Reklama

Polska

Dziś pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Dziś w Gdańsku odbędzie się pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. O godzinie 11.00 w katedrze oliwskiej mszy w jego intencji przewodniczyć będzie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Kazanie wygłosi arcybiskup Henryk Muszyński. Duchownym towarzyszyć będzie polski Episkopat. Po mszy trumna z ciałem arcybiskupa Gocłowskiego zostanie złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich.

[ TEMATY ]

pogrzeb

To nie jedyna msza, która dziś zostanie odprawiona w intencji zmarłego w ostatni wtorek pierwszego metropolity gdańskiego. O godzinie 7.00 rano zaplanowano modlitwę pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Dwie godziny później rozpocznie się jutrznia z udziałem księży.

Uroczystości żałobne w katedrze oliwskiej trwają od środy 4 maja. Przy jego trumnie modlą się duchowni i świeccy. Na ulicach miasta wywieszono flagi z żałobnym kirem. Natomiast w budynku Rady Miasta została wyłożona księga kondolencyjna, do której licznie wpisują się Gdańszczanie. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał prawie 85 lat. 21 kwietnia, przeszedł drugi wylew. Abp Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w miejscowości Piski na Mazowszu. Niemal sześćdziesiąt lat temu wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 roku. Był wykładowcą w Krakowskim i Gdańskim seminarium. Później tym drugim zaczął kierować.

Był ceniony w całym polskim Kościele katolickim W latach 1983-1984 był biskupem pomocniczym w archidiecezji gdańskiej, a na jej czele stanął w roku 1984 roku. Tę funkcję pełnił do 2008 roku. W międzyczasie, w roku 1992 papież Jan Paweł II, wyznaczył go na pierwszego metropolitę gdańskiego. Po zakończeniu tej posługi został arcybiskupem seniorem, a jego następcą jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Reklama

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski był ceniony nie tylko w swojej diecezji, ale także w całym polskim Kościele katolickim. Doceniał go także papież Jan Paweł II. W Episkopacie Polski był między innymi przewodniczącym Komisji do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Ludzi Morza. Blisko związał się z Solidarnością. Był jednym z inicjatorów powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która z ramienia Episkopatu Polski udziela kilka tysięcy stypendiów zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży i propaguje nauczanie Jana Pawła II.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego Orderem Orła Białego. Był honorowym obywatelem Gdyni, Sopotu i Wejherowa. 28 kwietnia został także honorowym obywatelem Gdańska.

2016-05-06 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb ofiar wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę

[ TEMATY ]

pogrzeb

GRAZIAKO

Kamień Pomorski pożegnał pierwsze ofiary tragicznego wypadku, do którego w Nowy Rok doszło na ulicach miasta. Pijany kierowca wjechał wtedy w grupę spacerujących i zabił sześć osób. Trzy z nich: policjant, jego żona i syn, spoczęli w środę na kamieńskim cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję