrainy Dumka, który wykona Całonocne Czuwanie op. 37 Siergieja Rachmaninowa.

Na Festiwalu wykonane zostaną również „Nieszpory Tatrzańskie” z udziałem Jana Karpiela Bułecki.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert w 1050. rocznicę Chrztu Polski pt. „Historia Polski losami Świętych opowiedziana” w wykonaniu: Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Chóru Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza i Orkiestry Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Festiwalowi towarzyszyć będzie projekt „Etno Gaude Mater” i wystawa Tadeusza Żaczka „Duchowe pogranicze”.

Komitet honorowy Festiwalu tworzą: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej. Więcej informacji o Festiwalu na stronie http://www.gaudemater.com

Tagi:
Gaude Mater

O Moniuszce na „Gaude Mater”

2019-05-15 08:06

Marian Banasik
Edycja częstochowska 20/2019, str. 2

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Pieśni Stanisława Moniuszki rozweselały publiczność

Wystawy oraz koncerty muzyki sakralnej, m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wojciecha Kilara znalazły się w programie 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbył się w Częstochowie w dniach 4-6 maja.

Festiwal rozpoczął wernisaż wystawy ikon Jadwigi Marii Kowalskiej i fotografii Zbigniewa Burdy w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

W kościele ewangelicko-augsburskim wysłuchano koncertu z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki, zatytułowanego „Śpiewnik domowy”. Pomysłodawcą i reżyserem była Beata Młynarczyk, która w rozmowie z „Niedzielą” podkreśliła, że „Moniuszko chciał, żeby jego pieśni trafiły pod strzechy, żeby były wykonywane w polskich domach, by ludzie się przy nich wspólnie bawili. Stąd pomysł na zorganizowanie wypełnionego jego muzyką polskiego salonu”.

W Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiał koncert ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich. „Oficjum na Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny” wykonała Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński pod batutą Michała Sławeckiego.

Festiwal zakończył koncert finałowy w Filharmonii Częstochowskiej, podczas którego zabrzmiały: III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Angelus” Wojciecha Kilara. Dzieła wykonali: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, dyrygent – Adam Klocek, przygotowanie chóru – Janusz Siadlak.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, a partnerami: Miasto Częstochowa, Jasna Góra, Filharmonia Częstochowska oraz Kościół ewangelicko-augsburski.

Stanisław Moniuszko 8 września 1864 r. wykonał koncert na Jasnej Górze. Wystąpił wówczas z zespołem Warszawskiego Instytutu Muzycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Generał jezuitów: celem ataków na papieża jest wpływ na przyszłe konklawe

2019-09-19 17:40

pb (KAI/americamagazine.org) / Rzym

Ataki na papieża Franciszka w Kościele są walką między tymi, którzy chcą Kościoła o jakim marzył Sobór Watykański II i tymi, którzy tego nie chcą - uważa przełożony generalny zakonu jezuitów o. Arturo Sosa. Na spotkaniu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech zakonnik stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż w Kościele trwa obecnie walka polityczna”.

Grzegorz Gałązka

- Jestem przekonany, że nie jest to jedynie atak na papieża. Franciszek jest przekonany do tego, co robi od czasu, gdy został wybrany papieżem. Nie zmieni się - stwierdził o. Sosa. Wiedzą o tym także jego krytycy, dlatego w istocie ich ataki są „sposobem wpłynięcia na wybór następnego papieża”.

Generał jezuitów przypomniał, że niemal 83-letni Franciszek nie jest młody i z powodu jego wieku „nie będzie to najdłuższy pontyfikat w historii”. Jego przeciwnicy wśród kościelnych liderów i popierających ich niektórych katolickich tytułów prasowych celują w sukcesję po Franciszku, „ponieważ wiedzą, że do pełnego wprowadzenia w życie Soboru Watykańskiego II potrzebny jest długi czas, więcej niż 50 lat”.

Jednym z elementów tej walki, o którym często mówi papież, jest klerykalizm jako „sposób rozumienia sprawowania władzy w Kościele”. Franciszek zwalcza klerykalny sposób sprawowania władzy, proponując „Kościół synodalny”, który wspiera większą kolegialność i współudział w podejmowaniu decyzji.

- Papież Franciszek jest dzieckiem Soboru Watykańskiego II - wskazał generał jezuitów. A jako „odpowiedzialne dziecko” soboru, „wkłada całą swą energię we wprowadzanie w życie wszystkiego, co na soborze wymarzono dla Kościoła”. - Moim zdaniem jest to ogromna zasługa dla Kościoła - powiedział o. Sosa. Według niego „prawdziwą reformą” Kościoła jest jak największe zbliżenie się do zamysłu soborowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy sekretarz generalny COMECE: promować godność człowieka w instytucjach UE

2019-09-19 19:43

pb (KAI/vaticannews.va) / Bruksela

Promowanie godności człowieka we wszystkich obszarach kompetencji instytucji europejskich - tak swe zadanie definiuje nowy sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Manuel Barrios Prieto. Jego kadencja potrwa cztery lata. Swój urząd objął on 1 września, zastępując francuskiego dominikanina o. Oliviera Poquillona.

Vatican News
Ks. Manuel Barrios Prieto

Zadaniem COMECE jest wnoszenie głosu Kościoła do prac instytucji europejskich w dialogu z nimi. Chodzi o to, wskazuje ks. Barros, by poszanowanie godności osoby ludzkiej było obecne „we wszystkim, co się robi na szczeblu europejskim”. Przedstawianie „katolickiej perspektywy” wymaga dialogu z instytucjami europejskimi, starając się o to, by „wartości stanowiące istotę, duszę Europy były zachowane w tak trudnym momencie dla Europy”, naznaczonym „tyloma kryzysami”: instytucjonalnym, migracyjnym, gospodarczym. - Do tych wyzwań odnosimy się w naszej pracy - stwierdził sekretarz generalny COMECE.

Przypomniał, że „projekt europejski zrodził się jako projekt pokoju, dobrobytu, sprawiedliwości, wolności”, do którego Kościół „zawsze, od początku chciał wnieść swój wkład”. - Staramy się to robić jak najlepiej w COMECE poprzez szczery, otwarty, przejrzysty dialog z instytucjami - zaznaczył hiszpański duchowny.

Odnosząc się do brexitu, przytoczył wyrażone już wcześniej stanowisko COMECE, że „w pierwszym rzędzie należy uszanować” wolę Brytyjczyków, wyrażoną w referendum, gdyż „projekt europejski jest głęboko związany z demokracją”. Jednocześnie Komisja dała wyraz swemu żalowi z powodu chęci wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oświadczając, że po brexicie „wszyscy będziemy ubożsi, nie tylko ekonomicznie”. - Trzeba będzie zrobić wszystko, aby relacje z Wielką Brytanią po zakończeniu tego procesu polegały na współpracy i zrozumieniu - podkreślił ks. Barros. Dodał, że trzeba też znaleźć „będące do przyjęcia dla wszystkich” rozwiązanie problemu granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią.

Ks. Manuel Barrios Prieto urodził się 1962 r. w Madrycie. Dzieciństwo i młodość spędził w Rzymie, ucząc się w szkole angielskiej. Wstąpił do rzymskiego seminarium duchownego i w 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obronił doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 2011 r. był dyrektorem Sekretariatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego konferencji episkopatu Hiszpanii. Przez 20 lat był też proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Madrycie, a ponadto delegatem biskupim ds. duszpasterstwa rodzina w archidiecezji madryckiej (2002-2011), dziekanem dekanatu Barajas (2003-2012) i wykładowcą teologii w Wyższym Instytucie Nauk o Religii św. Augustyna (2000-2011) i na Kościelnym Uniwersytecie św. Damazego (2001-2010).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem