Reklama

Watykan

Premier Szydło modliła się przy grobie św. Jana Pawła II

Premier Beata Szydło wzięła udział we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Liturgii przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

[ TEMATY ]

premier

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II z udziałem premier Beaty Szydło i delegacji rządowej, celebrowanej przez kard. Zenona Grocholewskiego w 35. rocznicę zamachu na pl. Świętego Piotra

Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, sprawowana w intencji Ojczyzny, była pierwszym punktem oficjalnej wizyty premier Beaty Szydło w Watykanie. Oprawę Liturgii Słowa przygotowali przedstawiciele Kancelarii Premiera. Czytanie przeczytał Paweł Majewski, pełnomocnik Prezes Rady Ministrów ds. Światowych Dni Młodzieży, a psalm responsoryjny zaśpiewała Beata Kempa, szefowa KPRM.

W homilii kard. Grocholewski nawiązał do przypadającej dziś 35. rocznicy zamachu na papieża-Polaka. Jak zauważył kaznodzieja św. Jan Paweł II przeżywał to wydarzenie jako „dopust Boży”, ale w świetle wiary. „Wierzył, że swoje ocalenie 13 maja, czyli w rocznicę objawień fatimskich, zawdzięczał Maryi” - przypomniał kard. Grocholewski.

„Wiara była podstawowym źródłem zawierzenia tego wielkiego papieża Bogu. Była źródłem jego zachwytu wobec tajemnic Bożych oraz woli i dynamizmu, by tymi tajemnicami ubogacać współczesny świat” - powiedział kardynał. Zwrócił też uwagę na podziw wiary św. Jana Pawła II wyrażony przez papieża Benedykta XVI w homilii podczas beatyfikacji papieża-Polaka.

Reklama

„Wiara jest jak ciemna noc usiana gwiazdami” - powiedział kard. Grocholewski. Wyjaśnił, że nie jest prawdą, że w nocy widzimy mniej - przeciwnie, widzimy pełniej. „Widzimy gwiazdy oddalone od nas tysiące lat świetlnych, widzimy w nocy nasze małe życie w kontekście wszechświata” - stwierdził hierarcha. „Wiara jest jak ciemna noc usiana gwiazdami, widzimy w niej mniej dokładnie. Jest tyle tajemnic we wierze, tyle rzeczy trudnych do zrozumienia, ale widzimy dużo dalej, dużo pełniej, widzimy to nasze życie w perspektywie wieczności, perspektywie całości naszego istnienia, widzimy to nasze życie w pełnej prawdzie” - podkreślił kardynał. Dodał, że wiara jest rzeczą fundamentalna w życiu każdego z nas. Od niej zależy cały dynamizm naszego życia chrześcijańskiego i nasze dążenie do świętości.

Przekonywał, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę, za jej wzrost lub osłabienie, wiara jest bowiem „delikatną roślinką; by była żywą i dojrzewała, trzeba ją starannie pielęgnować”.

Kard. Grocholewski powiedział, że odnosi wrażenie, że my chrześcijanie zachowujemy się w gruncie rzeczy często jak poganie, którzy z zewnątrz popierają wiarę, nawet jej bronią, ale nie mają odwagi rzucić się w nurt wiary, nie mają odwagi działać kategoriami wiary. „A prawdziwa przygoda wiary zaczyna się właśnie wtedy, kiedy rzucamy się w nurt wiary, kiedy zaczynami działać według logiki wiary” - podkreślił hierarcha.

„Święty Janie Pawle II, którego w 1978 roku Bóg powołał po to, byś ze Stolicy Piotrowej umacniał braci we wierze, czyń to nadal, teraz już z domu Ojca” - zakończył swoją homilię kard. Grocholewski.

Po Mszy św. premier Szydło złożyła wiązankę biało-czerwonych róż przed grobem św. Jana Pawła II i dłuższy czas klęczała w skupieniu. Podobnie z cichej modlitwie przed grobem papieża-Polaka trwali Beata Kempa i Konrad Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Bezpośrednio po liturgii premier udała się na audiencję do papieża Franciszka.

2016-05-13 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki laureatem nagrody "Człowiek Wolności" tygodnika "Sieci"

2020-02-05 20:31

[ TEMATY ]

premier

nagroda

Mateusz Morawiecki

wPolityce.pl

Podczas uroczystej Gali premier Mateusz Morawiecki otrzymał wyjątkową statuetką „W” jak Wolność, przyznawaną przez tygodnik „Sieci”.

Jestem ogromnie wdzięczny i zaszczycony, że przyznana mi została ta nagroda. To wielkie zobowiązanie i zobowiązanie do refleksji nad wolnością, dla mnie i dla Polski. Wolność to doświadczenie, które dzieli całe pokolenie, jak wcześniej całe pokolenia doświadczały doświadczenie niewoli. (…) Tak na to patrząc, dla mnie wolność jest wspólnym doświadczeniem, wspólnotą idei, ideałów, ludzi którzy dążą do lepszej Polski — powiedział premier Morawiecki. - Trzeba dbać o siłę państwa tak, jak jednocześnie trzeba dbać o wolność jednostki, bo tylko w takiej kombinacji można budować silną wspólnotę. To wreszcie wolność, która została opisana w tendencjach samobójczych narodu polskiego. Musimy o tym wszystkim pamiętać (…) Ta wolność anarchiczna zwykle kończyła się szukaniem możnych protektorów z zagranicy. Nie chcemy takiego rozumienia wolności i takich egoizmów

Nagrodę wręczyli Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci” oraz Romuald Orzeł, prezes grupy medialnej Fratria. Wcześniej laudację na cześć laureata wygłosił Bronisław Wildstein.

Człowieka Wolności redakcja tygodnika „Sieci” wybrała już po raz siódmy. Nagrodę otrzymują co roku ludzie, dla których wolność jest wartością najważniejszą, a jej obrona i szerzenie – codzienną powinnością.

W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (za 2018 r.), prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska (za 2017 r.), premier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości (za 2016 r.), prezydent Andrzej Duda (za 2015 r.), poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz (za 2014 r.) oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN (za 2013 r.).

CZYTAJ DALEJ

Uwielbienie zrywa kajdany

2020-02-22 17:45

Grzegorz Kryszczuk

Jedność małżeńska wyraża się także we wspólnej modlitwie i zaufaniu

Eucharystia, konferencje i uwielbienie – tak wyglądało pierwsze spotkanie małżeńskie organizowane przez wrocławską Odnowę w Duchu Świętym.

Wydarzenie, które zgromadziło 30 małżeństw, odbyło się 22 lutego w parafii pw. Świętej Rodziny. - Otwieramy się na cały Kościół. Bóg pokazuje nam, że ma to być dzieło, które porusza parafie. W obecnym kryzysie rodziny, gdzie widać dużo rozwodów, wychodzimy z pewną inicjatywą wspierającą sakramentalny węzeł małżeński – opowiadają Katarzyna i Tomasz Węgrzyn, koordynujący oboje projekt Odnowa Rodzinom.

Konferencję "Wpatrując się w Świętą Rodzinę - miłość małżeńska pobłogosławiona", wygłosił ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii. Wspomniał w niej m.in. o przykazaniu miłowania swojego bliźniego, które powinno być najważniejsze dla naszego codziennego życia. - Prawdziwie kochać drugiego człowieka to pozwolić przybić się do Krzyża. Rezygnuję wtedy z pewnych rzeczy, które mogą być przejawem mojego egoizmu – kontynuował ks. Jakubuś.

Koncepcja spotkań małżeńskich zrodziła się w Odnowie w Duchu Świętym. Jednak jest ona skierowana do wszystkich, którzy żyją w różnych wspólnotach i charyzmatach. - Pragnę podkreślić, że jesteśmy otwarci też na osoby rozwiedzione oraz przygotowujące się bezpośrednio do sakramentu małżeństwa. Staramy się nie ograniczać Ducha Świętego – dodaje Tomasz Węgrzyn. Kolejne spotkanie odbędzie się 28 marca w parafii Matki Bożej Bolesnej przy ul. Tatarakowej 1. Gośćmi będą Joanna i Norbert Dawidczykowie, którzy opowiedzą o komunikacji w małżeństwie.

CZYTAJ DALEJ

Szarańcza pustoszy wschodnią Afrykę. Sceny jak z Księgi Wyjścia

2020-02-23 16:58

[ TEMATY ]

Afryka

szarańcza

źródło:vaticannews.va

Przywódcy kościelni we wschodniej Afryce wzywają do podjęcia pilnych działań w związku z niszczycielską inwazją szarańczy. Owady te od grudnia pustoszą siedem krajów tego regionu. Skala zjawiska jest ogromna. „Takiej plagi nie było od 70 lat. Rozgrywają się sceny jak te z Księgi Wyjścia” – czytamy w lokalnej prasie.

Owady doszczętnie niszczą pola uprawne i pastwiska dla zwierząt. Stawką jest zapewnienie żywności dla milionów ludzi. „Szarańcza zagraża życiu i bezpieczeństwu żywnościowemu całych narodów. Wzywamy rządy oraz społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków w walce z tym kataklizmem” –zaapelował anglikański abp Kenii Jackson Ole Sapit.

Szarańcza pojawiła się w tym kraju w grudniu, w hrabstwie Wajir na północny wschód od Somalii. Rój przyleciał z Etiopii. Od tego czasu owady rozprzestrzeniły się w 17 kenijskich hrabstwach. W zeszłym tygodniu inwazja szarańczy w pobliżu kościoła w Embu spowodowała przerwanie nabożeństwa.

„Ludzie wyszli, aby zająć jej przeganianiem. Spryskujemy je, ale młode owady wciąż wykluwają się ze złożonych jaj” – wyjaśnia Jacob Nzoka, urzędnik Caritas w diecezji Kitui.

W połowie lutego szarańcza dotarła do Sudanu Południowego, kraju gdzie ok. sześć milionów ludzi cierpi głód z powodu zmian klimatycznych, ale także ze względu na przedłużające się konflikty. Szacuje się, że przez Ugandę do kraju przedostał się rój liczący około 2 tys. dorosłych osobników. „Ludzie są załamani, płaczą i proszą Boga o ratunek. Nie dość, że nie udało nam się rozwiązać naszych problemów politycznych, to jeszcze cierpimy przez tę straszną plagę...” – powiedział ks. James Oyet Latansio, sekretarz generalny Rady Kościołów Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję