Reklama

Watykan

Watykan: w czerwcu kard. P. Parolin odwiedzi Ukrainę z orędziem solidarności papieża

W czerwcu br. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin uda się na Ukrainę, aby tamtejszej ludności przekazać przesłanie solidarności od papieża Franciszka. Zapowiedział to on sam w wykładzie, jaki wygłosił 11 maja na uniwersytecie w Tartu. Gość z Watykanu przebywa obecnie w Estonii w ramach odwiedzin trzech państw nadbałtyckich w dniach 7-13 bm.

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

kard. Parolin

www.catholic.by

kard. Pietro Parolin

kard. Pietro Parolin

„Zważywszy na powagę obecnej sytuacji ja sam udam się na Ukrainę w przyszłym miesiącu, aby wyrazić solidarność Ojca Świętego z cierpiącymi” – oświadczył na estońskiej uczelni sekretarz stanu. Przypomniawszy o zbiórce na ten kraj, zarządzonej przez papieża 24 kwietnia, podkreślił, że „Stolica Apostolska jest szczególnie zaniepokojona pogarszającym się problemem humanitarnym z powodu trwającego [tam] konfliktu”. Przyczyniła się do tego również inflacja, „która pozostawiła ponad pół miliona osób bez żywności, wywołując z kolei półtora miliona uchodźców”.

Zdaniem kardynała, dramatyczne są także sytuacja w służbie zdrowia i warunki życia dzieci, które nie mogą chodzić do szkół, doświadczając codziennie przemocy i urazów psychicznych.

Reklama

W obliczu tego wszystkiego Kościół katolicki, mimo że mniejszościowy na Ukrainie, „odpowiada na potrzeby ludności”, a Stolica Apostolska podejmuje „specyficzne działania z korzyścią dla wszystkich, bez dyskryminacji religijnej” – stwierdził purpurat watykański. Jednocześnie zaznaczył, że przy tym wszystkim ważne jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i humanitarnego, zachęcając wszystkie zainteresowane strony „do podejmowania dialogu w celu przezwyciężenia bieżących trudności i ulżenia cierpieniom ludności”.

Mówiąc następnie o działalności Stolicy Apostolskiej na płaszczyźnie międzynarodowej kardynał zwrócił uwagę, że w swych działaniach jest ona daleka od zabiegów „czysto politycznych bądź handlowych”, ale opiera się na czterech podstawowych zasadach: godności osoby ludzkiej, wspierania dobra wspólnego, solidarności i pomocniczości. W tym kontekście mówca zwrócił szczególną uwagę na dwa kryzysy w Europie: migracyjny i wartości.

W pierwszej sprawie kard. Parolin zaapelował o taką odpowiedź humanitarną, która umiałaby zbilansować „troskę o prawa obywateli europejskich i przyjęcie migrantów” na drodze „szczerego dialogu i pełnego szacunku między krajami pochodzenia, tranzytu i docelowymi” uchodźców. Gdy chodzi o kryzys wartości, to gość z Watykanu podkreślił ważność troski o prawa człowieka, których nie można sprowadzać do zwykłego indywidualizmu, ale należy starać się rozumieć je jako powszechne i zasadnicze dla osoby i jej godności.

Reklama

Podczas swego pobytu w Estonii kard. Parolin przewodniczył we środę Mszy św. w miejscowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia, przekazując miejscowym wiernym pozdrowienia i błogosławieństwo od papieża. W kazaniu przypomniał „zasadnicze aspekty” życia biskupów i kapłanów, a więc wierność Chrystusowi, czujność, zwracanie uwagi na Słowo Boże i modlitwę. Wezwał ponadto duszpasterzy, aby służyli powierzonej im owczarni, „nie myśląc o płynących stąd zyskach” od wiernych, ale „spalając się” dla nich.

We wtorek wysłannik papieski przewodniczył Mszy św. w katedrze pw. Św. Piotra i Pawła w Tallinie. W kazaniu przywołał „świadectwo kapłanów, osób zakonnych i świeckich w obliczu prześladowań, zesłań i wszelkich innych przeszkód”, jakie przeżył tamtejszy Kościół „w okresie okupacji i dyktatury”. Zachęcił wiernych, aby nadal prowadzili „odważną” misję nowej ewangelizacji również dzisiaj, szczególnie w obliczu nie mniej wyraźnych wyzwań, jak zeświecczenie, obojętność religijna i wrogość wobec wiary.

W tym kontekście mówca podkreślił doniosłość ekumenizmu, zwłaszcza w takim kraju jak Estonia „z jej silną tradycją luterańską i prawosławną”. „Zachęcam was, abyście się nadal wspólnie modlili, popierali dialog i współpracowali przy różnych inicjatywach na rzecz szerzenia wiary oraz wspierali dobro wspólne w duchu Ewangelii, gdyż podział wśród chrześcijan jest sprzeczny z wolą Bożą” – oświadczył kardynał sekretarz stanu.

W dniach 7-9 maja przebywał on na Litwie, gdzie m.in. uczestniczył jako wysłannik papieski w otwarciu Narodowego Kongresu Miłosierdzia w Wilnie, następnie udał się do Estonii, a swój pobyt w trzech krajach nadbałtyckich zakończy na Łotwie (11-13 bm.). Obecna podróż sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – osobistości nr 2 w hierarchii watykańskiej po papieżu – jest pierwszą wizytą w tych państwach tak wysokiego dostojnika kościelnego od czasu pobytu nad Bałtykiem Jana Pawła II w dniach 4-10 września 1993. Wtedy była to pierwsza w historii pielgrzymka apostolska Ojca Świętego nie tylko do tych krajów, ale w ogóle na tereny byłego Związku Sowieckiego.

2016-05-11 18:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Syria: watykański projekt leczenia wojennej traumy u dzieci

Na prośbę Papieża Franciszka watykański szpital Dzieciątka Jezus będzie niósł opiekę medyczną dzieciom w Syrii. Wcześniej podobny projekt ruszył w również dotkniętej konfliktem zbrojnym Republice Środkowoafrykańskiej.

Nową inicjatywę zaprezentowano w Rzymie na kongresie zatytułowanym „Syria. Dzieci i wojna, ukryte rany”. Szacuje się, że w tym bliskowschodnim kraju działania wojenne dotykają każdego dnia aż 6 mln dzieci, a połowa z nich w ogóle nie wie, co to znaczyć żyć w pokoju, bo nigdy go nie widziała. Pomocowy projekt, realizowany we współpracy z Fundacją Jana Pawła II, ma na celu m.in. zapewnienie specjalistycznego wsparcia dzieciom dotkniętym skutkami wojennej traumy.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję