Reklama

Europa

Niemiecka biskupka luterańska uważa Franciszka za wzór reformatora

Obecny papież jest reformatorem swego Kościoła i wzorem reformatora Kościoła na trzecie tysiąclecie, podobnie zresztą jak Marcin Luter, który chciał zreformować swój Kościół rzymskokatolicki – powiedziała w Rzymie niemiecka biskupka luterańska Margot Käßmann. Reprezentowała ona niemieckich ewangelików na odbywającym się na Papieskim Ateneum św. Anzelma sympozjum międzynarodowym i międzywyznaniowym w ramach przygotowań do przypadającej w przyszłym roku 500. rocznicy Reformacji.

[ TEMATY ]

Franciszek

ewangelicy

Grzegorz Gałązka

Ta niespełna 58-letnia obecnie teolożka i duchowna była w latach 1999-2010 biskupką a w latach 2009-10 jako pierwsza kobieta stała na czele Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD). Teraz jest delegatką tego gremium ds. jubileuszu Reformacji. Przyjechała do Rzymu, aby wziąć udział we wspomnianym sympozjum i aby zachęcić Kościół katolicki do udziału w rocznicowych uroczystościach.

Käßmann podkreśliła, że w samych Niemczech wielu katolików wyraziło gotowość uczestnictwa w tych obchodach. W wywiadzie dla włoskiej agencji wiadomości religijnych SIR zwróciła uwagę, że "Reformacja jest elementem naszej wspólnej historii, który wszystkich nas zmusza do zastanowienia".

Reklama

Przedstawicielka niemieckich ewangelików bardzo pochlebnie wyraża się o poczynaniach Franciszka. Zeświecczonemu światu, który wykluczył Boga, papież pokazuje, co to znaczy być chrześcijaninem dzisiaj. Umyć nogi więźniom, przygarnąć rodziny muzułmańskie, udać się na Lampedusę i Lesbos, by odwiedzić potrzebujących, oto znaki autentycznego chrześcijaństwa ekumenicznego – uważa Käßmann. Jej zdaniem Biblia domaga się dziś od Kościołów, aby były znakiem przebaczenia. "Mamy świadczyć, że każdy z nas może przebaczyć drugiemu, bo wszyscy jesteśmy winni i musimy prosić o przebaczenie. Zwłaszcza Europa Zachodnia ponosi winę względem uchodźców, za to, że w Morzu Śródziemnym giną ludzie" – dodała ewangelicka biskupka.

Margot Käßmann urodziła się 3 czerwca 1958 w Marburgu w rodzinie pochodzącej z Koszalina, która musiała opuścić te strony po II wojnie światowej. Po studiach teologicznych w Tybindze, Edynburgu, Getyndze i w Marburgu została w 1985 ordynowana na pastorkę i rozpoczęła pracę duszpasterską we Frielendorf-Spieskappel, gdzie poznała swego przyszłego męża, także duchownego. W 1999 jako pierwsza kobieta została wybrana i ordynowana na urząd biskupa Kościoła Hanoweru – największej wspólnoty ewangelickiej w Niemczech wchodzącej w skład Zjednoczonego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Niemiec i EKD.

28 października 2009 wybrano ją na przewodniczącą Rady tej drugiej instytucji - również jako pierwszą kobietę na najwyższym urzędzie protestanckim w Niemczech. Stanowisko to pełniła jednak niespełna pół roku, gdyż 20 lutego 2010 zatrzymała ją policja w Hanowerze, gdy przejechała ona przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, mając w dodatku 1,54 promila alkoholu we krwi. W 4 dni później dobrowolnie ustąpiła, mimo votum zaufania ze strony władz EKD, z obu urzędów.

Reklama

W 1983, w wieku 25 lat, podczas VI zgromadzenia plenarnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) w Vancouverze została najmłodszą wiekiem członkinią jej Komitetu Naczelnego. Zrezygnowała z tej funkcji w 2002, na znak protestu wobec postanowienia specjalnej komisji ds. członkostwa Kościołów prawosławnych w ŚRK, aby odrzucić zwrot "nabożeństwo ekumeniczne" i zastąpić to określeniem "międzywyznaniowa modlitwa powszechna". Nadal jednak bp M. Käßmann zasiada we władzach Konferencji Kościołów Europejskich.

Jest znana z podkreślania roli modlitwy w życiu dzieci i dorosłych, poglądów lewicowych oraz z ostrej krytyki nauczania Kościoła katolickiego nt. homoseksualizmu, AIDS, święcenia kobiet i celibatu. W 2007 rozwiodła się z mężem, z którym ma 4 córki. Władze Kościoła przyjęły to ze zrozumieniem i zgodziły się, aby nadal pełniła urząd biskupki (do 2010).

Sympozjum, w którym uczestniczyła M. Käßmann, odbyło się w dniach 5-6 maja na Papieskim Ateneum św. Anzelma pod hasłem "Znaki przebaczenia - drogi nawrócenia - praktyka pokuty: Reforma, która angażuje wszystkich".

2016-05-11 21:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieście Ewangelię życia

Niedziela toruńska 4/2019, str. V

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo

świadectwo

ewangelicy

Renata Czerwińska

Uczestnicy toruńskiego spotkania wraz z bp. Wiesławem Śmiglem

Uczestnicy toruńskiego spotkania wraz z bp. Wiesławem Śmiglem

– Trzeba, aby jak najwięcej osób w Kościele znalazło swój dom i tu szukało dla siebie ratunku, kiedy przeżywają kryzysy w swoim małżeństwie czy rodzinie – zaznaczył bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacyjno-szkoleniowy świeckich współpracowników Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej

Spotkanie miało miejsce 12 stycznia w toruńskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Zwracając się do osób zgromadzonych w seminaryjnej kaplicy, Ksiądz Biskup podziękował za ich posługę zarówno wobec rodzin, jak i osób przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa. – Dzisiaj duszpasterstwo rodzin nie może zostać zredukowane tylko i wyłącznie do przygotowania. Małżeństwo i rodzina potrzebują pomocy, towarzyszenia, rozeznawania i integracji na każdym etapie swojego życia. Wasze towarzyszenie i świadectwo jest niezwykle ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warianty koronawirusa: oprócz tych z W. Brytanii, RPA i Brazylii, także odmiany z Kalifornii i Nigerii

2021-04-16 07:11

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.com

Na świecie największy niepokój wzbudzają trzy szeroko rozpowszechnione i bardziej zakaźne warianty koronawirusa, po raz pierwszy wykryte w W. Brytanii, RPA i Brazylii. Pośród innych potencjalnie groźnych wariantów jest odmiana kalifornijska, nigeryjska i filipińska.

Po raz pierwszy opisany w Wielkiej Brytanii pod koniec 2020 r. wariant B.1.1.7 jest już dominującą odmianą wirusa SARS-CoV-2 nie tylko w tym kraju, ale w większości państw Europy i w USA.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień z Biblią w Poczesnej

W najbliższą niedzielę 18 kwietnia rozpoczyna się XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Będziemy go przeżywać pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. W jego obchody aktywnie włącza się parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

W niedzielę 18 kwietnia, czyli w dzień V Narodowego Czytania Pisma Świętego, o godz. 11.45 słowo Boże w kościele parafialnym odczyta bp Andrzej Przybylski, który o godz. 12 będzie przewodniczył Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję