Reklama

Niedziela Częstochowska

Rolniczy trud ofiarowali Gidelskiej Pani

[ TEMATY ]

Gidle

Wojciech Mścichowski

Jak każdego roku, zgodnie z wieloletnią tradycją, do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, w trzecią niedzielą maja przybyły delegacje rolników z całej Archidiecezji częstochowskiej, aby podziękować „Tej, która wyszła z polskiej ziemi” za wszelkie łaski otrzymane na polu, w ogrodach, we wszystkim co wiąże się z szeroko rozumianym rolnictwem. Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się 15 maja miała szczególny charakter. Przypadła w dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego, od niepamiętnych czasów zwane „Zielonymi Świątkami”, cieszące się wielkim nabożeństwem polskiej wsi.

Także w br. minęła 500 rocznica wyorania z ziemi przez tutejszego rolnika Cudownej Figurki, 800 rocznica powstania zakonu św. Dominika, stróży tego świętego miejsca oraz 1050 rocznica chrztu Polski. Spotkanie z Matką Bożą napełniło serca nadzieją, że tak jak przez 500 lat, tak i nadal będzie Ona wspierać i błogosławić wszystkim pracującym na roli. Pielgrzymowanie rozpoczęło procesyjne, jedyne takie na przestrzeni minionych 500 lat przeniesienie Cudownej Figurki do zabytkowego, pierwszego kościółka parafialnego św. Magdaleny, gdzie po odśpiewaniu uroczystych Godzinek do Matki Bożej i symbolicznym błogosławieństwie i poświęceniu pól i obejść, w asyście przedstawicieli władz samorządowych woj. śląskiego i łódzkiego, organizacji rolniczych i związanych z rolnictwem, orkiestry, pocztów sztandarowych strażackich i rolniczych, w tym najstarszego, liczącego ponad 105 lat udano się w drogę powrotną do Gidelskiej Bazyliki.

Mszy św. w intencji rolników, z udziałem ks. prał Eugeniusza Sikorskiego - archidiecezjalnego duszpasterza rolników, o. Andrzeja Konopki OP - przeora o. Dominikanów oraz dziekana gidelskiego, ks. Czesława Kierasa przewodniczył reprezentujący Metropolitę częstochowskiego ks. prał Włodzimierz Kowalik. W homilii zwrócił uwagę, że to Duch Święty dodaje ludziom nadziei w trudnych sytuacjach, pomaga rozwiązywać trudne życiowe problemy, towarzyszy rolnikom w ich ciężkiej, chociaż nie zawsze docenianej pracy. Poprzez Świętych Patronów pokazuje jak łączyć ciężką pracę z wytężoną modlitwą. Od niepamiętnych czasów polski naród cieszy się nieustanną opieką Matki Bożej, która u swego Syna wyprasza nam wszelakie łaski. Kaznodzieja dodał, że to z Wysokości przyszła w roku 1979 wybłagana przez Jana Pawła II moc, która do dała ludziom sił do działań powodujących zmiany dziejowe w naszej Ojczyźnie. Jakże te dary Ducha Świętego w postaci solidarności, jedności i rozwagi w działaniu, wiary, męstwa, prawdziwej miłości, pokoju i zwykłej ludzkiej dobroci potrzebne są w obecnych, pełnych zamętu czasach, czasach niełatwych także dla rolników. Pielgrzymi wraz duszpasterzami modlili się o dobre urodzaje, obfite plony, ochronę przed klęskami żywiołowymi, błagali aby Matka wybłagała u swego Syna potrzebne łaski, gdyż jeśli Bóg nie pobłogosławi, próżny jest rolniczy trud.

2016-05-16 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gidle. Współpracownicy Boga

[ TEMATY ]

Gidle

Beata Pieczykura

Gidelski rolnik orał swoje pole. Było to w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Nagle woły zatrzymały się. Zdziwiony mężczyzna zauważył w ziemi figurkę. Jak później okazało się cudowną figurkę Maryi.

Ta stara opowieść sprawiła, że każdego roku w 3. niedzielę maja do sanktuarium Matki Bożej w Gidlach przybywają rolnicy z archidiecezji częstochowskiej, ponieważ jest Ona Patronką rolników i górników.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję