Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja legnicka pielgrzymowała do Łagiewnik

[ TEMATY ]

Legnica

Dominika Warmuz

W sobotę 14 maja 2016 roku odbyła się pielgrzymka diecezji legnickiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zorganizowana ona została z okazji jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Na ten wyjątkowy dzień przyjechało do sanktuarium blisko 3 tysiące wiernych z całej diecezji.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10, uroczystym przejściem przez Bramę Miłosierdzia, któremu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk. Po odmówieniu modlitwy jubileuszowej, ze śpiewem „Jezu ufam Tobie” wierni weszli Bramą Miłosierdzia do bazyliki.

Zobacz zdjęcia: Diecezja legnicka pielgrzymowała do Łagiewnik

Reklama

Kolejnym punktem programu była konferencja o Miłosierdziu Bożym, którą wygłosiła siostra M. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W swojej wypowiedzi opierała się na Dzienniczku św. siostry Faustyny. Rozpoczęła od tematu pocieszenia, jakiego człowiekowi udziela Jezus. Słowa, które najczęściej siostra Faustyna słyszała od Jezusa to: „Nie lękaj się niczego. Ja jestem z tobą”. Skoro On jest ze mną cały czas, ja nie muszę się bać niczego.

Siostra Gaudia zwróciła również uwagę na temat grzechu i na postrzeganie go przez Boga. „Jezus mówi, że grzesznik, który się nawraca jest Jego chwałą. Jest niesamowita moc w Miłosierdziu. Nawet rzeczy złe, grzechy, tragedie, dramaty, Pan Bóg ma moc przemieniać w dobro. On czeka na Ciebie” - mówiła Siostra.

Prelegentka podjęła także temat rozpadających się rodzin i małżeństw. Zwróciła uwagę na egoizm młodych par oraz na pseudo przyjaciół, którzy doradzają najprostsze rozwiązanie - rozwód. A Miłosierdzie Boże wierzy, że wszystko jest jeszcze do uratowania. Jest nadzieja, bo Kościół daje nam dużo możliwości - sakramenty, Eucharystię, wspólnoty i rekolekcje, chrześcijańskich psychologów i terapie.

Reklama

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Mszę Świętą koncelebrowało wraz z biskupem ok. 60 kapłanów, którzy przybyli na tę uroczystość razem ze swoimi parafianami.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że „z wysokości krzyża Chrystus przekazał nam, jako testament swoje przebaczenie. Jego otwarte ramiona i przebite serce, stały się powszechnym sakramentem czułości Boga, który ofiaruje wszystkim swoje przebaczenie”.

Podkreślił też, że darem Jezusa Zmartwychwstałego jest pokój. Jezus jest naszym Pokojem, bo to w Nim objawia się Boże Miłosierdzie w sposób doskonały. Przypomniał też, że „w dzisiejszym świecie potrzeba uczynków miłosierdzia, co do ciała i co do duszy. Powinniśmy realizować miłosierdzie wszędzie tam, gdzie jesteśmy” - zaznaczył kaznodzieja.

Bp Marek apelował też, byśmy byli wrażliwi na zło, grzech i niesprawiedliwość społeczną, ale także byśmy byli otwarci na łaskę Bożego Miłosierdzia. „Idźmy dzisiaj do świata i bądźmy odważnymi świadkami Bożego Miłosierdzia” -zakończył.

Na zakończenie liturgii odczytany został akt zawierzenia diecezji legnickiej Bożemu Miłosierdziu. Odśpiewano też Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

2016-05-15 19:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Idźcie z nadzieją!”. Święcenia prezbiteratu w legnickiej katedrze

[ TEMATY ]

Legnica

święcenia

Ks. Waldemar Wesołowski

Krzysztof Czerwiński i Mateusz Olszewski to dwaj neoprezbiterzy, którzy w sobotę 21 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Za kilkanaście dni rozpoczną swoją posługę duszpasterską w wyznaczonych parafiach.

W uroczystości święceń wziął udział biskup senior Stefan Cichy, przełożeni seminarium duchownego, duże grono księży oraz rodzice, bliscy i przyjaciele neoprezbiterów. Święcenia to wielkie święto nie tylko dla wspólnoty seminaryjnej, ale dla całego Kościoła legnickiego. „Ziarno powołania, które kiedyś zostało rzucone przez Jezusa w sercach kleryków, dziś wydaje owoce w postaci wejścia przez nich do stanu kapłańskiego” – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję