Reklama

Polska

Toruń: Konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

W Toruniu odbyła się dziś konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. W uroczystości konsekracji świątyni wznoszonej z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kard. Zenon Grocholewski powiedział w homilii, że o. Rydzyk nie zraził się atakami tych, "którzy chcą uczyć demokracji i wolności mediów".

[ TEMATY ]

konsekracja

Toruń

Katarzyna Cegielska

Głównym punktem uroczystości była Msza sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Eucharystia rozpoczęła się procesją dziejów – barwnym pochodem osób w strojach z różnych epok historii Polski począwszy od Mieszka I i Dobrawy, poprzez polskich władców, wybitnych naukowców, polityków i żołnierzy wyklętych.

Po modlitwie przy Bramie Miłosierdzia na zewnątrz kościoła, zebrani weszli do świątyni, gdzie kard. Grocholewski odczytał po łacinie list papieża Franciszka z okazji konsekracji.

W pierwszych przemowach głos zabrali: minister Adam Kwiatkowski - szef gabinetu prezydenta Polski Andrzeja Dudy, o. dr Janusz Sok – prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który w imieniu ojców redemptorystów powitał zebranych na uroczystości.

Bp Andrzej Suski prosząc legata papieskiego o konsekrację kościoła podkreślił, że „w każdy element nowej świątyni wtopione są ofiary materialne i duchowe”. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody oraz pokropienie wiernych i ścian świątyni, których dokonał kard. Grocholewski. Abp Celestino Migliore natomiast dokonał poświęcenia kaplicy pamięci Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych na zagładę i za to sami stracili życie.

Kard. Grocholewski w homilii podkreślił radość z możliwości konsekracji świątyni w Toruniu w imieniu papieża Franciszka. Kościół ten jest kontynuacją poprzednich dzieł powstałych w Toruniu, czyli Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Razem stanowią owoc miłości rzeszy Polaków z kraju i zagranicy – miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny, prawdy i dobra. Hierarcha wyraził uznanie dla redemptorystów, a w szczególności dla o. dr. Tadeusza Rydzyka, których staraniem ta świątynia powstała.

- O. dr Tadeusz Rydzyk nie zraził się trudnościami, a zwłaszcza tyloma atakami zmierzającymi do tego, by powstrzymać, zniszczyć te dobre dzieła, sprawić, by ich głos nie docierał do polskich rodzin, do polskich umysłów i polskich serc. O. Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów – mówił kard. Grocholewski.

Reklama

Kaznodzieja zauważył, że źródłem wszelkich nieszczęść są trzy żądze: posiadania, władzy i przyziemnych przyjemności. Podkreślił, że redemptoryści otrzymują, by dawać i ubogacać, nie dążą do dominacji, czy przyziemnych przyjemności, ale do służby. To służba miłości i ta miłość przynagla ośrodki redemptorystów: radio, telewizję, szkołę i nową świątynię, do propagowania prawdy i cywilizacji miłości, a także do przeciwstawiania się temu, co jest złem, co obraża Boga.

- Ta służba skłania, za przykładem św. Jana Pawła II, między innymi do obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, do przeciwstawiania się aborcji, eutanazji, manipulowaniu życiem ludzkim. Skłania do ukazywania prawdy o rodzinie zakorzenionej w naturze ludzkiej, do obrony godności małżeństwa i rodziny, jak i praw rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Skłania do przeciwstawiania się wszelkim formom nienawiści i obłudy. Są i tacy, którzy te akty miłości interpretują jako wypływające z nienawiści do kogoś - mówił gość z Watykanu.

Wskazywał, że jako chrześcijanie jesteśmy przeświadczeni, iż tylko miłość zwycięża, stąd mamy obowiązek modlić się za tych, którzy wyrządzają nam krzywdę, czy wprost nienawidzą.

Kard. Grocholewski mówił, że nowa ewangelizacja nie oznacza głoszenia nowej Ewangelii, nowych treści i nie polega na naginaniu orędzia Ewangelii do współczesności. Nowa ewangelizacja to „głoszenie Ewangelii z nową gorliwością, nowymi metodami i z wykorzystaniem nowych środków zgodnie z wymogami czasów”.

Reklama

Ewangelizacja sama w sobie to największy akt miłości, gdyż jest dawaniem ludziom Boga. Podkreślił też, że każdy wierzący jest powołany do nowej ewangelizacji słowem, przykładem życia, modlitwą i ofiarnym wspieraniem inicjatyw ewangelizacyjnych. Wzorem do naśladowania ma być Maryja, Gwiazda Ewangelizacji, która sama jest żywą Ewangelią.

– Głęboka, dalekowzroczna i zarazem prowokująca jest wymowa nowej świątyni, łącząca nową ewangelizację z jej genialnym inicjatorem, św. Janem Pawłem II i zgodnie z Jego życzeniem, pod auspicjami Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówił hierarcha. Podkreślił również, że potrzeba Polsce nowej ewangelizacji realizowanej po myśli św. Jana Pawła II; potrzeba zatem katolickich mediów, szkół, wyższych uczelni.

- Tylko miłość jest twórcza. Niech ta miłość, która przyczyniła się do powstania tych jakże potrzebnych ośrodków nowej ewangelizacji tutaj, w Toruniu, potęguje się i wyzwala nowe siły i twórcze inicjatywy, by ubogacić nasze życie największym dobrem: Bogiem i Jego miłością – mówił kard. Grocholewski.

Po homilii nastąpiły główne obrzędy konsekracji. Następnie dary ofiarne do ołtarza przynieśli: minister Beata Kempa, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski i przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

- To sanktuarium mówi samo z siebie, a jeszcze bardziej mówi prezbiterium, bo jest tu Matka Boża z kaplicy papieskiej na Watykanie – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie uroczystości. Podkreślił też obecność relikwii krwi św. Jana Pawła II w nowej świątyni. Pamięć o św. Jane Pawle drugim jest naszym przywilejem, ale i zobowiązaniem – podkreślił metropolita krakowski i nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które stanowią sztandarowy przykład nowej ewangelizacji i zaprosił młodzież na to spotkanie.

Reklama

W imieniu Komisji Episkopatu Polski głos zabrał bp Artur Miziński, a w imieniu ambasadora Izraela w Polsce Anna Ben Ezra.

O. dr Tadeusz Rydzyk w słowie kończącym uroczystości podziękował wszystkim za obecność dyktowaną miłością. - Tylko kochający w prawdzie i jednoczący się na chwałę Bożą i dla dobra wspólnego mogą wiele uczynić – podkreślił dyrektor Radia Maryja. – Uczyńmy wszystko, by nasi rodacy otworzyli na oścież drzwi swoich serc Chrystusowi, bo bez Boga życie nie ma sensu, bo bez Boga nic nie ma – zachęcał redemptorysta.

Na zakończenie głos zabrał kard. Grocholewski, który wręczył medale papieskie bp. Andrzejowi Suskiemu, o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi, inż. Andrzejowi Ryczkowi, ks. prał. Sławomirowi Oderowi, o. dr. Zdzisławowi Klafce oraz Michałowi Zaleskiemu i udzielił wszystkim błogosławieństwa Ojca Świętego Franciszka.

W uroczystości konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu udział wzięło kilkunastu biskupów, księża z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych z premier Beatą Szydło i reprezentantami prezydenta Andrzeja Dudy, sejmu i senatu w tym Jarosław Kaczyński, przedstawiciele władz lokalnych z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Obcny był także także architekt nowej świątyni inż. Andrzej Ryczek i licznie zgromadzeni pielgrzymi. Uczestnikami liturgii konsekracyjnej byli również widzowie TV Trwam i słuchacze Radia Maryja, które transmitowały przebieg uroczystości.

W dzień uroczystości konsekracyjnych na terenie przy nowej świątyni wierni już od godzin przedpołudniowych mogli wysłuchać koncertów oraz modlić się modlitwą Anioł Pański i Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstał jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka. Świątynię wbudowano w ciągu czterech lat staraniem ojców redemptorystów z ofiar Polaków z całego świata.

2016-05-18 22:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: obchody jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej

Katedra toruńska wypełniła się dziś biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi, którzy przybyli, by dziękować Bogu za dar diecezji toruńskiej, która tego dnia świętuje 25-lecie swego istnienia. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Jubileuszową Eucharystię pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, koncelebrowało 6 biskupów i kilkuset kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję