Reklama

Świat

Kard. Schönborn legatem papieskim na obchody 25-lecia archidiecezji mińsko-mohylewskiej

Franciszek mianował metropolitę wiedeńskiego kard. Christopha Schönborna swym osobistym wysłannikiem na obchody 25-lecia archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi. Odbędą się one w dniach 1-2 czerwca w narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu, 150 km na północ od Mińska.

[ TEMATY ]

jubileusz

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Informując o decyzji papieskiej austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że w marcu br. patriarszy egzarcha Białorusi, metropolita miński i słucki Paweł (Ponomariow) nie wykluczył wizyty papieża na Białorusi. Podczas wspólnej rozmowy telewizyjnej z katolickim arcybiskupem mińsko-mohylewskim Tadeuszem Kondrusiewiczem wyraził nadzieję, że Białoruś stanie się być może miejscem kolejnego spotkania papieża z patriarchą moskiewskim Cyrylem.

Reklama

Archidiecezję mińsko-mohylewską powołał do życia 13 kwietnia 1991 św. Jan Paweł II, łącząc w jedną strukturę kościelną dwie odrębne diecezje: mińską, istniejącą od 9 sierpnia 1798 i mohylewską, powstałą 15 kwietnia 1783. Oznaczało to utworzenie białoruskiej katolickiej metropolii (prowincji) kościelnej, w której skład wchodzą obecnie wspomniana archidiecezja oraz diecezje: grodzieńska, pińska i witebska. Pierwszym metropolitą mińsko-mohylewskim był do 2006 abp (od 1994 - kardynał) Kazimierz Świątek (1914-2011). Od 21 września 2007 urząd ten pełni abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Budsław - miejsce obchodów złotego jubileuszu archidiecezji mińsko-mohylewskiej - jest wioską nad rzeką Serwecz, ok. 150 km na północ od Mińska. Przed wojną było to miasteczko w powiecie oszmiańskim na Wileńszczyźnie, na terenie Polski. Głównym zabytkiem i miejscem kultu jest tam późnobarokowy, pobernardyński kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2016-05-07 20:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dziękczynienia w Targoszycach

Niedziela sosnowiecka 25/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

Archiwum Gminy Mierzęcice

Za długie lata służby Bogu i ludziom ks. kan. Janusza Rakoczego – za duszpasterski entuzjazm, życzliwość i uśmiech, za sprawowane Eucharystie, udzielone sakramenty, wygłoszone kazania, prowadzenie ludzi po ścieżkach Bożych i uczenie miłości do Chrystusa i Jego Matki dziękowali wierni zgromadzeni 5 czerwca w świątyni św. Mikołaja w Targoszycach na Eucharystii pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata

Okazji do świętowania było co niemiara: jubileusz 35-lecia przyjęcia święceń kapłańskich oraz 30-lecia posługi kapłańskiej w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Do tego ks. Janusz Rakoczy przeżywał 60. rocznicę swoich urodzin. Jubileusze zawsze kierują nasze serca i umysły ku ważnym wydarzeniom z przeszłości; jednak to nie tylko wspomnienia, ale czas wspólnego radowania się i składania Bogu dziękczynienia za otrzymane dary.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję