Reklama

Niedziela Częstochowska

Rolniczy trud ofiarowali Gidelskiej Pani

[ TEMATY ]

Gidle

Wojciech Mścichowski

Jak każdego roku, zgodnie z wieloletnią tradycją, do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, w trzecią niedzielą maja przybyły delegacje rolników z całej Archidiecezji częstochowskiej, aby podziękować „Tej, która wyszła z polskiej ziemi” za wszelkie łaski otrzymane na polu, w ogrodach, we wszystkim co wiąże się z szeroko rozumianym rolnictwem. Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się 15 maja miała szczególny charakter. Przypadła w dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego, od niepamiętnych czasów zwane „Zielonymi Świątkami”, cieszące się wielkim nabożeństwem polskiej wsi.

Także w br. minęła 500 rocznica wyorania z ziemi przez tutejszego rolnika Cudownej Figurki, 800 rocznica powstania zakonu św. Dominika, stróży tego świętego miejsca oraz 1050 rocznica chrztu Polski. Spotkanie z Matką Bożą napełniło serca nadzieją, że tak jak przez 500 lat, tak i nadal będzie Ona wspierać i błogosławić wszystkim pracującym na roli. Pielgrzymowanie rozpoczęło procesyjne, jedyne takie na przestrzeni minionych 500 lat przeniesienie Cudownej Figurki do zabytkowego, pierwszego kościółka parafialnego św. Magdaleny, gdzie po odśpiewaniu uroczystych Godzinek do Matki Bożej i symbolicznym błogosławieństwie i poświęceniu pól i obejść, w asyście przedstawicieli władz samorządowych woj. śląskiego i łódzkiego, organizacji rolniczych i związanych z rolnictwem, orkiestry, pocztów sztandarowych strażackich i rolniczych, w tym najstarszego, liczącego ponad 105 lat udano się w drogę powrotną do Gidelskiej Bazyliki.

Reklama

Mszy św. w intencji rolników, z udziałem ks. prał Eugeniusza Sikorskiego - archidiecezjalnego duszpasterza rolników, o. Andrzeja Konopki OP - przeora o. Dominikanów oraz dziekana gidelskiego, ks. Czesława Kierasa przewodniczył reprezentujący Metropolitę częstochowskiego ks. prał Włodzimierz Kowalik. W homilii zwrócił uwagę, że to Duch Święty dodaje ludziom nadziei w trudnych sytuacjach, pomaga rozwiązywać trudne życiowe problemy, towarzyszy rolnikom w ich ciężkiej, chociaż nie zawsze docenianej pracy. Poprzez Świętych Patronów pokazuje jak łączyć ciężką pracę z wytężoną modlitwą. Od niepamiętnych czasów polski naród cieszy się nieustanną opieką Matki Bożej, która u swego Syna wyprasza nam wszelakie łaski. Kaznodzieja dodał, że to z Wysokości przyszła w roku 1979 wybłagana przez Jana Pawła II moc, która do dała ludziom sił do działań powodujących zmiany dziejowe w naszej Ojczyźnie. Jakże te dary Ducha Świętego w postaci solidarności, jedności i rozwagi w działaniu, wiary, męstwa, prawdziwej miłości, pokoju i zwykłej ludzkiej dobroci potrzebne są w obecnych, pełnych zamętu czasach, czasach niełatwych także dla rolników. Pielgrzymi wraz duszpasterzami modlili się o dobre urodzaje, obfite plony, ochronę przed klęskami żywiołowymi, błagali aby Matka wybłagała u swego Syna potrzebne łaski, gdyż jeśli Bóg nie pobłogosławi, próżny jest rolniczy trud.

2016-05-16 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gidle. Współpracownicy Boga

[ TEMATY ]

Gidle

Beata Pieczykura

Gidelski rolnik orał swoje pole. Było to w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Nagle woły zatrzymały się. Zdziwiony mężczyzna zauważył w ziemi figurkę. Jak później okazało się cudowną figurkę Maryi.

Ta stara opowieść sprawiła, że każdego roku w 3. niedzielę maja do sanktuarium Matki Bożej w Gidlach przybywają rolnicy z archidiecezji częstochowskiej, ponieważ jest Ona Patronką rolników i górników.

Zobacz zdjęcia: Rolnicy w Gidlach

19 maja koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, kierownik Referatu Duszpasterstwa Grup Zawodowych i Środowiskowych Kurii Metropolitalnej, oraz wygłosił homilię. Rolników nazwał współpracownikami Boga, podziękował im za trud pracy i zachęcił, aby bronili wiary, ponieważ Bóg jest najważniejszy, a także tradycji i polskości.

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha

Półwysep Arabski

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

To nowe postanowienie dotyczy sześciu Kościołów patriarchalnych tradycji wschodniej: koptyjskiego, maronickiego, syryjskiego, melchickiego, chaldejskiego oraz ormiańskiego. Bez uszczerbku dla prerogatyw reprezentantów papieskich, to wikariusze apostolscy są przedstawicielami Kościoła katolickiego wobec władz politycznych swoich krajów. I to do nich patriarchowie wschodni mogą odwoływać się w sprawach tej natury. W kontekście zdecydowanej większości muzułmańskiej w regionie oraz wobec różnorodności tradycji, Kościół poprzez obecny reskrypt pragnie wspierać komunię oraz ochronę i promocję wspólnej wizji działania duszpasterskiego, zrozumienia i współpracy.

Chodzi także o skuteczne zapobieganie mnożeniu się rozmówców wobec przestawicieli władz politycznych. Tutaj głównymi partnerami ze strony Kościoła katolickiego pozostają reprezentanci papiestwa oraz wikariusze apostolscy. W myśl reskryptu Kościoły patriarchalne będą mogły sprawować bezpośrednią opiekę nad wiernymi, którzy od 2003 r. znajdowali się pod opieką łacińskich wikariuszy apostolskich. Jednoczesnie Kościoły łacińskie i wschodnie mogą teraz, w bardziej skoordynowany sposób podejmować posługę na rzecz emigrantów w regionie, aby mogli usłyszeć Ewangelię oraz być otoczeni opieką przez swoich prawowitych pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję