Reklama

Niedziela Legnicka

Obradowały nowe rady parafialne diecezji legnickiej

Blisko tysiąc osób uczestniczyło w spotkaniu świeckich przedstawicieli rad parafialnych z terenu całej diecezji legnickiej, które 7 maja br. odbyło się w Legnicy pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Na sobotnie spotkanie, które odbyło się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, przyjechali przedstawiciele rad parafialnych z niemal wszystkich parafii. Swoich reprezentantów miały parafie miejskie, ale również i te małe wiejskie z najdalszych zakątków diecezji. Wśród nich była także Barbara Polek z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze. „Członkostwo w radzie parafialnej to dla mnie z jednej strony wyróżnienie, ale przede wszystkim obowiązek. Obowiązek i odpowiedzialność za parafię, za kościół i za nasza wspólnotę. A wyróżnieniem jest to, że mogę pracować na rzecz naszej parafii. Cieszy także to, ze nasza wspólnota obdarzyła nas takim zaufaniem. I myślę, że nasza rada parafialna sprosta powierzonemu jej zadaniu i nie zawiedzie zaufania nam powierzonego” - wyznała p. Barbara. W czasie kilkugodzinnego spotkania przedstawicie parafii wysłuchali wykładu, a także, podczas dyskusji, podzielili się swoim doświadczeniem pracy na rzecz parafii, w których mieszkają.

Spotkaniu przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który wygłosił także wykład do radnych. Podczas prelekcji Ksiądz Biskup mówił o tym, jaką rolę pełnią radni w poszczególnych parafiach oraz o powierzonych im zadaniach i obowiązkach. „Rada parafialna służy pomocą duszpasterzowi w ten sposób, by urzeczywistniała się tajemnica Jezusa Chrystusa we wspólnocie” - mówił bp Kiernikowski . „Pierwsza rzeczą jest to, żeby rozeznawać, co się dzieje we wspólnocie parafialnej. Należy doradzać duszpasterzowi, ale pamiętać o tym, że zarządca parafii zawsze jest proboszcz” - mówił Biskup Legnicki. „Od 8 lat organizujemy takie zjazdy. Zazwyczaj odbywały się w styczniu, tym razem, wyjątkowo w maju, a to ze względu na przeprowadzone po raz pierwszy w historii diecezji legnickiej wybory do rad parafialnych, które odbyły się na przełomie lutego i marca” - powiedział ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego LKB. Do tej pory radni byli wybierani z różnych wspólnot, ruchów, a także z nominacji księdza proboszcza. Tym razem również wierni mieli możliwość dokonania wyboru swoich przedstawicieli w radzie parafialnej. Nowe rady zostały zaprzysiężone na 5 - letnią kadencję.

Reklama

Wierni wybierali swoich przedstawicieli poprzez oddanie głosu. Były listy kandydatów oraz urny, do których wrzucano wypełnione karty. Zgodnie z dekretem Biskupa Legnickiego, radni wybrani przez parafian powinni stanowić przynajmniej połowę członków rady parafialnej. Pozostałą część stanowią osoby z urzędu: przedstawiciele wybrani z poszczególnych grup: katechetki i katecheci, służba liturgiczna, parafialne grupy apostolskie, wierni ze wskazania proboszcza.

„Rada parafialna to organ doradczy proboszcza we wszystkich sprawach parafii” - dodaje ks. Wolański. Jak mówi Małgorzata Król z Mysłakowic - „Wreszcie parafianie mogli sami zadecydować, kto będzie brał udział w pracach rady, kto będzie służył głosem doradczym swojemu proboszczowi. Myślę, że wreszcie poczuliśmy, że mamy realny wpływ na to, co dzieje się w naszej wspólnocie”.

2016-05-10 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączył w sobie kategorie: fides et ratio

[ TEMATY ]

pogrzeb

Legnica

Adamowicz Bernard Marek

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 2 stycznia, nowego, 2021 roku, odbyły się uroczystości pogrzebowe legniczanina śp. Bernarda Marka Adamowicza, który obok swej pracy zawodowej, był aktywnym katolikiem świeckim, szczególnie w krzewieniu osoby i nauczania św. Jana Pawła II.

Mszy św. pogrzebowej, w legnickim kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa, przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w koncelebrze z ks. Józefem Adamowiczem – bratem zmarłego, proboszczem parafii ks. Janem Matuszem Gackiem, ks. kanclerzem kurii biskupiej Józefem Lisowskim, ks. Jarosławem Kowalczykiem dyrektorem Wydziału Katechetycznego kurii i 14 innymi prezbiterami.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję