Reklama

Częstochowa

Akcja Katolicka dzieciom

S.D.
Edycja częstochowska 30/2000

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej wraz z POAK przy parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego w Częstochowie od kilku już lat organizuje letni i zimowy wypoczynek dla dzieci z diecezji częstochowskiej. Wszystko zaczęło się z inicjatywy proboszcza ks. Kazimierza Zalewskiego, który wskazał szkołę pięknie położoną w Beskidzie Sądeckim, w Kiczni. Początek był skromny. Na pierwsze zimowisko pojechało 30 dzieci z niezamożnych rodzin, w bieżącym roku w zimowisku i koloniach letnich weźmie udział 880 dzieci. (Kicznia - styczeń, luty; Gdańsk Stogi - lipiec; Toporów - lipiec; Dowspuda - lipiec; Kicznia - sierpień). 1/3 dzieci korzysta z kolonii nieodpłatnie lub za sumę symboliczną 50-100 zł. Fundusze na kolonie zdobywane są przez organizowanie festynów, dotacje z Urzędu Miejskiego i okolicznych gmin.

Pierwszy turnus kolonii letnich w Gdańsku Stogach organizowanych przez AK Archidiecezji Częstochowskiej i POAK przy parafii NMP Zwycięskiej rozpoczął się 24 czerwca. Po szczęśliwie przebytej podróży autokarem 123 dzieci zamieszkało w dużej, nowocześnie wyposażonej szkole - oddalonej o 20 min drogi od morza. Dzieci mieszkają w 8-9 osobowych salach. Nad właściwym wypoczynkiem i organizacją zajęć czuwa 10 wykwalifikowanych wychowawców, którzy wspólnie z dziećmi tworzą znakomity klimat radości w zabawie i wypoczynku. Cztery obfite posiłki dziennie są smaczne i wysoko kaloryczne, pozwalają dzieciom na regenerację sił, a rześkie powietrze morskie wpływa na zaostrzenie apetytów. Mimo niesprzyjającej pogody - chłodu i deszczu - ciepło ubrane dzieci uczestniczą w spacerach nad morzem i licznych wycieczkach. Zwiedzili już Starówkę Gdańską z katedrą Najświętszej Maryi Panny, Westerplatte, katedrę i park w Oliwie, z wieży widokowej podziwiały panoramę Gdańska, a w najbliższym czasie pojadą do Gdyni i na wycieczkę po Morzu Bałtyckim.

Nad zdrowiem dzieci czuwa lekarz pediatra, a nad właściwą postawą duchową ks. Artur, którego słowo Boże trafia do każdego serca. Szkoda tylko, że nie dopisuje pogoda i nie można korzystać z plaży i kąpieli morskich, ale mamy nadzieję, że aura ulegnie poprawie i dzieci wrócą do domu opalone.

Reklama

USA: ustąpił kontrowersyjny biskup Buffalo

2019-12-05 11:40

ts (KAI) / Watykan

Franciszek przyjął 4 grudnia rezygnację biskupa Buffalo w USA – Richarda Malone’a. Tymczasowym rządcą diecezji został ordynariusz Albany – Edward Scharfenberger. Jak podano w Watykanie 73-letni bp Malone był krytykowany za sposób działania w wyjaśnianiu zarzutów o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez duchownych.

wikipedia.org
Bp Richard Malone

Zarzucono mu zwłaszcza, że nie wyjaśniał konsekwentnie tego rodzaju przypadków, postawionych wielu księżom swej diecezji. Dlatego do szczegółowego sprawdzenia tych zarzutów wyznaczono na początku października biskupa Brooklynu Nicholasa DiMarzio. Po rozmowach z niemal 80 osobami z terenu diecezji bp DiMarzio przedstawił swój raport w watykańskiej Kongregacji Biskupów.

Watykan nie podał dotychczas, w jakim stopniu zarzuty wobec bp. Malone’a są słuszne, nie ma też na razie mowy o sankcjach wobec niego. Do czasu mianowania nowego biskupa diecezją Buffalo będzie kierował wyznaczony przez papieża bp Scharfenberger jako administrator apostolski „sede vacante”.

Jeszcze w połowie listopada w przesłaniu wideo do katolików swojej diecezji bp Malone zapewnił, że czuje poparcie ze strony papieża. Podkreślił, że w osobistej rozmowie w Rzymie Franciszek okazał „wiele zrozumienia” dla trudności w jego diecezji. W drugim tygodniu listopada przebywał on w Rzymie wraz z innymi biskupami stanu Nowy Jork w ramach wizyty ad limina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: inauguracja szopki na Placu św. Piotra

2019-12-06 11:03

azr (KAI) / Watykan

Na Placu św. Piotra odsłonięto bożonarodzeniową szopkę i zapalono lampki na choince. Tegoroczone symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.

Włodziemierz Rędzioch

Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.

Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem