Reklama

Polska

Prymas Polski o śp. abp. Gocłowskim: człowiek otwartego serca, ducha i umysłu

„Odchodzi ważna postać Kościoła w Polsce. Człowiek i kapłan, który swoim życiem i nauczaniem potrafił pokazywać drogi wiary we współczesnym świecie” – powiedział KAI o zmarłym wczoraj abp. Tadeuszu Gocłowskim CM abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Marian Sztajner / Niedziela

Prymas Polski dodał, że poznał śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego już jako dojrzałego pasterza.

Reklama

„Wspominam go jako bardzo dobrego i niezwykle serdecznego człowieka. Kapłana i biskupa, który swoim słowem, nauczaniem i życiem potrafił pokazywać drogi wiary we współczesnym świecie. Był człowiekiem otwartego serca, ducha i umysłu. Nikogo pochopnie nie oceniał i nie deprecjonował. Jego postawa dialogu, tak przecież charakterystyczna, była przede wszystkim postawą dowartościowania i zatroskania o człowieka w różnych wymiarach życia, także w życiu społecznym” – podkreślił abp Polak dodając, że w postawę tę wpisywało się także ogromne zaangażowanie abp. Gocłowskiego w Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia.

„Wiemy, że był bardzo zaangażowany w ten żywy pomnik św. Jana Pawła II. Pod koniec życia jeszcze intensywniej się w to dzieło włączył. Zawsze bardzo głęboko przeżywał każdy Dzień Papieski, zawsze był do dyspozycji i zawsze całym sercem z młodzieżą” – dodał Prymas Polski.

Wskazał także na niezwykle ważne zasługi śp. abp. Gocłowskiego dla dialogu i pojednania w naszej Ojczyźnie. Jako świadek i uczestnik wielkich przemian od początku starał się szukać tych właśnie przestrzeni i otwierać je przed innymi. Zawsze łączyć i jednoczyć dla dobra wspólnego.

2016-05-04 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiarą się podzielić

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 14-15

[ TEMATY ]

wywiad

chrzest

prymas Polski

Chrzest Polski

abp Wojciech Polak

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

W związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski – o wyzwalającej mocy chrześcijaństwa, drogach odnowy indywidualnej i narodowej z abp. Wojciechem Polakiem, prymasem Polski – rozmawia Lidia Dudkiewicz

LIDIA DUDKIEWICZ: – Ksiądz Prymas zwraca uwagę, że czas szczególnej łaski związany z 1050. rocznicą Chrztu Polski należy postrzegać w trzech przestrzeniach: refleksji, dziękczynienia oraz świadectwa. Proszę wyjaśnić Czytelnikom „Niedzieli”, jakie treści kryją się pod tymi pojęciami.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję