Reklama

Niedziela Legnicka

„Idźcie z nadzieją!”. Święcenia prezbiteratu w legnickiej katedrze

Krzysztof Czerwiński i Mateusz Olszewski to dwaj neoprezbiterzy, którzy w sobotę 21 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Za kilkanaście dni rozpoczną swoją posługę duszpasterską w wyznaczonych parafiach.

[ TEMATY ]

Legnica

święcenia

Ks. Waldemar Wesołowski

W uroczystości święceń wziął udział biskup senior Stefan Cichy, przełożeni seminarium duchownego, duże grono księży oraz rodzice, bliscy i przyjaciele neoprezbiterów. Święcenia to wielkie święto nie tylko dla wspólnoty seminaryjnej, ale dla całego Kościoła legnickiego. „Ziarno powołania, które kiedyś zostało rzucone przez Jezusa w sercach kleryków, dziś wydaje owoce w postaci wejścia przez nich do stanu kapłańskiego” – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot.

Zobacz zdjęcia: Święcenia prezbiteratu w legnickiej katedrze

W homilii mszalnej Biskup Legnicki podkreślił, że przez święcenia kapłańskie Kościół wprowadza kandydatów do posługi nauczania, pasterzowania i uświęcania wiernych, czyli do wprowadzania człowieka w historię zbawienia. „Będziecie jednać ludzi z Bogiem. Nie zaniedbujcie w sobie charyzmatu, który został wam dany. Cokolwiek będziecie czynić, pamiętajcie, że jesteście kapłanami Jezusa Chrystusa” – mówił kaznodzieja.

Reklama

„Macie stać się sługami, którzy będą to czynić po to, by człowiek doświadczył życia z łaski Boga. Macie spełniać tę posługę według zamysłu Stwórcy, bezwarunkowo, bezinteresownie. Musicie całkowicie oddać się tej służbie. Bez takiego nastawienia nie można pełnić tej posługi” – powiedział bp Kiernikowski.

Przewodniczący liturgii zwrócił też uwagę na to, że zadanie to jest wielkie i przerasta możliwości człowieka. Jednak Bóg, który posyła, daje też siłę. „Nie lękaj się, Ja będę z tobą, by cię chronić” – cytował słowa z księgo Jeremiasza.

Ksiądz Biskup zaznaczył też, że należy się spodziewać różnych trudności w pracy kapłańskiej. „Największe trudności nie zawsze jednak pochodzą od zewnętrznego świata. Czasem największe trudności tkwią wewnątrz człowieka, który chce żyć po swojemu. Dlatego nie budujcie na sobie, ale służcie wiernie Bogu. Dajcie mu się prowadzić. Nie przysłaniajcie sobą misji, do której was powołał” – mówił.

Reklama

Zwracając się do rodziców, krewnych i przyjaciół, bp Zbigniew apelował: „Bądźcie obok nich i z nimi, aby nie odeszli od misji, by trwali z Jezusem. Pomóżcie im pokonywać wszelkie trudności. Kapłaństwo bowiem to nie sielanka, choć ma w sobie wiele chwil cudownych”.

Na zakończenie życzył, aby neoprezbiterzy przeżywali swoje kapłaństwo dla dobra Kościoła, dla Jezusa i z Jezusem. „Idźcie z nadzieją!” – zakończył homilię Biskup Legnicki.

Po uroczystości święceń przed katedrą legnicką był czas na życzenia.

Warto wspomnieć, że obaj neoprezbiterzy pochodzą z tej samej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy. Na uroczystość święceń z kościoła parafialnego do katedry wyruszyła mini pielgrzymka pod przewodnictwem proboszcza ks. Romana Raczaka. „Chcemy w ten sposób wypraszać potrzebne łaski dla naszych nowych księży, modlić się za powołanych i o nowe powołania do służby w Kościele. Chcemy też dać świadectwo naszej wiary wobec mieszkańców miasta” – powiedział ks. Proboszcz.

Ks. Krzysztof i ks. Mateusz w niedzielę Trójcy Świętej odprawią swoje prymicje. Po krótkim urlopie zostaną przez Biskupa Legnickiego skierowani do pracy duszpasterskiej.

2016-05-21 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa przebłagalna w legnickiej katedrze

[ TEMATY ]

Legnica

bp Kiernikowski

nadużycia seksualne

Ks. Piotr Nowosielski

Centralnym miejscem diecezji stała się legnicka katedra, której patronują święci apostołowie Piotr i Paweł

Centralnym miejscem diecezji stała się legnicka katedra, której patronują święci apostołowie Piotr i Paweł

- Łzy i ból małych i niewinnych zawstydzają nas dogłębnie i są dla nas wielkim wyrzutem. Oby w Twoich ranach, Panie, znaleźli ukojenie, a w Twoim krzyżu – moc do przebaczenia – tymi słowami modlił się dziś bp Zbigniew Kiernikowski. W katedrze w Legnicy odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania nieletnich przez niektórych duchownych.

Podczas modlitwy proboszczowie legnickich parafii oraz księża pracujący w legnickiej kurii biskupiej i w seminarium duchownym odczytywali rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej. Teksty zostały przygotowane przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego oraz ks. Piotra Kota, rektora seminarium i delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję