Reklama

Polska

Lublin: wystawa w 70. rocznicę ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego

Z okazji 70. rocznicy ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego w katedry lubelskiej zostanie otwarta specjalna wystawa z tej okazji. Jej uroczystego otwarcia dokona w najbliższą niedzielę abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Wystawa nosi znamienny tytuł „Dzieci moje!”.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

wystawa

Archiwum rodziny Michnowiczów z Tomaszówki

kard. Stefan Wyszyński

kard. Stefan Wyszyński

„Rok Pański 2016 obfituje w rocznice i wydarzenia, które z pewnością pogłębią tożsamość Polaków” – stwierdza Piotr Krzysztof Kuty organizator wystawy, prezes Fundacji Nasza Tradycja, podkreślając jednocześnie, iż „do postaci, które w tym roku wspominać powinniśmy w sposób szczególny, bez wątpienia należy Stefan kardynał Wyszyński Prymas Polski”. „To w bieżącym roku przypada m.in. 115. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, 70. rocznica jego konsekracji na biskupa lubelskiego, 60. rocznica Ślubów Jasnogórskich i powrotu Prymasa do Warszawy po trzech latach niewoli, 50. rocznica obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski i 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia” – przypomina Piotr K. Kuty, dodając, że „był to bez wątpienia wielki mąż stanu, prorok, współczesny Mojżesz, który przeprowadził nasz naród przez czerwone morze komunizmu”.

„Mając świadomość wagi wspomnianych wydarzeń, jak również szans i nadziei, związanych z przeżywaniem ich rocznic, trwając w oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Nasza Tradycja – której ideą przewodnią jest pogłębianie w społeczeństwie świadomości znaczenia wartości, kształtujących tożsamość kulturową Polaków: tożsamość religijną, narodową i rodzinną, i która ponad 20 lat temu za swe motto przyjęła słowa Księdza Prymasa: "Nie miejmy pokusy budowania nowej Polski „w czystym polu”, lecz wznośmy ją na opoczystym przeszłości, wiążąc to co idzie, z tym co było" – przygotowała wystawę poświęconą bp. Stefanowi Wyszyńskiemu” – czytamy w zaproszeniu.

Wystawa nosi znamienny tytuł „Dzieci moje!”. „Tymi słowami – 26 maja 1946 roku – zwracając się do swoich diecezjan, rozpoczął pierwsze publiczne wystąpienie ósmy w dziejach diecezji ordynariusz lubelski, najmłodszy wówczas polski biskup” – uzasadnia tytuł Piotr K. Kuty.

Konsultantem historycznym wystawy jest abp prof. Bolesław Pylak Arcybiskup Senior Archidiecezji Lubelskiej, nestor Episkopatu Polski, jako młody kleryk, uczestnik wydarzeń sprzed 70. lat. Autorem koncepcji wystawy jest Leon M. Budrys, zaś wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów dokonał Piotr Krzysztof Kuty, opracowanie graficzne jest dziełem agencji Studio R-ka.

Reklama

Na wystawie prezentowane będą – nierzadko po raz pierwszy – fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych. „Zgromadzone dokumenty i fotografie obrazować będą wydarzenia z wiosny 1946 roku, związane z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego, wspominając także o wybranych przejawach krótkiej, ale niezwykle bogatej jego posługi biskupiej w Lublinie” – zdradza prezes Piotr K. Kuty.

Otwarcie wystawy odbędzie się w Archikatedrze Lubelskiej w niedzielę 22 maja: o godz. 13 odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego, po której – około godziny 14.15 – nastąpi otwarcie wystawy.

Wystawę – zrealizowaną przy pomocy finansowej Miasta Lublin, PGE Dystrybucja S.A. i Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. oraz przy pomocy organizacyjnej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie – oglądać będzie można w Archikatedrze Lubelskiej do 12 czerwca.

2016-05-20 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawo do życia to podstawowe prawo człowieka

Kard. Stefan Wyszyński uważał, że prawo do życia nie wynika jedynie z Dekalogu, lecz jest to podstawowe, naturalne prawo człowieka - powiedziała PAP Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Jak zaznaczyła Rastawicka - która przez wiele lat była współpracowniczką kard. Wyszyńskiego jako członkini założonego przez prymasa Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, zwanego popularnie "Ósemkami" - prymas Wyszyński prawo człowieka do życia nazywał "prawem najwyższym".

CZYTAJ DALEJ

Dzieciaki z lampionami

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Zgaszone światła, klimat podekscytowania, zapalony lampion w dłoni i masa uśmiechniętych znajomych dookoła. Tak było dawniej, gdy byliśmy młodsi. A dziś? Zgaszone światło, klimat podenerwowania, zmuszający cię do zdobycia coraz większej liczby lajków, świecący ekran smartfona w dłoni i masa sztucznych uśmiechów na fejsie. Zgadłem?

Nie chodzi mi o pouczanie – chodzi raczej o dotarcie do prawdy, która jak adwentowy lampion wniesie w nasze życie trochę światła. Możemy iść z pędem tego świata i wyśmiewać wszystko, co związane z Bogiem i Kościołem. Możemy też, z odwagą i wrażliwością, spróbować odkryć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję