Reklama

Franciszek

Papież Franciszek przyjmie dziś na audiencji premier Szydło

Papież Franciszek przyjmie dziś na audiencji premier Beatę Szydło. Będzie to pierwsze spotkanie szefowej polskiego rządu z Ojcem Świętym. Rozmowa koncentrować się będzie na przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie. Nie wykluczone, że podjęta zostanie także kwestia kryzysu uchodźczego. „Wymiana poglądów byłaby wskazana, jeśli taka będzie wola papieża Franciszka” - powiedziała w rozmowie z KAI Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezes Rady Ministrów.

[ TEMATY ]

premier

Franciszek

Biuro Prasowe PiS

Beata Szydło przybyła do stolicy Włoch już w czwartkowy wieczór. Na lotnisku Ciampino w Rzymie premier powitał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka oraz ambasador RP przy Republice Włoskiej Tomasz Orłowski.

W skład delegacji, która udała się do Stolicy Apostolskiej, a której przewodniczy premier Beata Szydło, wchodzi m.in. Beata Kempa, szefowa KPRM, Konrad Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jak również Paweł Majewski, pełnomocnik Prezes Rady Ministrów ds. Światowych Dni Młodzieży.

Pierwszym punktem wizyty szefowej polskiego rządu było zamknięte dla mediów robocze spotkanie z polskimi hierarchami pracującymi w Watykanie. Odbyło się ono w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Dziś rano Beata Szydło będzie uczestniczyć we Mszy św. i złoży kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Przypada właśnie 35. rocznica zamachu na życie papieża-Polaka. Liturgii przewodniczyć ma kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

O godz. 9.30 premier przejedzie na Dziedziniec Świętego Damazego. Tam przywita ją prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein. Kilka minut później rozpocznie się audiencja Prezes Rady Ministrów RP u Ojca Świętego. Papież Franciszek przywita Beatę Szydło w prywatnej bibliotece, po czym rozpocznie się rozmowa w cztery oczy. Na zakończenie premier przedstawi Ojcu Świętemu członków polskiej delegacji i nastąpi tradycyjna wymiana upominków.

Światowe Dni Młodzieży i papieska wizyta w Polsce będą głównymi tematami rozmowy premier i Ojca Świętego. Jak powiedziała KAI Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezes Rady Ministrów zreferowany zostanie również stan przygotowań do tego wydarzenia. Nie wykluczyła, że podjęty będzie także temat dotyczący kryzysu uchodźczego. „Wymiana poglądów byłaby wskazana, jeśli będzie taka wola Ojca Świętego” - dodała.

Jak podkreśliła warto, by stanowisko Polski w sprawie uchodźców było znane w Watykanie. „Spokojna wymiana zdań w tej materii będzie miała duże znaczenie” - powiedziała Beata Kempa. Wyjaśniła, że narzucanie liczby uchodźców, którzy mieliby być przyjęci w Polsce, burzy nas porządek, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. „Pomoc jest potrzebna i tutaj zgadzamy się z wieloma osobami, także z papieżem Franciszkiem. Tyle tylko, że pomoc ta powinna być udzielana na miejscu, bądź w krajach ościennych” - podkreśliła Beata Kempa.

Kolejnym punktem wizyty premier w Watykanie będzie rozmowa z sekretarzem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Tuż po oficjalnych rozmowach i opuszczeniu Watykanu zaplanowano krótki briefing dla dziennikarzy z udziałem premier Beaty Szydło.

2016-05-13 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Bossi: wołanie Papieża o społeczną sprawiedliwość umacnia nas

2020-02-16 17:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Amazonia

Synod dla Amazonii

youtube.com

Papież widzi nie tylko miejsce, ale prawdziwe osoby, ludy tubylcze, wspólnoty zakonne, które tam żyją. Stąd, jak powiedział kard. Michael Czerny, napisał prawdziwy list miłosny skierowany do serca Amazonii. Tak o najnowszej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia mówi posługujący od 12 lat w tamtej części świata prowincjał kombonianów.

O. Dario Bossi podkreślił, że wszystkie cztery wielkie marzenia, o których pisze Franciszek, tworzą pewną całość. Odnoszą się do nawrócenia. Aby bowiem móc marzyć trzeba najpierw zmienić sposób postrzegania rzeczy. Zwrócił także uwagę na potrzebę przemian społecznych i ekologicznych, o których pisze Papież.

„Na naszym lokalnym, ale także i regionalnym poziomie, w północno-wschodniej Brazylii, gdzie posługuję, szczególną troską obejmujemy tematy społeczne i ekologiczne, w obronie praw ludów tubylczych oraz praw natury przeciw temu modelowi ekonomicznemu, który nazywam «gospodarką rabunkową». U nas ważnym problemem jest wydobycie złóż mineralnych, które jest niszczące zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i środowiskowego. Znajdujemy się bowiem niewiele kilometrów od największej na świecie kopalni rud żelaza, w sercu Amazonii, widzimy więc wszystkie płynące z tego konsekwencje – wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego włoski kombonianin. - Dlatego też dla nas, którzy pracujemy na tym polu, wielkim wsparciem jest, kiedy widzimy, jak Papież włożył palec w tę ranę i pokazał, jak naprawdę model drapieżnego kapitalizmu jest modelem rozwoju nie do utrzymania, nie ma przyszłości i niszczy Amazonię“.

CZYTAJ DALEJ

Egipt: uroczystości poświęcone męczennikom z Libii

2020-02-16 20:06

[ TEMATY ]

islam

Libia

Twitter.com

W diecezji prawosławnych Koptów Samalut, w Górnym Egipcie odbyły się uroczystości upamiętniające piątą rocznicę rzezi egipskich Koptów w Libii.

Główne uroczystości odbyły się w wiosce Al Our, gdzie w 2018 r. powstał kościół pod ich wezwaniem oraz muzeum poświęcone zamordowanym. W nim zainaugurowano wystawę z nowymi eksponatami i dokumentami dotyczącymi ich męczeńskiej śmierci. Wyjaśnienia do prezentowanych materiałów zostały opisane w języku arabskim, angielskim i francuskim. W muzeum znajdują się już między innymi kajdanki, w które zakute były ręce męczenników, monety, które mieli ze sobą, ich buty oraz dowody tożsamości.

W 2017 roku zidentyfikowano ich ciała we wspólnym grobie na libijskim wybrzeżu, niedaleko miasta Syrte położonym w północnej części kraju. Męczennicy mieli z tyłu skute ręce, ubrani byli w pomarańczowe uniformy, co widać także na filmie z ich egzekucji, opublikowanym w internecie przez morderców – terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

20 egipskich Koptów oraz ich kolega z Ghany zostali porwani w Libii na początku 2015 roku. Film wideo ukazujący ich śmierć został opublikowany 15 lutego tego samego roku. W czasie egzekucji ścięto im głowy. Na filmie widać, jak niektórzy z mordowanych w chwili śmierci wypowiadali słowa: „Panie Jezu Chryste”. „To imię było ostatnim słowem na ich ustach – powiedział wtedy, po obejrzeniu filmu, katolicki biskup koptyjski Anba Antonios Aziz Mina. – Jak męczennicy pierwszych wieków, tak i oni powierzyli się Temu, który chwilę później przyjął ich do siebie. W ten sposób obchodzili swoje zwycięstwo, zwycięstwo, którego żaden kat nie może im odebrać”.

Już kilka dni po ich męczeńskiej śmierci patriarcha koptyjski Tawadros II zadecydował o wpisaniu ich do Synaxarium – wykazu męczenników i świętych Kościoła koptyjskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

- Kiedy Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, najpierw została pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pięć lat później natomiast w 1934 roku została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca w wojskowej części tego samego cmentarza. Oba nagrobki zachowały się do dziś - tłumaczy dr M. Kindziuk. I dodaje: - Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, udało mi się też ustalić ponad wszelką wątpliwość, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Papieża, ale również ciała jego dziadków Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz brata przyszłego papieża Edmunda Wojtyły. Obecnie wszyscy spoczywają razem w nowym grobowcu kupionym przez Karola Wojtyłę seniora (ojca Karola i Edmunda) po nagłej śmierci Edmunda, która nastąpiła w 1932 r.

Milena Kindziuk ustaliła też na podstawie dokumentów, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach - jak są przekonani mieszkańcy tego miasta, i jak błędnie podają biografie Jana Pawła II.

Te fakty do tej pory w ogóle nie były znane. Wiadomo było jedynie, że matka Papieża zmarła w 1929 roku i że jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowe informacje dotyczące matki Papieża dr Milena Kindziuk z UKSW ustaliła przy okazji przygotowywania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów, w związku z planowanym rozpoczęciem ich procesu beatyfikacyjnego oraz ze 100-leciem urodzin św. Jana Pawła II. Książka ukaże się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa „Esprit” oraz „W drodze”. Znajdą się w niej także inne, nowe fakty na temat rodziców i brata Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję